آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » دو هزار کارگر در حوادث ناشی از کار جان باختند

دو هزار کارگر در حوادث ناشی از کار جان باختند

5168

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت: در سال گذشته با وقوع بیش از ۳۰ هزار حادثه ناشی از کار در کشور، حدود دو هزار کارگر در این حوادث جان خود را از دست دادند.

اکبر شوکت در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر گفت: کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی بر اساس ماده ۱۳۱ قانون کار وظیفه دفاع از حقوق کارگران و قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی  را بر عهده دارد.

وی افزود: تحقق ماده ۱۸ قانون بهبود فضای کسب و کار، پیگیری قانون رفع موانع اجرایی بیمه کارگران ساختمانی، تشکیل کارگروه حوادث ناشی از کار،با همکاری وزارت کشور،راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نظام مهندسی ساختمان، پیگیری سایر مشکلات کارگران از جمله ساماندهی مراکز استقرار کارگران و اتباع بیگانه از دیگر مسائلی است که توسط انجمن با جدیت پیگیری می شود.

 

۵۰ درصد حوادث ناشی از کار مربوط به کارگران ساختمانی است

 

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور یادآورشد: در سال گذشته بیش از ۳۰ هزار حادثه ناشی از کار در کشور رخ داد که نیمی از آن مربوط به کارگران ساختمانی بود که این آمار نشان می دهد این گروه در معرض آسیب های جدی قرار دارند.

وی تصریح کرد: در حوادث ناشی از کار در مناطق مخنلف کشور یک هزار و ۹۷۳ نفر جان خود را از دست دادند و به طور میانگین در هر حادثه نیز یک نفر مجروح شد که این آمار نگران کننده است و هزینه های جبران ناپذیری برای این گروه تحمیل می کند.

شوکت اظهارداشت:بیشترین حوادث ناشی از کار به دلایل مختلف از جمله عدم آموزش کارگران، کارفرمایان و مهندسان ساختمانی با مهارتهای ساختمانی و ایمنی، بی توجهی به رعایت نکات ایمنی در کار، عدم نظارت بخشهای مختلف دولت در اجبار کارفرمایان در رعایت مسائل ایمنی است.

 

بیش از یک میلیون کارگر ساختمانی بیمه نیستند

 

این مسئول اظهارداشت: در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور وجود دارد که تنها ۸۰۰ هزار نفر بیمه شده اند و مابقی از خدمات بیمه ای محروم هستند که از نمایندگان مجلس انتظار داریم برای این افراد فکری اساسی کنند تا در زمان کوتاهتری این تسهیلات برای تلاشگران عرصه ساختمان برقرار شود.

 

آموزش حوادث ناشی از کار به صورت پایلوت در مازندران

 

شوکت گفت: آموزش کارگران ساختمانی از مسائل بسیار مهمی است که می تواند میزان حوادث را کاهش داده و آسیب های این بخش را به حداقل برساند که در این راستا استان مازندران به عنوان پایلوت اجرای طرح آموزش ایمنی کار انتخاب شده است.

وی اضافه کرد:در چهار ماه گذشته بیش از ۷۵ هزارنفر ساعت آموزش مهارتی در خصوص حوادث ناشی از کار توسط انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور برگزار شده و کارگران در مهارتهای مختلف آموزش دیده اند که با استقبال خوب افراد در رشته های مختلف روبه رو شده است.

 

حوادث ناشی از کار

 

این مسئول بیان کرد: در برنامه های سال آینده انجمن کارهای مهمی پیش بینی شده و در اولویت قرار گرفته که تحت پوشش قراردادن بیمه ای همه کارگران ساختمانی، اجباری کردن آموزش های ایمنی برای کارگران،کارفرمایان، مهندسان ناظر و پیمانکاران، برای کاهش حوادث ناشی ازکار، ارتقاء مهارت های کارگران ساختمانی با همکاری شهرداری، تشکیل کارگروه ویژه برای رسیدگی به مشکلات کاری از مهمترین آنهاست.

 

فعالیت ۱۷۰ انجمن کارگری ساختمانی در کشور

 

شوکت در ادامه در خصوص فعالیت تشکل های کارگری در مناطق مختلف کشور گفت: در دهه های ۷۰ و ۸۰ تشکل های کارگری غیر فعال بود و تنها چهار انجمن در این حوزه راه اندازی شده بود اما امروز در اکثر استانها شاهد تاسیس تشکل های مردمی و صنفی هستیم و در حال حاضر ۱۷۰ انجمن صنفی در بخش کارگران ساختمانی در ۲۹ استان کشور راه اندازی شده است.

وی افزود: این انجمن ها به زودی در استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان هم دایر خواهد شد تا پیگیر حقوق این گروه باشد.

شوکت بیان کرد: بر اساس ماده ۱۳۱ قانون کار و برای دفاع از حقوق کارگران تشکل های صنفی راه اندازی شده که اگر نظارت و هدایت لازم از این نهادها صورت گیرد می توان کارهای بزرگی را به انجام رساند.

این مسئول کارگری اظهار داشت: اگر تشکل ها و انجمن های صنفی کارگری درست هدایت و نظارت شوند می توانند در کاهش آسیب های اجتماعی نقش آفرین باشند.

 

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.