آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » خیز ارتش سوریه برای پاکسازی کامل غوطه شرقی

خیز ارتش سوریه برای پاکسازی کامل غوطه شرقی

13930909000761_PhotoA

بررسی تحولات میدانی جاری در غوطه شرقی دمشق نشان می‌دهد که پاکسازی کامل این منطقه از اولویت‌های ارتش سوریه شمرده می‌شود، این در حالی است که در جبهه جنوبی این شهر «خان الشیخ» است که آزادسازی آن هدف اولیه ارتش این کشور شمرده می‌شود.

پس از چند هفته ملتهب اکنون به نظر می‌رسد که جبهه جنوبی سوریه نسبتا آرام گرفته است،‌ تا در مقابل جبهه شمال آماج حملات گسترده «جبهه النصره» و همپیمانان تکفیری‌اش علیه دو شهرک شیعی‌نشین «نبل» و «الزهراء» واقع در ریف شمالی حلب قرار گیرد که بیش از دو سال است، در محاصره گروهک‌های تروریستی تکفیری از جمله النصره قرار دارد.

مابین شمال و جنوب سوریه، مرکز این کشور تا حدودی آرام نشان می‌دهد، به ویژه پس از آنکه ارتش حملات گروهک تکفیری «داعش» به منطقه «جبل الشاعر» و به طور مشخص میدان نفتی «حقل الشاعر» و پالایشگاه آن را دفع و جبهه النصره را از خطرناک‌ترین و مهمترین پایگاه‌هایش در ریف شمالی حماه بیرون راند تا از آنجا عملیات پاکسازی و آزادسازی ریف جنوبی ادلب را آغاز کند و در این راه اولین هدفش آزادسازی شهر استراتژیک «خان شیخون» باشد.

از سوی دیگر، مناطق بیابانی سوریه که گستره جغرافیایی قابل توجه از خاک این کشور را در برگرفته و از غوطه شرقی دمشق تا شهرک‌های غربی القلمون را در برگرفته است، اگرچه عرصه تاخت و تاز گروهک‌های تروریستی مسلح است، اما این گروهک‌ها به شدت زیر آتش ارتش سوریه چه توپخانه و نیروی هوایی و چه عملیات نیروهای پیاده نظام این کشور به خصوص در منطقه‌ای قرار دارند که «البترا» نامیده می‌شود.

منطقه البترا در واقع مهمترین و اصلی‌ترین پایگاه گروهک‌های تروریستی مسلح است که غوطه شرقی دمشق تا منطقه القلمون در نزدیکی مرزهای لبنان را عرصه تاخت و تاز خود قرار داده‌اند و به این طریق با ایجاد گذرگاه‌های جغرافیایی غیر مشروع از اردن و ترکیه و عراق نیازهای گروهک‌های تروریستی مسلح در مناطق مختلف سوریه از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب را تامین می‌کنند.

جبهه میدانی ریف دمشق

در جبهه ریف دمشق، ارتش سوریه چند روزی است که در مرزهای شمالی شهر «دوما» عملیات خود را با هدف تکمیل عملیات‌هایش در محور جنوب غربی متوقف کرده است.

تسلط ارتش سوریه بر شهرک «زبدین» در غوطه شرقی دمشق با تثبیت مواضع ارتش سوریه در مناطق نزدیک به گروهک تروریستی «جیش الاسلام» همراه بود که نه تنها از سوی ارتش سوریه و در عرصه میدانی که از سوی اهالی مناطق غوطه شرقی دمشق نیز به دلیل بهره کشی و سوء استفاده از آنها، به ویژه در معرض محاصره قرار گرفتن این مناطق و سرانجام قیام مردمی این مناطق علیه «زهران علوش» تحت فشار قرار داشت.

دولت سوریه که وضعیت اهالی را اینگونه دید، راهکار ایجاد گذرگاه‌های امن و خارج کردن اهالی این مناطق را در پیش گرفت که با تسلیم برخی از عناصر مسلح و بر زمین گذاشتن سلاح از سوی آنها همراه بود تا به این طریق حدود ۲۵۰ خانواده از مناطق مختلف غوطه خارج شوند.

به این ترتیب می‌توان گفت که ارتش سوریه در حال منتقل کردن عملیات نظامی خود به عمق غوطه شرقی دمشق و از آنجا به سمت شمال این منطقه است که سخت‌ترین و مهمترین عملیات‌های ارتش سوریه در این منطقه را به جهت دربرگرفتن اصلی‌ترین و اساسی‌ترین مواضع گروه‌های مسلح در خود شامل خواهد شد.

تسلط ارتش سوریه بر شهرک زبدین که در جنوب غربی غوطه قرار گرفته به این جهت که مناطق مهمی را اطراف خود دارد، دارای اهمیت بسیاری برای ارتش سوریه است و آنچه موفقیت‌های ارتش سوریه در این منطقه را تسهیل خواهد کرد و زمینه را برای در دست گرفتن کنترل غرب غوطه فراهم خواهد کرد، آزادسازی شهرک «دیر العصافیر» است که در کنار بزرگراه بین‌المللی فرودگاه دمشق قرار دارد.

منابع میدانی سوری تاکید می‌کنند که گام بعدی ارتش سوریه در غوطه شرقی دمشق پس از آزادسازی شهرک‌ها و مناطق حتیته الجرش، شبعا، ملیحه، زبدین و حتیته الترکمان،‌ آزادسازی شهرک «دیر العصافیر»‌ است تا غرب غوطه شرقی دمشق بطور کامل در کنترل ارتش سوریه باشد که هدف دور از دسترسی نیست.

پس از آن به نظر می‌رسد که ارتش عملیات‌های خود را در دو محور متمرکز خواهد کرد، اول محور شرقی غوطه که جبهه دیر العصافیر – زبدین را در برمی‌گیرد و با تسلط بر آن ارتش سوریه راه آزادسازی دو شهرک «النشابیه» و «البلالیه» را در پیش خواهند کرد تا از آنجا نیز زمینه آزادسازی شهرک‌های مهمی مانند «العتیبه» و «الضمیر» و مناطق اطراف آنها تا شهرک‌های «قیسا» و «العباده» و «حران العوامید» را فراهم کنند که یکی از مهمترین گذرگاه‌های نقل و انتقال گروهک‌های تروریستی مسلح و تامین نیازهای آنها به شمار می‌آید و محور دوم که مهمتر از محور اول هم شمرده می‌شود، راه شمال غوطه را در پیش می‌گیرد. این محور از جنوب آغاز شده و خود به دو محور «ملیحه» به سمت شمال با هدف تسلط بر شهرک «جسرین» و مناطق و روستاهای اطراف آن را شامل می‌شود که تحت سیطره گروهک تروریستی «جیش الاسلام» است و دیگر محور شرقی است که با حرکت از شرق مناطق شمال غربی غوطه یا شمالی‌ترین مناطق غوطه را دربرمی‌گیرد.

این باور وجود دارد که تسلط ارتش سوریه بر شهرک «جسرین» به دنبال خود سقوط دو شهرک «کفر بطنا» و «سقبا» را برای گروهک‌های تروریستی در پی دارد که در جوار هم واقع شده‌اند و در صورت تحقق این سناریو باید در انتظار سقوط دیگر شهرک‌ها و مناطق شمالی و شمال غربی غوطه همچون دومینو برای گروهک‌های تروریستی باشیم.

همچنین تسلط ارتش سوریه بر سه شهرک فوق الذکر به معنای برداشتن اولین گام برای ارتش سوریه جهت پیشروی به سمت محور شمال غربی غوطه است که شهرک «عین ترما» را در برمی‌گیرد. عین ترما به جهت همجواری با منطقه «جوبر» دارای موقعیت استراتژیکی است و پیروزی ارتش در این محور به معنای فراهم شدن زمینه آزادسازی شهرک‌هایی همچون حموریه و زملکا است.

با این حال محور اصلی عملیات‌های ارتش سوریه در این منطقه همچنان شهر «دوما» مهمترین و اصلی‌ترین پایگاه گروهک‌های تروریستی مسلح خواهد بود و غیر از برنامه‌‌ریزی‌های میدانی فوق الذکر، ارتش سوریه آزادسازی «میدعا» و «مسرابا» را نیز مد نظر دارد، تا به این طریق زمینه پیشروی نیروهای خود از محور جنوبی به سمت دوما را هم فراهم کند.

آنچه عملیات ارتش در محورهای مختلف غوطه شرقی دمشق و دوما را تسهیل کرده، اختلافاتی است که بر گروهک‌های تروریستی حاکم است و هر بعد تازه‌ای به خود می‌گیرد و عمق بیشتری می‌یابد.

جبهه جنوبی و هدف ارتش سوریه برای آزادسازی خان الشیح

چندین ماه است که عملیات‌های ارتش سوریه در مناطق و شهرک‌های منطقه «جبل الشیخ» و دامنه این کوه در نزدیکی مرزهای جولان اشغالی واقع در جنوب سوریه ادامه دارد و به موازات آن دیگر یگان‌های ارتش سوریه تلاش کردند با پیشروی در منطقه «خان الشیح» که کانون تجمع و فعالیت گروهک‌های تروریستی در ریف جنوب غربی قنیطره به شمار می‌آید، زمینه عملیات خود برای پاکسازی بزرگراه بین المللی دمشق – قنیطره و در دست گرفتن کنترل آن را فراهم کنند.

طی روزهای گذشته نیروهای دفاع ملی ملی سوریه با هماهنگی نظامی و امنیتی با ارتش سوریه عملیات‌هایی را در مزارع نزدیک به این بزرگراه بین‌المللی پیاده کردند تا اولین هدف ارتش سوریه در این منطقه کنترل بزرگراه بین‌المللی دمشق – قنیطره باشد.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.