آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » حذف سرانه های خدماتی، شهر را بی هویت می کند

حذف سرانه های خدماتی، شهر را بی هویت می کند

o_78470159

نایب رییس شورای شهر تهران در ارتباط با هویت سازی ایرانی- اسلامی در شهرها گفت: اگر شهر سازی، صرفاً به منظور ایجاد واحد مسکونی باشد و همه سرانه های خدماتی را در آن حذف کنیم هویت شهر دچار خدشه می شود؛ بر همین اساس است که هویت های تاریخی شهر در لابه لای ساخت و سازهای غیر اصولی محو شده است.

مرتضی طلایی پیرامون مغفول ماندن هویت کلان شهرها اظهار داشت: در شهرسازی تمام فرآیندها اعم از ساخت و ساز، مدل شهری، هویت، تاریخ، مصالح، سیما و منظر دارای الگو است.

وی با اشاره به کاربرد نمادهای ایرانی- اسلامی در شهرسازی معاصر بیان کرد: در ساخت و ساز مسکن هویت ایرانی- اسلامی با توجه به متراژ بنا، حیاط، ارتفاع اندرونی و بیرونی سنجیده می شود و همچنین نحوه شکل گیری خیابان ها و جانمایی مساجد و مراکز فرهنگی، مذهبی، خدمات رفاهی باید در این هویت سازی  مورد بررسی قرار گیرد.

طلایی با اشاره به معماری شهری ایران  قدیم با هویت اسلامی- ایرانی عنوان کرد: در زمان قدیم شهرها حول محور یک مسجد به صورت دایره وار شکل می گرفت و بازار، مراکز فرهنگی نیز براساس این الگو جانمایی شده است و این تمرکز گرایی مراکز خدماتی به نوعی ضامن نظم در شهر بوده است.

نایب رییس شورای شهر با بیان اینکه بافت قدیم شهر یزد و اصفهان، بیرجند نمونه هویت ایرانی- اسلامی است، بیان کرد: تهران معاصر بعد از دوره پهلوی از این هویت دور شده است و شهرسازی مدرن بدون تعریف یک هویت مشخص تاکنون پیش رفته است و ما  شاهد هرج و مرج  نگران کننده در شهرسازی تهران هستیم.

طلایی تاکید کرد: شهر تهران از نظر سیما و منظر و ساخت و ساز فاقد هویت است و هویت های تاریخی آن هم در لابه لای ساخت و سازهای غیر اصولی محو شده است.

عضو شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در ساخت و سازهای جدید این هویت سازی در نظر گرفته نمی شود و به سوی بلندمرتبه سازی پیش می رویم، گفت: بلندمرتبه سازی مغایرتی با هویت سازی ندارد؛ ما می توانیم شهرک سازی و برج سازی داشته باشیم اما سرانه های شهری اعم از مسجد و مدرسه و مراکز خدماتی و رفاهی و درمانی، کتابخانه نیز  در آن گنجانده شود.

وی در ادامه گفت: مدرنیته به مفهوم عبور از سنت نیست و همچنین ایستادگی بر سنت به مفهوم نادیده گرفتن توسعه و مدرنیته نیست؛ بنابراین با برنامه ریزی کارشناسانه  در شهرسازی می توان از تعارض بین سنت و مدرنیته جلوگیری کرد.

نایب رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه در شهرهای توسعه یافته جانمایی مکان ها بسیار اهمیت دارد، خاطر نشان کرد: اگر شهرک سازی، صرفا به منظور ایجاد واحد مسکونی باشد و همه سرانه های خدماتی را در آن حذف کنیم هویت سازی در شهر ایجاد نخواهد شد، لذا یک شهر باید معیارهای خدماتی را در خود جای دهد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی صما

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.