آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » دبیرخانه پایش، به رصد طرح جامع مسکن می پردازد
دبیرخانه پایش، به رصد طرح جامع مسکن می پردازد

دبیرخانه پایش، به رصد طرح جامع مسکن می پردازد

مظاهریان در پاسخ به خبرنگار «صما»:
دبیرخانه پایش، به رصد طرح جامع مسکن می پردازد
در سال ۱۳۸۵ که طرح جامع مسکن قبلی آماده شده بود و شامل بیش از ۵۰ برنامه بود، یکی از این برنامه ها حق بهره برداری از زمین نام داشت که پیش بینی شده بود طی آن بین ۳۰ هزار تا ۵۰ هزار واحد مسکونی که نام مسکن مهر به خود گرفت ساخته شود. اما وقتی این طرح جامع به دولت رسید اکثر بخش‌های آن کنار گذاشته شد و تصمیم گرفته شد که بیش از ۱٫۵ میلیون واحد مسکن مهر ساخته شود.

در همین خصوص خبرنگار «صما» از حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی پرسید: سؤال ما این است که برای اجرای این طرح جامع مسکن که قرار است تا سال ۱۴۰۵ چشم انداز راهبردی مسکن کشور باشد چه تضمینی وجود دارد که با تغییر دولت ها و یا تغییر شرایط اقتصادی اجرایی شود و به اهدافی که برای آن متصور است دست پیدا کند.

مظاهریان در پاسخ به این سوال گفت: در این برنامه سعی کردیم با آسیب شناسی نسبت به چند برنامه قبلی که آماده شده بود -حتی از قبل از انقلاب شروع شده بود- طرحی مناسب و همه جانبه‌نگر تهیه شود. طرح جامع قبلی همانطور که گفتید ۹ محور و ۵۵ برنامه داشت که در حقیقت فقط برنامه حق واگذاری زمین اجرا شد؛ یعنی در طرح مسکن مهر این طور عمل شد که به جای اینکه زمین به خریداران فروخته شود در اجاره ۹۹ ساله آنها قرار گیرد تا از این طریق قیمت زمین نادیده گرفته شود یا کمتر در قیمت تمام شده مسکن دخالت داده شود. در واقع اجرای این یک برنامه باعث شد که مابقی موضوعات و طرح ها روی زمین بماند و اجرایی نشود. ولی در این طرح جامع تمام مکانیسم‌های لازم تعریف شده است. باید در نظر داشت که یکی از خصوصیات این برنامه ها و طرح جامع این است که در آنها یک صلبیتی دیده می شود؛ به این معنا که یک احکامی دارد و بعد از اینکه به سند تبدیل شود دیگر قابل تغییر نیست. در این طرح سعی کردیم این موضوع مورد آسیب شناسی قرار گیرد به این صورت که یک دبیرخانه ای این طرح را رصد کند که بتواند متناسب با تغییر شرایط و تغییر آهنگ رشد اقتصادی، برنامه ها را متناسب کند. در این طرح سه آهنگ رشد اقتصادی پیش بینی شده است، بدبینانه، خوشبینانه و آهنگ رشد میانه که برنامه، این رشد میانه را توصیه کرده است. با این وجود اگر متناسب با تحولات سیاسی یا اقتصادی کشور این رشد متناسب نباشد می توان از دیگر مکانیسمی که در طرح پیش بینی شده استفاده کرد. در واقع دبیرخانه پایش طرح کمک می کند که این طرح به درستی پیش برود و به اهداف تعریف شده تا سال ۱۴۰۵ دست پیدا کند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.