آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » جامعه مهندسی در هدایت بخشی سوانح نقش مهمی دارد

جامعه مهندسی در هدایت بخشی سوانح نقش مهمی دارد

5117

رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی ایران با اشاره به ظرفیتهای جامعه مهندسی گفت: این جمعیت می تواند در هدایت بخشی سوانح و بلایای طبیعی نقش مهمی داشته باشند.

سید عباس جزایری در سمینار آموزشی سوانح طبیعی در ساری، با اشاره به جمعیت مهندسان استان اظهار داشت: این جمعیت می توانند اثر بسیار مطلوبی در هدایت بخشی سوانح قبل، هنگام و بعد از وقوع و در زمان بازسازی داشته باشند.

وی اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته نظام مهندسی ساختمان مازندران به عنوان پایلوت برای تهیه و اجرای طرح های کاهش پیامدهای سوانح طبیعی در نظر گرفته شده است و در ادامه اثر این طرح ها به کل کشور تعمیم داده خواهد شد.

تورج ناییج پور رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران نیز بیان داشت: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان دارای چهار بعد دانشی فنی، حفاظتی و نظارتی، نهادی و صنفی است  و در بعد نهادی وظیفه ملی به ما حکم می کند که در مواقع سوانح و بلایای طبیعی بتوانیم کمک ویژه ای به کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به ماده۱۵ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اظهار داشت: حسب قانون از وظایفی که بر دوش سازمان نظام مهندسی ساختمان است کمک به مراجع مرتبط در هنگام وقوع حوادث و بلایای طبیعی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه نظام مهندسی ساختمان مازندران از حیث نیروی انسانی دارای ظرفیت بالایی است اظهار داشت: این سازمان دارای ۲۷هزار عضو است که ۱۷هزار نفر زیر ۳۰سال هستند که باید از توانایی ها و قابلیت های این جمعیت جوان در هنگام وقوع بلایای طبیعی بهره گیری شود.

نائیج پور با اشاره به وقوع بحران برف در منطقه غرب استان در زمستان سال گذشته بیان داشت: اگر قبل آمادگی لازم ایجاد می شد و از لحاظ ماشین آلات و نیروی انسانی تجهیز می شدیم امدادرسانی می توانست با سرعت و روند بهتری صورت گیرد.

وی اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در راستای وظایف نهادی خود اقدام به برگزاری فراخوان داوطلبی کرده که امسال همزمان با روز مهندس، جمعیت داوطلبی این سازمان در پنج محور حوادث و بلایای طبیعی، محیط زیست، حفظ فرهنگ شهر و بنا، حفظ میراث فرهنگی و بیماری های خاص تشکیل خواهد شد.

 

منبع:سازمان نظام مهندسی ساختمان

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.