آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » رد صلاحیت بدون مستندات و بر اساس سلیقه شخصی، قابل قبول نیست
رد صلاحیت بدون مستندات و بر اساس سلیقه شخصی، قابل قبول نیست

رد صلاحیت بدون مستندات و بر اساس سلیقه شخصی، قابل قبول نیست

شیبانی‌اصل در گفتگو با «صما»:
رد صلاحیت بدون مستندات و بر اساس سلیقه شخصی، قابل قبول نیست
مدیر کل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: این انتقاد به بند ۳ ماده ۱۱ قانون نظام مهندسی ساختمان وارد است، که حسن شهرت اجتماعی و شغلی عملی به مهندسی و رعایت اخلاق حرفه‌ای و شئون مهندسی به‌صورت کلی بیان شده و حکم قانون‌گذار در این‌باره تنها تعریف یک عمل کیفی است.

منوچهر شیبانی اصل در گفتگو با خبرنگار «صما» با بیان اینکه لازم است مصادیق مشخص و قابل سنجش توسط قانون‌گذار بیان شود تا در موارد لزوم بتوان تصمیم‌گیری درست داشت، گفت: در تعیین تخلفات حرفه‌ای موارد خلاف شئون حرفه‌ای ذکر شده و در حال حاضر فقط این شرایط مشخص می‌تواند ملاک عمل قرار گیرد. در بند ع ماده ۹۱ آیین‌نامه تعیین موارد خلاف شئون حرفه‌ای به عنوان بخشی از تخلفات انتظامی آمده است، اما تصرح موارد مربوط به بند ۳ ماده ۱۱ در بازنگری قانون ضرورت دارد.

رئیس دستگاه نظارت انتخابات هفتمین دوره هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها، اذعان داشت: رد صلاحیت داوطلبان بدون مستندات، بر اساس سلیقه و نظر شخصی، تحت هیچ شرایطی پذیرفته و قابل قبول نیست و وزارت راه و شهرسازی در این مورد تاکید ویژه دارد، حتی در انتخابات دوره گذشته یک هیئت اجرایی که صرفا با برداشت سلیقه‌ای و شخصی داوطلبی را رد صلاحیت کرده بود؛ پس از طرح دعوا توسط ذینفع در شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان برای هیئت اجرایی آن استان، محکومیت سنگینی در نظر گرفته شد.

این مسئول وزارتخانه با اعلام پایان زمان ثبت نام انتخابات اظهار داشت: دستگاه نظارت انتخابات اعم از استان و کشور بر روند صحت و سلامت انتخابات از جمله امرصلاحیت‌ نامزدها نظارت دارد. لذا هر گونه اقدام باید بر مبنای قانون و بر اساس ضوابط و مقررات لازم‌الاجرا انجام شود.

شیبانی‌اصل همچنین تصریح کرد: وظیفه هیئت اجرایی و دستگاه نظارت جستجو در احوال شخصیه نامزدها نیست و ملاک تصمیم وجود مدارک و مستندان قانونی برای رد صلاحیت نامزدها است. گفتنی است که تلاش دست‌اندرکاران امر بر این بوده که در دستورالعمل‌های انتخابات این موارد تقریبا مشخص شود تا هیچ حقی از داوطلبان انتخابات ضایع نشود. با خاتمه زمان ثبت‌نام انتخابات استعلام صلاحیت داوطلبان از نهادهای ذیربط مقرر در قانون، آغاز شده است.

شیبانی اصل در پاسخ خبرنگار «صما» که عده‌ای معتقدند پیرو اعلام شش نظریه وزیر راه و شهرسازی آیا در این دوره شاهد رد صلاحیت‌های زیادی خواهیم بود، تاکید کرد: این عده با چه مستندات و مدارکی براین باور هستند که رد صلاحیت‌ها در این دوره زیاد خواهد بود؟ هیچ‌کس پیشگو نیست، لذا بهتر است که این عده در خاتمه انتخابات و با مشاهده نتایج آن در این مورد اظهار نظر کنند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.