آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » رونق اقتصادی با ارایه تسهیلات دولتی امکان پذیر است؟
رونق اقتصادی با ارایه تسهیلات دولتی امکان پذیر است؟

رونق اقتصادی با ارایه تسهیلات دولتی امکان پذیر است؟

«صما» بررسی می کند:
رونق اقتصادی با ارایه تسهیلات دولتی امکان پذیر است؟
صما: در حالی که اشتغال و سرمایه‌گذاری از متغیر‌های اساسی یک اقتصاد در حال توسعه به شمار می روند، اکنون بخش‌های اساسی شکل‌دهنده اقتصاد کشور ما مانند صنایع بزرگ، اعم از خودرو ، سیمان و مسکن که هرکدام با بیش از صد شغل در ارتباط هستند، در رکود به سر می برد.

استمرار این وضعیت بی تحرک در اقتصاد کشور، دولت را ناگزیر به رونمایی از بسته سیاستی اقتصادی و ارایه راهکارهایی برای سرمایه گذاری در بخش های تاثیرگزار اقتصادی کرد؛ این در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان رونق بخشی به اقتصاد کشور و رکود زدایی از صنایع تاثیر گذار در اشتغال و سرمایه گذاری با ارایه راهکارهایی کوتاه مدت همچون ارایه تسهیلات امکان پذیر نخواهد بود.

همچنین عده ای از کارشناسان معتقدند طبق علم اقتصاد اکنون دولت هر روش و معادله‌ای را که برای خروج از رکود انتخاب کند همواره با تورم همراه خواهد بود؛ بنابراین دولت و مردم باید بپذیرند که هیچگاه رونق بدون تورم امکان‌پذیر نیست.

البته این را باید متذکر شد که تورمی که رشد اقتصادی را ایجاد و منجر به افزایش درآمد سرانه کشور شود ضرری برای اقتصاد کشور ندارد و مخرب نیست.

با وجود این صاحبنظران اقتصادی بر این باورند که اصل قضیه این است که مردم کشور تا‌به‌حال تورم را تحمل کرده‌ و فقیرتر شده‌‌اند؛ و بیش‌از‌ این دیگر روا نیست که تبعات این پدیده را که مهاجرت نخبگان، بی‌کاری، خالی‌شدن روستاها از نیروی کار و … است را متحمل شوند لذا بهتر است برنامه هایی که تورم کمتری را در اقتصاد ایجاد کند، پیاده سازی کنند.

درست است که رکود اقتصادی، بیکاری و کمبود اشتغال معضلات اقتصادی و از مهم‌ترین مسائل امروز کشور بشمار می رود اما به گفته کارشناسان اقتصادی چاره‌اندیشی برای اینگونه مشکلات، برنامه های بلند مدتی را همچون بهبود فضای کسب‌وکار در اثر ایجاد رونق در سرمایه‌گذاری، اعم از داخلی و خارجی می طلبد.

کارشناسان معتقدند رونق اقتصادی با اکتفا‌کردن به صنایع فعلی کشور که بالای ۵٠ سال از عمر آنان می‌گذرد یا تأکید صرف بر صنعت ساختمان‌سازی که به دلیل نبود انسجام در سیستم بانکی و وجود نقدینگی سرگردان می‌تواند به شمایل سوداگری درآید، در کشور ایجاد نخواهد شد همچنین از آنجایی که روزی تقاضای هرکالایی در جامعه اشباع خواهد شد، این بازار تنها با ارایه تسهیلات دولتی رونق نمی گیرد .

همچنین به گفته آنها سرمایه‌گذاری مولد با تکیه بر دانش روز جهان و تولید کالای رقابت‌پذیر و باکیفیت در صنایع بزرگ، متوسط و کوچک، اولویت اساسی اقتصاد ایران است؛ اما در شرایط امروزی که اقتصاد امری جهانی شده است و به هر رشته‌ای از صنعت که وارد شویم و رقیب درجه یک آن در بازار مهیاست دستیابی به چنین پدیده ای فوق العاده دشوار است.

به هرحال خروج از رکود و خالی‌شدن انبارهای کارخانه‌ها فقط وظیفه دولت نیست، بلکه باید با همکاری بخش خصوصی به فکر اجرای استراتژی‌ای بود که توان تولید و فروش را همزمان در کشور ارتقا بخشد؛ همچنین به اذعان صاحبنظران دولت می تواند با نوسازی صنایع قدیمی و ایجاد بنگاه‌های متوسط و کوچک اقتصادی به دست بخش خصوصی، راه را برای رشد اقتصادی در کشور هموار کند.

با تمام این تفاصیل شرایط فعلی اقتصاد ایران به گونه ای است که دولت تنها با ارایه تسهیلات و راهکارهای ابتدایی به منظور رکود زدایی از اقتصاد، راه به جایی نمی‌برد و اگر نقدینگی به صورت غیرهدفمند در بازارها تزریق شود، همگی همانند گذشته هدر خواهد رفت بنابراین نباید در مسیر گذشته درجا زد و همه برنامه‌های توسعه و رونق اقتصادی و بسته‌های خروج از رکود نه به عنوان مسکّن‌های مقطعی، بلکه باید با ایده و افکار جدید ارائه شوند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.