آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » حضور نمایندگان تشکل های شناسنامه دار در شعب اخذ رای
حضور نمایندگان تشکل های شناسنامه دار در شعب اخذ رای

حضور نمایندگان تشکل های شناسنامه دار در شعب اخذ رای

صما پیشنهاد می دهد:
حضور نمایندگان تشکل های شناسنامه دار در شعب اخذ رای
اواخر هفته گذشته پس از فراز ونشیب های بسیاری، بالاخره هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان در ۱۶ مهرماه ۹۴ برگزار شد که به دلیل بروز مشکلات فنی انتخابات در سه استان تهران، گیلان و فارس لغو شد. وقتی هیات نظارت بر انتخابات خبر لغو انتخابات دراین سه استان را اعلام کرد اعضای جامعه مهندسی و تشکل ها واکنش های مختلفی از خود نشان دادند.

این واکنش­ها عمدتا یا هیجانی و غیر منطقی بود به طوری که شامل تحریک مهندسان به برگزاری تجمعات اعتراضی در مقابل وزارت راه و یا درخواست استعفای وزیر راه بود یا اینکه واکنشی منطقی و درخواست توضیح وزارت راه درباره علل این اتفاق و ارایه تضمین های لازم برای جلوگیری از تکرار این اتفاق در زمان برگزاری انتخابات مجدد بود.

دراین بین اگر چه معاون مسکن و ساختمان وزارتخانه راه وشهرسازی با اظهار تاسف درباره ایجاد اختلال درانتخابات سه استان مذکور خبر از تشکیل کمیته کارشناسی برای علت وقوع این اتفاق داده است اما هجمه ها درباره این اتفاق کماکان ادامه دارد. از همین رو است برخی از صاحب نظران و فعالان جامعه مهندسی در تماس های تلفنی مکرر با صما خواستار حضور نمایندگان تشکلهای شناسنامه دار شعب اخذ رای شده اند تا هرگونه شائبه بروز تخلف ازبین برود.

البته این پیشنهاد درحالی است که بررسی ها نشان می دهد در شرایط فعلی به واسطه برگزاری انتخابات نظام مهندسی ساختمان تشکلهای مهندسی متعددی که از پشتوانه حرفه ای قابل دفاعی برخوردار نیستند اعلام موجودیت کرده اند که به عنوان مثال دراستان تهران تعداد آنها حدود ۸۰ فقره است.

به باور بسیاری از فعالان جامعه مهندسی اگر چه تشکلهای رنگارنگ مختلفی در آستانه انتخابات اعلام موجودیت کرده اند اما وزارتخانه راه وشهرسازی در نقش ناظر عالیه برای خاتمه دادن به حواشی ایجاد شده درزمینه انتخابات می تواند شرایطی فراهم کند که نمایندگان تشکلهای شناخته شده و صاحب مجوز که تعداد آنها در استان تهران حدود ۱۵ فقره است در شعب اخذ رای حاضر شده و به عنوان بازوی کمکی و چشم سوم ناظر بر روند برگزاری انتخابات نظام مهندسی باشد.

در حال حاضر از قرار معلوم در استان تهران حدودا۴۰ حوزه اخذ رای برای انتخابات نظام مهندسی در نظر گرفته شده است که چنانچه تقسیم کار صورت گیرد، می توان برای هر حوزه سه نفر از نمایندگان تشکلها را اعزام کرد و در واقع به عنوان مثال با توزیع ۱۲۰ نفرازنمایندگان تشکها این امکان وجود دارد که آنها در شعب رای حاضر شده و در جایگاه بازوی کمکی هیات نظارت، ناظر چگونگی برگزاری انتخابات باشند.

این رویه درسنوات قبل نیز وجود داشته است و نمایندگان تشکلهای حرفه ای با حضور در شعب اخذ رای سبب برگزاری انتخاباتی سالم و مصون از هرنوع شائبه شده اند.

البته ممکن است که وزارتخانه راه وشهرسازی در واکنش به این پیشنهاد دغدغه هایی درباره امکان مداخله نمایندگان تشکلها در روند کاری هیاتهای نظارت برانتخابات داشته باشد که به اعتقاد بسیاری ازمهندسان این تصور کاملا اشتباه است چرا که قرار نیست نمایندگان تشکل های حرفه ای در فرآیند انتخابات و نیز وظایف هیات های نظارت بر انتخابات مداخله ای داشته باشند و درواقع این افراد صرفا به عنوان ناظر دراین شعب حاضر خواهند بود و بنابراین وزارتخانه نباید از این نظر دغدغه ای داشته باشد.

نباید فراموش کرد که حضور نمایندگان تشکلها سبب کاهش تخلفات احتمالی ازسوی برخی از کاندیداها خواهد شد. به عنوان مثال درهفته گذشته علی رغم اینکه ۲۴ ساعت قبل از انتخابات انجام هر نوع تبلیغات ممنون اعلام شده بود، اما متاسفانه برخی از کاندیداها بی توجه به این الزام قانونی کماکان با ابزارهای مختلف تبلیغات خود را انجام می دادند،این درحالی است که حضور نمایندگان تشکلها باعث خواهد شد که حجم این نوع تخلفات کاسته شود.

گفتنی است تشکلهای ساختمانی در تماس های مکرر تلفنی با صما ضمن اعلام آمادگی خود برای اجرایی کردن این پیشنهاد خواستار برگزاری جلسه با مقامات مربوطه در وزارت خانه راه وشهرسازی شده اند تا جزئیات پیشنهادات خود را دراین زمینه را اعلام کنند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.