آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » رعایت اخلاق حرفه‌ای، حداقل‌ حق شهروندان
رعایت اخلاق حرفه‌ای، حداقل‌ حق شهروندان

رعایت اخلاق حرفه‌ای، حداقل‌ حق شهروندان

رییس سازمان ملی زمین و مسکن شهری در گفتگو با «صما»مطرح کرد:
رعایت اخلاق حرفه‌ای، حداقل‌ حق شهروندان
رئیس سازمان ملی زمین و مسکن شهری، با بیان اینکه در هر جامعه افراد با پذیرفتن مسئولیت‌ها و مشاغل مختلف یک سری وظایف و تکالیفی دارند، گفت: انتظارات و توقعات به حقی در جامعه است که فراتر از مسئولیت افراد بوده و نشانه‌هایی از ایثار و فداکاری دارد که می‌توان این موارد را در حوزه اخلاق مورد بررسی قرار داد.

سید محمد پژمان در گفتگو با خبرنگار «صما» اظهار داشت: اخلاق و رعایت آن منحصر به جامعه مهندسی نبوده و جامعه از هر قشر و صنفی توقع رعایت اخلاق حرفه‌ای را دارد. شاید بتوان گفت که اخلاق حرفه‌‌ای شامل بایدها و نبایدهایی می‌شود که الزام قانونی ندارد ولی رعایت آن پسندیده و عدم رعایت آن مورد پذیرش جامعه نخواهد بود.

به گفته رئیس سازمان ملی زمین و مسکن شهری، جامعه، از انسان‌های آگاه، فرهیخته و با انصاف توقع دارد که در زمان انجام یک کار و مسئولیت موارد مذکور را رعایت نمایند. از همین ‌رو یک مهندس در واقع تامین‌کننده حقوق استفاده‌کنندگان از خدمات فنی و مهندسی است.

پژمان با اشاره به اینکه موارد مذکور باید در چارچوب قانونی مطرح و اجرا شوند، اذعان داشت: طرح این موضوعات در چارچوب اخلاق و اختیاری بودن رعایت موارد مذکور در نهایت تامین کننده حقوق مردم نخواهد بود. ارائه خدمات با کیفیت باید جزو تکالیف مهندسان قرار بگیرد.

این مسئول سازمانی در ادامه افزود: طراحی و اجرای با کیفیت و رعایت قوانین و مقررات تدوین شده از حداقل‌های حقوق مسلم شهروندان شمرده می‌شود. لذا اگر امروز رعایت کیفیت در طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت در دایره اخلاق حرفه‌ای قرار دارد باید به ضوابط، مقررات و دستورالعمل‌های اجرایی تبدیل شود.

پژمان با بیان اینکه دغدغه‌های حاکمیت به عنوان حافظ حقوق شهروندان باید مکانیزم قانونی پیدا کند، گفت: رعایت اصول در ارائه خدمات نباید اختیاری بوده و در واقع متخصصان و مهندسان باید ملزم به رعایت اصول حرفه‌ای و تخصصی باشند. از دیگر سو دستگاه نظارت با یک مکانیزم قابل کنترل و نظارت، مکلف به کنترل فعالیت ارائه‌دهندگان خدمات است.

رئیس سازمان ملی زمین و مسکن شهری، بر این باور است که جامعه مهندسی موظف به تامین ایمنی، سلامت و حیات مردم در همه حوزه‌ها بوده و تنها با توصیه و راهنمایی امکان تامین این موارد وجود ندارد. لذا اگر جامعه مهندسی می‌خواهد به عنوان صنف حرفه‌ای، امانتدار و مورد اعتماد شهروندان باشد باید در ازای دریافت حق‌الزحمه عین ضوابط، مقررات مدون و تعهدات مهندسان را اجرا نماید.

وی با تاکید بر اینکه برای رعایت اخلاق حرفه‌ای، باید موارد ضروری و الزام‌آور خدمات فنی مهندسی، به دستورالعمل و چک‌لیست‌های لازم‌الاجرا تبدیل شود، تصریح کرد: مهندسان باید خود را نسبت به اجرای نکته به نکته مقررات مکلف بدانند و گروه ناظر هم با اتکا به این چک‌لیست‌ها نظارت واقعی را اعمال کرده و در زمان بروز اختلاف هم با مراجعه به مبانی موجود مشکلات را برطرف نماید.

پژمان در پایان خاطر نشان ساخت: جان کلام اینکه مناسب است جامعه فرهیخته‌ای همانند مهندسان با توجه به شناختی که از رعایت و عدم رعایت قوانین، مقررات و آثار سنگین این قضیه دارند بدون الزام و فشار، مقررات ساختمانی را به صورت تمام و کمال رعایت کنند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.