آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » دلایل گرانی مسکن از نگاه کارشناسان
دلایل گرانی مسکن از نگاه کارشناسان

دلایل گرانی مسکن از نگاه کارشناسان

«صما» تحلیل می‌کند:
دلایل گرانی مسکن از نگاه کارشناسان
با نگاهی گذرا به زندگی هر خانواده، به سرعت می‌توان دریافت که تأمین مسکنی مناسب به بزرگ‌ترین دغدغه و هدف ایرانی‌ها تبدیل شده است و در واقع گرانی سال‌های اخیر، دلیل اصلی این مسئله محسوب می‌شود.
افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن در سال‌های گذشته که در برخی مقاطع زمانی با شیب تند و کند همراه بوده، فاصله شدیدی میان عرضه مسکن و تقاضا ایجاد کرده است. در این بین، خانوارهایی با سطح درآمدی متوسط برای تأمین خانه مورد نظر خود به‌خصوص در کلان‌شهرها از جمله پایتخت، با مشکلات عمده‌ای مواجه شده‌اند و زمان انتظار خانه‌دارشدن برای آنها هر لحظه در حال افزایش است؛ به طوری که بنا به گفته تحلیلگران حوزه مسکن، هم‌اکنون زمان انتظار برای تأمین خانه هر خانواده متوسط، به ۴۰ سال رسیده است.

گرانی سال‌های اخیر مسکن، تحلیلگران و کارشناسان این بخش را برای بررسی چرایی این روند به گود کشانده و البته تحلیل‌ها و نظرهای مختلفی در این خصوص به چشم می‌خورد. در حقیقت، کارشناسان در توضیح علل رشد قیمت مسکن در ایران عقاید مختلفی دارند و البته اختلاف نظرهای عمده‌ای بین آنها وجود دارد.

اجماع نظر درباره «کمبود عرضه»

با نگاهی اجمالی بر تحلیل‌های موجود در خصوص دلایل آغاز و تداوم سیر گرانی قیمت مسکن در می‌یابیم اکثر کارشناسان معتقدند که «کمبود عرضه»، دلیل عمده گرانی‌های اخیر بوده است. این نظریه از زاویه کمبود تعداد واحدهای مسکونی نسبت به خانوار مطرح می‌شود که تقریباً طیف وسیعی از کارشناسان آن را تأیید کرده‌اند. از سوی دیگر، برخی به‌شدت به این استدلال انتقاد دارند و معقدند کمبود تعداد مسکن، به هیچ عنوان نمی‌تواند دلیلی برای افزایش قیمت مسکن تلقی شود. منتقدان در رد این نظریه می‌گویند تقریباً هیج متقاضی وجود ندارد که برای خرید با کمبود مسکن مواجه شود؛ بنابراین علت واقعی این مسئله را باید در جایی دیگر جست‌وجو کرد.

سوداگری زمین؛ ریشه اصلی گرانی

منتقدان نظریه اول بر این نکته اجماع نظر دارند که افزایش قیمت زمین به دلیل سوداگری، علت اصلی افزایش قیمت مسکن است و تا زمانی که سهم زمین در ارزش نهایی ملک حذف نشود یا به حداقل نرسد، همواره شاهد این افزایش خواهیم بود.

نقش عوامل ثانویه

برخی تحلیلگران معتقدند عوامل ثانویه از جمله تحریم و نوسانات نرخ ارز، تأثیر مهمی ‌در افزایش قیمت مسکن داشته است. از رهگذر تحریم و افزایش نرخ ارز در سال‌های اخیر، قیمت برخی مصالح ساختمانی در صنعت ساخت‌وساز رشد چشمگیری داشته و همین مسئله در گران‌ترشدن قیمت نهایی املاک موثر بوده است. از سوی دیگر، عده‌ای نیز با دیده تردید به موثربودن این عوامل ثانویه در گرانی مسکن می‌نگرند و با رد این ادعا می‌گویند به دلیل خودکفابودن کشور در همه عوامل و عناصر موثر در ساخت‌وساز، نمی‌توان گرانی را به گردن قیمت ارز و تحریم گذاشت.

سیاست دولت‌‌‌‌ها

بررسی تحلیل‌ها حاکی از آن است که سیاست دولت‌ها در روند کاهش یا افزایش نرخ مسکن تأثیر مستقیم دارد. در سال‌های اخیر، هر دولتی در حوزه مسکن سیاست‌های خاص خود را اجرا کرده است؛ اما شاید مهم‌ترین آنها، طرح مسکن مهر باشد که نه‌تنها نقشی پررنگ در بخش مسکن داشته، بلکه فراتر از آن اقتصاد کشور را نیز تحت شعاع قرار داده است.

در حقیقت، با اینکه ورود دولت در سال‌های گذشته در حوزه مسکن مهر با هدف تأمین مسکن اقشار آسیب‌پذیر عملیاتی شد؛ اما به این دلیل که منابع مسکن مهر با استقراض از سیستم بانکی کشور و استفاده از پول پرقدرت تأمین شد، تورم بیش از ۴۰ درصد را رقم زد. بنا به آمار، این تورم در حوزه مسکن به حدود ۸۰ درصد رسید و همین تورم، قدرت خرید مردم را به نصف کاهش داد. مسکن مهر تا حدی توانست عده‌ای را صاحب مسکن کند؛ اما به دلیل اینکه سبب افزایش تورم شد، فشار و هزینه‌های سرسام‌آوری را به اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه وارد کرد.

علاوه بر طرح مسکن مهر، در سال‌های گذشته به دلیل بی‌انضباطی‌های مالی، نوسانات شدیدی در بخش مسکن روی داده است و به این دلیل که مسکن در ایران به عنوان کالای سرمایه‌ای مورد توجه شدید سرمایه‌گذاران قرار دارد، بیشتر صاحب آن املاک مسکونی، سرمایه‌گذارانی هستند که پس‌اندازها و سرمایه‌های خود را در این بخش هزینه کرده‌اند.

تأثیرگذاری چندسویه

در این میان، تعدادی از تحلیلگران اقتصادی در تشریح روند گرانی مسکن در کشور در سال‌های گذشته می‌گویند هریک از عوامل گفته‌شده، به سهم خود در این رویه تأثیرگذار بوده‌اند؛ بنابراین، سهم هیچ‌یک را نمی‌توان نادیده گرفت.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.