آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » راه و شهرسازی با حساسیت دوچندان وارد عرصه انتخاباتی می‌شود
راه و شهرسازی با حساسیت دوچندان وارد عرصه انتخاباتی می‌شود

راه و شهرسازی با حساسیت دوچندان وارد عرصه انتخاباتی می‌شود

در گفتگوی «صما» با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها مطرح شد/۲
راه و شهرسازی با حساسیت دوچندان وارد عرصه انتخاباتی می‌شود
صما، گروه نظام مهندسی- نبود حساسیت در تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان، جناح‌بندی و لابی‌گری در انتخابات، حضور کارمندان دولتی از جمله پرسنل راه و شهرسازی به عنوان نامزدها انتخابات نظام مهندسی و بعضا حضور آنها در نظام مهندسی ساختمان استان‌ها و … از جمله معضلات انتخابات دوره‌های قبل شناخته می‌شود که همین عوامل و برگزاری انتخابات ناسالم تاثیرات سوئی را در روند کاری نظامات مهندسی ساختمان گذاشته است.

شرایط موجود، وزیر راه وشهرسازی را به عنوان سکان‌دار وزارتخانه‌ای که وفق ماده ۶۲ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، ناظر عالیه بر کلیه موارد مربوط به نظام مهندسی است برآن داشت تا برای برگزاری هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان با حساسیت دوچندان وارد عرصه شود.

بر اساس قانون، ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها به عنوان ناظران مستقیم بر روند انتخابات نظام مهندسی مسئول حفظ سلامت این انتخابات هستند که از طریق هیئت‌های اجرایی تایید و تشخیص صلاحیت نامزدهای انتخابات هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی در سراسر کشور را انجام می‌دهند. همچنین هیئت اجرایی در کل روند برگزاری انتخابات از ابتدا تا انتهای کار برای برگزاری انتخابات سالم و حصول نتیجه قابل قبول حضور خواهد داشت.

با توجه به اینکه ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها کار خود را برای برگزاری انتخابات این دوره هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان آغاز کرده‌اند، «صما» به منظور بررسی وضعیت نحوه گزینش نامزدها با چند تن از روسای ادارات کل راه و شهرسازی در استان‌ها گفتگو کرده است که شرح این گفتگو در گزارش زیر آمده است.

راه و شهرسازی یزد با حساسیت ویژه انتخابات این دوره را رصد می‌کند

مدیر کل راه و شهرسازی استان یزد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» ضمن بیان اینکه این اداره یک دستگاه نظارتی و حاکمیتی در بحث مسکن و ساختمان است، گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان یکی از سازمان‌های مردم نهاد که در بحث ساخت و ساز فعالیت دارد، تحت نظارت مستقیم راه و شهرسازی است.

غلامرضا رضایی با اشاره به اینکه راه و شهرسازی استان با حفظ موقعیت و جایگاه حاکمیتی خود، نظارت بر انتخابات و مصوبات هیئت مدیره نظام مهندسی، چگونگی فعالیت هیئت چهار نفره استان، برگزاری مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده‌ای که دارند و در واقع صلاحیت خود اعضا و عملکرد آنها را رصد می‌کند، اظهار داشت: انتخابات هیئت مدیره‌ها و حضور افراد صاحب صلاحیت در سازمان نظام مهندسی ساختمان دارای اهمیت ویژه‌ای است و راه و شهرسازی استان‌ها باید باحسایت ویژه‌ای این مهم را نظارت و کنترل نمایند.

مدیره کل راه و شهرسازی استان یزد با اعلام اینکه وزارت راه و شهرسازی از سال گذشته بصورت جدی وارد بحث انتخابات شده و تهمیدات خاصی را در نظر دارد، اذعان داشت: حساسیت بر روی این دوره انتخابات زیاد است و به نظر می‌رسد که هیئت مدیره‌های هفتمین دوره سازمان نظام مهندسی ساختمان از نظر کیفی وضعیت بهتری را نسبت به گذشته داشته باشند. شایان ذکر است که راه و شهرسازی امکان نفوذ و دخالت پرسنل اداره مربوطه و… را به حداقل رسانده و تعیین صلاحیت کاندایدا با توجه ویژه‌ای صورت خواهد گرفت.

رضایی حضور پرسنل راه شهرسازی و حتی مسئولان در انتخابات هیئت مدیره‌ها را از نقاط ضعف دوره‌های قبلی دانست و گفت: در انتخابات این دوره با توجه به دستوری که از سوی وزیر راه و شهرسازی صادر شده نه تنها پرسنل راه و شهرسازی بلکه کلیه سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به وزارت راه و شهرسازی هم از دخالت مستقیم و عضویت در نظام مهندسی منع شده‌اند.

این مسئول استانی با بیان اینکه ظرف دور روز گذشته هیئت اجرایی که متشکل از صاحب‌نظران نظام مهندسی استان می‌باشد توسط راه و شهرسازی استان انتخاب شده است، تصریح کرد: در استان یزد حدود ۵ هزار مهندس واجد شرایط برای رای دادن به هیئت مدیره نظام مهندسی وجود دارد، که دفاتر اخذ رای در کلیه شهرهای استان به صورت الکترونیکی و آنلاین انتخابات را برگزار خواهند کرد.

به گفته رضایی طبق برنامه پیش‌بینی شده هیئت اجرایی از ماه آینده کار ثبت‌نام نامزدها را شروع و بر اساس دستورالعمل وزارت راه وشهرسازی و صلاح‌دید اعضای هیئت اجرایی انتخابات کار خود را آغاز خواهد کرد.

برگزاری هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی در سلامت کامل

در ادامه این گفتگو مدیر کل راه و شهرسازی استان فارس تعامل این اداره با سازمان نظام مهندسی ساختمان را ارتباطی دوسویه و قوی دانست و گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان، سازمانی مردم نهاد است و به جهت سنخیت کاری که وجود دارد، داشتن ارتباط قوی و دوسویه این سازمان با نهادهای دولتی امری غیرقابل انکار محسوب می‌شود.

هوشنگ عشایری با اعتقاد به اینکه نظام مهندسی ساختمان، مجموعه راه و شهرسازی و شهرداری استان فارس سه ضلع مثلثی هستند که خدمات‌رسانی کیفی ساختمان و همچنین مهندسی عمران را برعهده دارند، اظهار داشت: وجود ارتباط تنگاتنگ این سه نهاد در راستا و چارچوب قانون یکی از ویژگی‌های بارز مدیران استان فارس در سه حوزه مذکور محسوب می‌شود، که کسب رتبه برتر خدمات کیفی مهندسی به صورت پیاپی، مزید و تایید این ادعا است.

این مسئول استانی با اشاره به اینکه ظرف چند روز گذشته هیئت نظارت و اجرایی با حضور افراد سرشناس حوزه مهندسی ساختمان کار خود را برای برگزاری انتخابات هفتمین دوره نظام مهندسی آغاز کرده‌اند، اذعان ادشت: با توجه به اینکه در این دوره مهندسان خوشنام استان وارد عرصه برگزاری انتخابات شده‌اند و تنها در پی برگزاری انتخاباتی سالم و درشان نظام مهندسی ساختمان هستند این امید می‌رود که هفتمین دوره هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان کاملا حرفه‌ای و در سلامت کاملا برگزار شود.

برگزاری انتخاباتی آزاد، بدون هیچگونه جناح‌بندی

ابوالفضل باقرنیا، مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان‌ به عنوان بازوی نظارتی و اجرایی ساخت و ساز در استان فعال و اداره راه وشهرسازی ناظر بر اعمال این سازمان مردم‌نهاد است در نتیجه ارتباط بسیار نزدیکی بین این دونهاد وجود دارد.

به گفته مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز در همه موارد اعمال و رفتار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان رصد و در صورت نیاز، هشدارها و تذکرات لازم داده می‌شود که هدف ازاین نظارت عالیه داشتن ساخت و سازهای ایمن و با کیفیت در سطح استان است.

باقرنیا ضمن بیان اینکه با استناد به بخشنامه وزارت راه و شهرسازی سعی شد که هیئت اجرایی استان با حضور مهندسان مجرب، باسابقه و خوشنام انتخاب شود، تصریح کرد: امید است که هیئت اجرایی درایت لازم برای یک انتخابات آزاد و بدون هیچگونه جناح‌بندی و دسته‌بندی خاصی را بکار گیرد تا از بین نامزدها، اصلح‌ترین افراد با هدف پویایی جامعه مهندسی و دقت و نظارت بیشتر در ساخت و سازها انتخاب شوند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز همچنین یادآور شد: تمام مراحل انتخابات براساس بخشنامه وزارت راه و شهرسازی در موعد مقرر خودش انجام می‌شود. در روز ۲۵ خرداد احکام هیئت اجرایی و هیئت نظرات صادر شد و عملا کار خود را آغاز کرده‌اند. گفتنی است که در انتخابات این دوره پرسنل راه و شهرسازی نامزد نخواهند شد.

راه و شهرسازی استان مانع هرگونه تخلفی خواهد شد

مدیر کل راه شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با «صما» با اعتقاد به اینکه ارتباط راه و شهرسازی با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خوب اما نمی‌توان گفت که در سطح ایده‌آل وکامل است، اظهار داشت: البته این سازمان آمادگی پذیرش پیشنهادات راه و شهرسازی را دارد، اما در کل نظام مهندسی در همه جای کشور عملکرد انحصاری دارد و در برخی موارد یک سری امتیازاتی داده می‌شود که پرسنل و هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان مربوطه در آن نقش اساسی دارند.

فدایی نبود برنامه منسجم و فقدان عدالت توزیع کار را یکی از نقاط ضعف نظامات مهندسی برشمردو گفت: در این سیستم توزیع کار از طریق دفاتر مهندسی انجام می‌شود که این موضوع می‌تواند باعث بروز احتمالی رانت درروند کار شود. این در حالی است که در برخی استان‌ها از جمله استان کرمانشاه توزیع کار از طریق ثبت‌نام در سایت صورت می‌گیرد.

این مسول استانی با اشاره به اینکه راه و شهرسازی استان در رابطه با تعیین صلاحیت نامزدها برنامه مدون و مشخصی دارد، اذعان داشت: در انتخابات باید شرایطی ایجاد شود تا رای دهندگان به افرادی رای دهند که دارای صلاحیت حرفه‌ای و اخلاقی باشند. در حال حاضر بعضی از نامزدها تیم‌هایی را با هدف موفقیت در انتخابات تشکیل داده‌اند، اما راه و شهرسازی استان مانع هرگونه تخلفی خواهد شد.

فدایی در پایان تاکید کرد: تعیین یک ماه زمان مناسبی برای ثبت‌نام نامزدها است. لازم به یادآوری است که از پرسنل راه و شهرسازی تا کنون هیچکس با هدف حضور در انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی استعفا نداده ااست.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.