آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » دوازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای در ژنو آغاز شد

دوازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای در ژنو آغاز شد

13920719000338_PhotoA

نشست عمومی دوازدهمین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ درباره راه‌حل جامع هسته‌ای در سطح معاونان در شهر ژنو آغاز شد.

نشست عمومی دوازدهمین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ درباره راه‌حل جامع هسته‌ای در سطح معاونان در شهر ژنو آغاز شد.

تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران روز چهارشنبه به همراه محمدجواد ظریف برای انجام رایزنی‌ها با هیأت مذاکره کننده آمریکایی و شرکت در دوازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای راهی شهر ژنو شد.

روز چهارشنبه به گفت‌وگوهای دوجانبه ظریف و جان کری همتای آمریکایی‌اش اختصاص یافت که البته معاونان دو طرف نیز در جلسات حضور داشتند.

معاونان ظریف و کری از روز پنجشنبه رایزنی‌های دوجانبه خود را آغاز و به مدت سه روز در شهر ژنو مذاکراتی فشرده را در خصوص دستیابی به راه‌حل جامع هسته‌ای و رفع اختلافات موجود صورت دادند و جلساتی نیز بین کارشناسان دو طرف برگزار شد.

معاونان ظریف روز گذشته نیز با هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در شهر ژنو دیدار و گفت‌وگو کردند و رایزنی دوجانبه هیأت‌های مذاکره کننده ایران و روسیه در سطح معاونان وزرای خارجه نیز شب گذشته در ژنو برگزار شد.

از سوی دیگر ظریف نیز روز پنجشنبه ژنو را ترک و به برلین رفت و با فرانک والتر اشتاین مایر همتای آلمانی دیدار و در خصوص مناسبات دوجانبه و مذاکرات هسته‌ای به گفت‌وگو پرداخت و از برلین به بروکسل رفت و با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران از بروکسل نیز راهی پاریس شد و در آنجا قبل از دیدار با همتای فرانسوی با جان کری وزیر خارجه آمریکا که در پاریس حضور داشت به مدت یک ساعت گفت‌وگو کرد و سپس با لوران فابیوس دیدار کرد و پس از آن به ژنو بازگشت و در ژنو نیز گفت‌وگوی تلفنی با فیلپیپ هاموند همتای انگلیسی خود داشت و سپس ژنو را ترک و به تهران بازگشت.

خبرگزاری رویتر گزارش داد که ظریف و کری ظرف هفته‌های آینده باز هم به رایزنی می‌پردازند که هنوز محل و زمان دقیق آن مشخص نشده ولی به احتمال زیاد در ژنو یا وین خواهد بود.

محمدجواد ظریف قبل از ترک ژنو گفت: اعتقاد جدی دارم که راه برای رسیدن به یک راه حل، کاملا هموار و قابل دستیابی است.
وی با اشاره به اینکه در بسیاری موارد موضوعات روشن است و ما احساس می کنیم که صرفا نیاز به تصمیم سیاسی دارد افزود: کشورهای غربی و۱+۵ باید به این برداشت جدی برسند که موضوع هسته ای ایران فقط از مسیر مذاکره قابل حل است.

ظریف همچنین با تاکید بر اینکه کشورهای غربی روش فشار را امتحان کردند و پاسخ نداد تصریح کرد: مذاکره و فشار با یکدیگر قابل جمع نیست، بلکه اگر کشورهای غربی به دنبال مذاکره با جمهوری اسلامی ایران هستند، باید تصمیم سیاسی بگیرند گرچه ممکن است برای بعضی ها سخت باشد که راه فشار را کنار بگذارند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه بحث های چند روز گذشته جدی، دقیق و صریح برای رسیدن به نکاتی بود که هنوز حل نشده است، تصریح کرد: ما کار را با جدیت دنبال می کنیم و معتقدیم که راه حل در دسترس است.

پس از آنکه ایران و شش کشور در سوم آذر ماه سال جاری و بعد از برگزاری ده دور گفت‌وگو به دلیل اختلافات موجود نتوانستند به توافق جامع هسته‌ای دست پیدا کنند، توافقنامه ژنو برای هفت ماه دیگر تمدید و طرفین بر انجام مذاکرات تا حصول توافق تا چهار ماه آینده تاکید کردند و مقرر شد که رایزنی‌ها از سر گرفته شود که بر همین اساس اولین دور رایزنی‌های ایران و شش کشور (یازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای) ٢۶ آذر ماه در شهر ژنو برگزار و دو روز قبل از آن (٢۴ آذر) هیات‌های ایران و آمریکا به مدت دو روز در سطح معاونان گفت‌وگو کردند. البته هیأت مذاکره کننده ایرانی به ریاست سید عباس عراقچی با هیأت‌های فرانسه، روسیه و چین نیز به طور دوجانبه گفت‌وگو کردند.

پس از برگزاری نشست عمومی ایران و شش کشور نیز هیأت مذاکره کننده ایرانی با سه کشور اروپایی به صورت چهارجانبه گفت‌وگو کرد. عراقچی پس از پایان سه روز رایزنی فشرده در شهر ژنو این گفت‌وگوها را مفید و سازنده خواند و مقرر شد دور بعدی مذاکرات در اواسط ژانویه و در سطح معاونان و بدون حضور ظریف و موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود.

ایران و ١+۵ پیش از این ۱۰ دور در شهرهای وین، مسقط و نیویورک برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای به گفتگو نشستند که به دلیل اختلافات بر سر اندازه و میزان غنی سازی، نحوه لغو تحریم‌ها و راکتور اراک و بازه زمانی اجرای توافقنامه جامع به نتیجه‌ای دست نیافتند.

سوم آذر ماه سال گذشته (۱۳۹۲) بود که وزرای خارجه ایران و شش کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه، چین، انگلستان و آلمان) به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از برگزاری سه دور نشست در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان (برنامه اقدام مشترک) Joint Plan of Action دست یافتند.

در مقدمه توافقنامه ژنو (برنامه اقدام مشترک) آمده است: هدف این مذاکرات رسیدن به یک راه حل جامع مورد توافق و بلند مدت است به نحوی که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح آمیز باقی خواهد ماند. ایران اعلام می‌کند تحت هیچ شرایطی به دنبال دستیابی یا گسترش سلاح هسته‌ای نیست. راه حل جامع مذکور مبتنی بر این اقدامات اولیه بوده و به یک گام نهایی منجر خواهد شد که دوره زمانی آن مورد توافق قرار گرفته و به رفع نگرانی‌ها می‌انجامد. این راه حل جامع، ایران را قادر می سازد تا به طور کامل از حقوق خود در بهره گیری از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز بر اساس مواد مرتبط در معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و با رعایت تعهدات خود بر طبق معاهده از آن برخوردار شود. این راه حل جامع متضمن یک برنامه غنی سازی با تعریف مشترک و محدودیت‌های عملی و اقدامات شفاف ساز به منظور تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای می‌باشد. این راه حل جامع به مثابه یک مجموعه منسجم خواهد بود که هیچ بخشی از آن مورد توافق قرار نمی‌گیرد مگر آنکه در مورد تمامی بخش‌های آن توافق حاصل شود. این راه‌حل جامع شامل یک فرایند متقابل و قدم به قدم می‌باشد و به رفع همه جانبه تمامی تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های چندجانبه و تحریم‌های ملی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران می‌انجامد.

در این توافقنامه اعلام شد که گام اول دارای دوره زمانی شش ماهه خواهد بود و با توافق متقابل قابل تمدید می‌باشد. در این دوره همه اعضاء، با حسن نیت، در جهت حفظ فضای سازنده در مذاکرات فعالیت خواهند کرد.

پس از آنکه برنامه اقدام مشترک در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۲ (۲۰ ژانویه) وارد مرحله اجرا شد و توافق شد که مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع از سر گرفته شود، اولین دور این مذاکرات ۲۹ بهمن ماه سال گذشته (۱۸ فوریه) به مدت سه روز در شهر وین برگزار شد و وین جمعا هشت دور میزبان این گفت‌وگوها بود و یک دور از این گفت‌وگوها (هفتمین دور) در نیویورک و در حاشیه شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و یک دور نیز (دور نهم) در مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.