آخرین خبرها
خانه » اخبار سازمان بسیج مهندسین » تولید مسکن در کشور ۴۰درصد کاهش یافت/ پرداخت ۳۷۵ هزار تومانی به دستگاه‌های دولتی در هر مترمربع

تولید مسکن در کشور ۴۰درصد کاهش یافت/ پرداخت ۳۷۵ هزار تومانی به دستگاه‌های دولتی در هر مترمربع

13930611000516_PhotoAدبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان اینکه تولید مسکن در نقاط مختلف کشور و بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی شهرداری‌ها ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است،گفت: هزینه ساخت هر مترمربع مسکن در نقاط مختلف کشور ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که این آمارها از افزایش قیمت تمام شده مسکن حکایت دارد.

فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر وضعیت ساخت‌وساز در کشور چگونه است، گفت: بالا رفتن هزینه ساخت‌وساز باعث شده تا طبق آمارهای ارائه شده از سوی شهرداری‌ها تولید مسکن ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه در کشور نیازمند تولید ۲ میلیون مسکن هستیم،گفت: بازار ساخت‌وساز در رکود به سر می‌برد و سازندگان هم تمایلی به ساخت مسکن ندارند چرا که هزینه‌های ساخت بالا رفته است و دیگر ساخت و ساز توجیه اقتصادی ندارد.

پور حاجت ادامه داد: مؤلفه‌های مهم و تأثیرگذار در ساخت‌وساز مثل عوارض ساختمانی و نظام مهندسی بالا رفته است و همین موارد باعث بالا رفتن قیمت تمام شده مسکن در حالیکه بازار مسکن کشش ندارد می‌شود.

* بار مالی پرداخت ۳۷۵ هزار تومانی به ازاء هر مترمربع به دستگاه‌های دولتی

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان اینکه هزینه‌های ساخت‌وساز متناسب با نقاط مختلف کشور متفاوت است و در حال حاضر هر متر ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است گفت: با توجه به آمارهای به دست آمده به ازاء هر مترمربع ۳۷۸ هزار تومان به دستگاه‌های خدمات‌رسان دولتی پرداخت می‌شود که مطمئناً بر روی قیمت مسکن تأثیر می‌گذارد.

وی تصریح کرد: بازار متعادل مسکن هم به نفع مردم و هم به نفع سازنده مسکن است چرا که در این بازار متعادل است که می‌توان سرمایه‌گذاری مناسب در بخش مسکن کرد و عرضه مسکن افزایش یابد.

*خدمات‌رسانی شرکت‌های توزیع برق مناسب نیست

پورحاجت خاطرنشان کرد: متأسفانه افزایش ۴ تا ۶ برابری هزینه انشعاب برق هنوز هم باعث نشده است که خدمات‌رسانی از سوی شرکت‌های توزیع برق مناسب شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال شرکت توزیع برق خوزستان به سازنده‌ها عنوان می‌کند که کابل برق را باید سازنده خریداری کند و حتی در برخی از استانها شرکت توزیع برق می‌گوید که هزینه انشعاب برق را باید قبل از ساخت به این شرکت واریز کنید.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.