آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » حاشیه نشینی در شورای مرکزی
حاشیه نشینی در شورای مرکزی

حاشیه نشینی در شورای مرکزی

تحلیل «صما» از وضعیت اعضای شورای مرکزی که دیگر عضو هیئت مدیره استانی نیستند:
حاشیه نشینی در شورای مرکزی
پس از برگزاری هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان در ۳۱ استان کشور که با فراز و فرودهایی همراه بود اعضای هیئت مدیره های استانی مشخص شدند و طبق قانون و برنامه از پیش تعیین شده در تقویم انتخابات، اعتبارنامه های خود را دریافت خواهند کرد و انتظام امور مهندسی استان را به دست خواهند گرفت.

اما اعضای شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تا پایان دوره سه ساله خود در شورای مرکزی باقی خواهند بود در حالی که بسیاری از آنها دیگر عضو هیئت مدیره استان خود نیستند.

طبق ماده ۲۰ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان؛ شورای مرکزی متشکل از ۲۵ نفر عضو اصلی و ۷ نفر عضو علی البدل با ترکیب رشته های یاد شده در آیین نامه است که از بین اعضای هیئت مدیره سازمان استان معرفی شده از سوی هیئت عمومی و توسط وزیر مسکن و شهرسازی برای مدت ۳ سال انتخاب می شوند. اعضای شورای مرکزی باید علاوه بر عضویت در هیئت مدیره سازمان استان، خوشنام و دارای سابقه انجام کارهای طراحی یا اجرایی یا علمی و تحقیقی و آموزشی برجسته و ارزنده باشند.

طبق ماده قانونی فوق لازم است که به چند نکته توجه شود و بیشتر مورد توجه و دقت قرار گیرد:

۱٫شورای مرکزی متشکل از اعضای هیئت مدیره سازمان استان: با اعلام نتایج دوره هفتم مشخص شد که تعداد زیادی از اعضای شورای مرکزی فعلی در هیئت مدیره جدید استانی حضور ندارند- یا کاندیدا نشده بودند و یا رای لازم را کسب نکردند- و قدر مسلم اعضای فعلی شورای مرکزی در هیئت مدیره جدید سازمان استان ها صاحب حق رای و نفوذ نخواهند بود و مشخص نیست چقدر از آنها در استان حرف شنوی وجود داشته باشد و از سوی دیگر از اعضای هیئت مدیره جدید استانی نیز هیچ صاحب رایی در شورای مرکزی فعلی حضور نخواهد داشت و این انقطاعی است که در هیئت مدیره های استانی دوره جدید و شورای مرکزی ششم وجود خواهد داشت و لازم است که برای آن راهکاری اندیشه شود.

۲٫انتخاب اعضای شورای مرکزی توسط وزیر برای ۳ سال: اعضای فعلی نیز از طریق روندی قانونی و با انتخاب وزیر راه و شهرسازی انتخاب شده اند و برای مدت ۳ سال حکم دارند و عضو شورای مرکزی محسوب می شوند.

۳٫اعضای شورای مرکزی باید خوشنام باشند: این خوشنام بودن چون در هنگام تایید صلاحیت کاندیداها احراز شده و به نوعی جزو شرایط انتخاب شوندگان است نیازی به بررسی ندارد.

۴٫دارای سابقه انجام کارهای طراحی یا اجرایی یا علمی و تحقیقی و آموزشی برجسته و ارزنده: در این قسمت برای اعضای شورای مرکزی یک سری شرایط حرفه ای در نظر گرفته شده است که آنها را ملزم به داشتن رزومه اجرایی یا تحقیقی می داند اما در انتها با به کار بردن دو قید ارزنده و برجسته برای این فعالیت های حرفه ای، شاید تا حدودی احزار این شرایط را سخت می کند. باید پرسید که چه کسی یا کسانی تعیین می کنند که اعضای هیئت مدیره که قصد ورود به شورای مرکزی را دارند دارای رزومه اجرایی یا علمی ارزنده و برجسته هستند و ملاک این فعالیت های برجسته و ارزنده چیست؟

با توجه به موارد گفته شده که در ماده ۲۰ قانون نظام مهندسی عنوان شده است به نظر می رسد که قبل از شروع فعالیت هیئت مدیره سازمان های استانی در دوره جدید، بهتر است که فعالان حوزه مهندسی که در سازمان عضو هستند و همچنین بخش های مرتبط در وزارت راه و شهرسازی برای رفع این ابهامات چاره اندیشی کنند و راهکارهای لازم را ارائه دهند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.