آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » تعلل ۲۱ بانک در پرداخت وام ۵۰ میلیونی بافت‌های فرسوده
تعلل ۲۱ بانک در پرداخت وام ۵۰ میلیونی بافت‌های فرسوده

تعلل ۲۱ بانک در پرداخت وام ۵۰ میلیونی بافت‌های فرسوده

علی‌رغم گذشت کمتر از سه ماه از ابلاغ دستورالعمل پرداخت وام ۵۰ میلیونی بافت‌های فرسوده از ۲۲ بانک عامل تنها یک بانک به متقاضیان بازسازی بافت فرسوده تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی اعطا می‌کند.

هیئت دولت در اواخر مهر ماه سال جاری بود که به منظور حمایت از احیا، نوسازی و بهسازی مسکن در بافت‌های فرسوده وام ۵۰ میلیون تومانی ساخت در کلان شهر‌ها را با نرخ سود ۹ درصد تصویب و ۲۲ بانک عامل را موظف به پرداخت کرد.

هدف از این مصوبه، احیا، نوسازی و بهسازی مسکن در بافت‌های فرسوده، ناکارآمد و سکونتگاه‌های غیررسمی، تامین مسکن گروه‌های کم درآمد و زوج‌های جوان است که در چارچوب این مصوبه، میزان سقف تسهیلات تامین مسکن در کلان شهر‌ها ۵۰۰ میلیون ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون ریال و سایر شهر‌ها ۳۰۰ میلیون ریال تعیین شد.

این تصمیم اتفاق بسیار بزرگی محسوب می‌شود و می‌تواند بافت‌های حاشیه شهر‌ها را بازسازی کند.

دامنه این تصمیم ۳۰۰ هزار واحد مسکونی را در بر می‌گیرد که شامل یک سوم ۹۰۰ هزار واحد مسکونی است که در کشور ساخته می‌شود و تصمیم بسیار بزرگی است.

پرداخت این وام همانطور که در بند ۶ مصوبه دولت به آن اشاره شده «مشروط» است و بر اساس سهمیه‌ای که معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری تکلیف کرده واجدین شرایط شناسایی و نسبت به پرداخت وام ساخت مسکن اقدام خواهد شد.

در این مصوبه تأکید شده است معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی موظف است به میزان ۹ درصد سود تسهیلات مسکن و مابه‌التفاوت سود ۱۰ درصد سهم متقاضی در ودیعه اسکان موقت تا سقف سود مصوب تسهیلات بخش مسکن در سال‌های ۹۳ و ۹۴ را از محل اعتبارات قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در لایحه بودجه سنواتی برای پرداخت به بانک‌های عامل منظور و تضمین‌نامه مورد قبول بانک مرکزی را صادر کند.

حال با گذشت کمتر از سه ماه از میان ۲۲ بانک عامل تنها بانک ملت پرداخت وام ۵۹۰ میلیون تومانی بازسازی بافت فرسوده را آغاز کرده است.

گفته می شود این بانک تا پایان امسال بالغ بر پنج هزار فقره وام بازسازی بافت فرسوده را به متقاضیان پرداخت می‌کند.

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، ۲۲ بانک اعم از دولتی و خصوصی غیر از بانک مسکن ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات بازسازی بافت فرسوده به ارزش ۵۰ میلیون تومان برای تهران، ۴۰ میلیون تومان برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و ۳۰ میلیون تومان برای سایر شهرها را در دستور کار دارد. همچنین ۲۰۰ هزار فقره تسهیلات ساخت مسکن روستایی نیز از سوی بانک‌های عامل به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

بانک ملی، بانک صادرات، بانک تجارت، بانک ملت، بانک سپه، بانک رفاه کارگران، پست بانک، بانک اقتصاد نوین، بانک کارآفرین، بانک پارسیان، بانک سامان، بانک پاسارگاد، بانک گردشگری، بانک سرمایه، بانک سینا، بانک دی، بانک شهر، بانک حکمت ایرانیان، بانک ایران زمین، بانک انصار، بانک خاورمیانه و بانک قوامین ۲۲ بانک عاملی هستند که برای پرداخت تسهیلات تامین مسکن در بافت‌های ناکارآمد شهری و فرسوده تعیین شده‌اند، اما هنوز خبری از آغاز پرداخت تسهیلات در این بانک‌ها منتشر نشده است.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.