آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » دولت اجرای برچسب انرژی را باید از بدنه خود شروع کند
دولت اجرای برچسب انرژی را باید از بدنه خود شروع کند

دولت اجرای برچسب انرژی را باید از بدنه خود شروع کند

دبیر کمیته مدیریت انرژی سازمان ملی استاندارد در گفتگو با «صما»:
دولت اجرای برچسب انرژی را باید از بدنه خود شروع کند/ انرژی ثروت ملی است که به راحتی در ساختمان ها هدر می رود
دبیر کمیته مدیریت انرژی سازمان ملی استاندارد با تاکید بر اینکه در گام اول دولت اجرای برچسب انرژی ساختمان را باید از بدنه خود شروع کند، گفت: ساختمان های اداری زیادی در کشور وجود دارند که مصرف انرژی آنها نامناسب است و هیچ کنترلی بر روی آنها انجام نمی گیرد و چون دولت هزینه آنها را پرداخت می کند، رفتار مناسبی از سوی مصرف کنندگان انرژی دیده نمی شود.

شیرزاد حسن بیگی در گفتگو با «صما» افزود: در این ساختمان ها سیستم ها قدیمی است، عایق بندی وجود ندارد و دستگاه های مصرف کننده انرژی بی رویه روشن و استفاده می شوند و نگهداری مناسبی از ساختمان ها صورت نمی گیرد.

وی تاکید کرد: سازمان استاندارد، دو استاندارد ملی برای این موضوع تدوین کرده که اولی استاندارد ۱۴۲۵۳ است و دستورالعمل برچسب انرژی ساختمان برای ساختمان های مسکونی را شرح می دهد و دیگری دستورالعمل ملی شماره ۱۴۲۵۴ مختص ساختمان های غیرمسکونی شامل اداری و… است.

حسن بیگی با بیان اینکه در حوزه مصرف بهینه انرژی، دولت باید ابتدا ساختمان های اداری را تحت اجرای این استانداردها دربیاورد افزود: سپس می تواند از طریق اعمال محدودیت در صدور پایان کار و مجوز ساخت از طرف شهرداری ها، با الزام مصرف بهینه انرژی در ساختمان ها، کنترل لازم را در ساخت وسازهای بخش خصوصی اعمال کند.

وی با بیان اینکه برچسب انرژی به معنی شناسنامه یک ساختمان برای تعیین میزان مصرف انرژی آن است افزود: همچنین مهندسان ناظر باید با بحث مصرف بهینه انرژی آشنایی پیدا کنند تا بتوانند این دستورالعمل را در بحث نظارت بر ساخت و سازها پیاده کنند.

به گفته مسئول گروه انرژی پژوهشگاه استاندارد، تعداد ساکنان، نوع کاربری، شرایط آب و هوایی به عنوان متغیرهایی هستند که بر مصرف انرژی ساختمان تاثیر می گذارند و با در نظر گرفتن این شرایط ما می توانیم برای هر ساختمانی براساس این دستورالعمل یک برچسب در نظر بگیریم که این برچسب از رتبهA تاG را شامل می شود و رتبهA معمولا ساختمانی است که مصالح موثر در کاهش مصرف انرژی در آن بکار رفته و مصرف انرژی آن در سطح حداقل یا بهینه است.

حسن بیگی همچنین درخصوص راهکار اجرایی شدن برچسب انرژی ساختمان گفت: نهادهای ذیربط از جمله وزارت راه، شهرداری ها، سازمان نظام مهندسی ساختمان و سازمان ملی استاندارد می توانند ضمن تعامل با یکدیگر و اتخاذ سیاستگذاری مناسب، روش صحیحی برای اجرای برچسب انرژی ساختمان در پیش گیرند.

دبیر کمیته مدیریت انرژی سازمان ملی استاندارد همچنین اظهار داشت: با استفاده از برچسب انرژی ساختمان می توانیم محدودیتی در ساخت و ساز ساختمان های بدون کیفیت ایجاد کنیم تا خریدار بتواند از سازنده، ساختمانی را مطالبه کند که از نظر مصرف انرژی وضعیت مناسبی داشته باشد و هزینه های کمتری به وی تحمیل کند.

وی درخصوص لازمه پذیرش برچسب انرژی از سوی مردم تصریح کرد: بهینه سازی مصرف انرژی در بین مردم به لحاظ صرفه اقتصادی برای مردم جذابیت خاصی دارد. اگر این آموزش به مردم ارائه شود که سود بهینه سازی مصرف انرژی در گام اول به جیب خود آنها می رود و هزینه انرژی مصرفی آنها تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند، قطعا استقبال زیادی از آن صورت می گیرد.

حسن بیگی ادامه داد: در گام بعدی با ارائه آموزش های لازم درباره مسایل اجتماعی و بروز مسائل زیست محیطی ناشی از مصرف بی رویه انرژی، مردم از این موضوع استقبال می کنند. برای نمونه اگر مردم آگاه باشند که به ازای مصرف هر کیلو وات ساعت در یک ساختمان، حدود ۸۰۰ گرم CO2 تولید و موجب آلودگی و چالش های زیست محیطی در کشورمان می شود، مصرف انرژی خود را مدیریت و در راستای کاهش مصرف آن حرکت خواهند کرد.

این مسئول سازمانی با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی در استان ها و سازمان های مختلف تاکید کرد: متاسفانه در طول این دوره ها مشاهده کرده ایم که حتی قشر تحصیلکرده کشور اطلاعاتی از مبحث انرژی و شرایط دشوار تولید و میزان اتلاف آن ندارند.

وی با ارائه مثالی خاطرنشان کرد: برای نمونه نمی دانند برای تولید یک کیلووات برق، باید چندین بشکه نفت سوزانده شود که درنهایت حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد آن به دود و گرما و فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد از آن تبدیل به انرژی الکتریکی شده و تحویل مصرف کننده نهایی می شود. لذا حیف است که این ثروت باارزش در ساختمان ها به راحتی اتلاف شود و هیچ گونه ارزش افزوده ای برای مردم در پی نداشته باشد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.