آخرین خبرها
خانه » اخبار سازمان بسیج مهندسین » زمینگیری اشرار در نقطه صفر مرزی

زمینگیری اشرار در نقطه صفر مرزی

13911223000134_PhotoAآمار نشان می‌دهد در چندماهه گذشته نیروهای ناجا توانسته‌اند بخش عمده‌ای از محموله‌های بزرگ قاچاق مواد مخدر را کشف و ضبط کنند و از این رو به نظر می‌رسد منابع مالی تروریست‌ها نیز در شرایط حادی قرار گرفته است و آنها به هر تقدیر سعی در کاهش اقدامات ناجا و سپاه دارند.

طی یکی دو ماه اخیر گروه‌های تروریستی و اشرار در منطقه سیستان و بلوچستان موج تازه‌ای از اقدامات خود علیه امنیت این خطه از کشورمان را آغاز کرده‌اند. حمله به نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی و مرزبانان و همچنین ترور برخی از مردم عادی استان از جمله اقدامات اخیر اشرار در منطقه بوده که متاسفانه به شهادت و مجروحیت تنی چند از نیروهای ناجا و مردم عادی منتج شده است.

از همین رو و برای بررسی و ریشه‌یابی این تحرکات گفت‌وگویی را با تنی چند از مسئولان امنیتی استان تهیه کردیم که از خلال آنها می‌توان به این فرضیه دست یافت که تشدید عملیات‌های اخیر اشرار و تروریست‌ها به دلیل افزایش گستره اقدامات ناجا و سپاه پاسداران در مقابله با قاچاق مواد مخدر است.

آمار نشان می‌دهد در همین چندماهه گذشته نیروهای ناجا توانسته‌اند بخش عمده‌ای از محموله‌های بزرگ قاچاق مواد مخدر را کشف و ضبط کنند و از این طریق به نظر می‌رسد منابع مالی تروریست‌ها نیز در شرایط حادی قرار گرفته است و آنها به هر تقدیر سعی در کاهش توان ناجا و سپاه دارند.

همچنین این مساله نیز مورد تاکید قرار گرفت که نوع مواجه اشرار با نیروهای انتظامی و نظامی ایران تغییر یافته است و آنها بیشتر به دنبال کمین هستند و کمتر جرات مقابله مستقیم با سپاه و نیروی انتظامی را دارند.

اشرار در رسیدن به اکثر اهداف خود در سیستان و بلوچستان ناکام مانده‌اند

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان در این خصوص در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: طی یک ماه گذشته تحرکات اشرار و قاچاقچیان افزایش یافته است اما در یکی دو مورد بیشتر موفق نشده‌اند و در اغلب درگیری‌ها هم نیروی انتظامی و هم سپاه جواب دندان‌شکنی به آنها داده‌اند.

سردار حسین رحیمی افزود: حادثه‌‌ای که در سراوان رخ داد و سه نفر از ماموران نیروی انتظامی به شهادت رسیدند بسیار ناجوانمردانه بود و نشان از درماندگی اشرار داشت.

این مسئول ادامه داد: اینکه تماس بگیرند با پلیس ۱۱۰ و آنها را به بهانه کمک خواستن به محل کمین خود هدایت کرده و به شهادت برسانند، نه تنها جای افتخار ندارد بلکه اوج درماندگی اشرار در مقابله با ناجا را نشان می‌دهد.

وی گفت: به هر حال اقدامات لازم برای دستگیری این عوامل و افراد وابسته به آنها آغاز شده و تاکنون چند نفر از عوامل وابسته به اشرار شناسایی و دستگیر شده‌اند.

رحیمی با اشاره به درگیری‌های دیگر نیروی انتظامی با اشرار بیان کرد: در چند مورد دیگر از جمله درگیری در حوزه پاسگاه انتظامی رئیس‌آباد کیشکور راسک و حمله اشرار به ایست‌ بازرسی قطار خنجک زاهدان نیز با هوشیاری ماموران انتظامی و ایستادگی آنها، اشرار نتوانستند به اهداف خود برسند و در اکثر عملیات‌ها با برجا گذاشتن خودرو، موتورسیکلت و سلاح با تعدادی مجروح و زخمی با استفاده از تاریکی شب از محل‌های درگیری متواری شده‌اند.

وی با اشاره به آمار و عملکرد شش ماه امسال ناجا گفت: ۲۸ باند مهم مواد مخدر در شش ماهه امسال متلاشی شده‌اند، ۲۱ تن مواد مخدر در سیستان و بلوچستان کشف و بیش از ۴۰ قبضه سلاح کشف و ۱۴۲ دستگاه انواع خودرو و موتورسیکلت در مدت فوق از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از تشدید اقدامات نیروی انتظامی در مقابله با اشرار و مخلان امنیت و آرامش مردم در سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: نیروی انتظامی با تمام توان مقابل تمامی تحرکات اشرار و مخلان نظم و آرامش در هرگوشه از این منطقه ایستادگی می‌کند.

بیشتر درگیری‌ها در نقطه صفر مرزی رخ می‌دهد

فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه در سال‌جاری بیشتر درگیری‌ها با اشرار و قاچاقچیان به نقطه مرز کشیده شده است، اظهار کرد: این موضوع نشان می‌دهد اشرار توان ورود به داخل منطقه را ندارند و در همان نقطه صفر مرزی ماموران با آنها مقابله کرده و اجازه ورود به داخل را ندارند.

رهام‌بخش حبیبی از کشف بیش از ۲۰ تن مواد مخدر از اشرار و قاچاقچیان در سال‌جاری خبر داد و افزود: بیشتر کشفیات مرزبانی به همراه متهم بوده و بیش از ۱۰ نفر از اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر در درگیری‌ها به هلاکت و چندین نفر مجروح شده‌اند.

وی ادامه داد: بر اثر درگیری در نقاط مرزی با اشرار شش نفر از مرزبانان نیز در مدت فوق مجروح شده‌اند.

فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان ادامه داد: طی یک درگیری در ۲۴ مهرماه جاری در یکی از نقاط صفر مرزی مرزبانان با تمام توان با اشرار مقابله کرده و ضمن هلاکت و زخمی کردن اشرار، دو نفر مرزبانان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

وی گفت: دو قبضه سلاح جنگی، یک خودرو و تجهیزات و مهمات نیز از اشرار کشف و ضبط شده است.

فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان پاکستان را جولانگاه اشرار دانست و گفت: در اکثر درگیری‌ها اشرار با استفاده از تاریکی شب به مرز پاکستان پناه می‌برند و متاسفانه کاری از دست مرزبانان بر نمی‌آید، عدم اشراف پاکستان بر مرزها سبب بروز مشکلات برای سیستان و بلوچستان شده است.

اگر پاکستان به تعهدات خود عمل نکند سپاه وارد عمل می‌شود

‌‌جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران نیز چندی پیش در سفر به سیستان و بلوچستان در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس در خصوص حوادث اخیر در سراوان و فرار گروهی از اشرار به داخل خاک پاکستان و اقدام سپاه در این خصوص گفت: معتقد هستیم که هر کشوری باید تعهدات خود را در قبال امنیت داخلی خود و کشور همسایه به رسمیت بشناسد، امنیت مرزی یک نیاز مشترک و مهم بین کشورهای همسایه است، اساس کار ما دخالت در امور هیچ کشور نیست اما اگر به تعهدات خود عمل نکنند ما مجبور هستیم وارد عمل شویم.

وی تاکید کرد: ‌توصیه می‌کنیم ‌که گروه‌های معاند به دامان نظام بازگشته تا از رأفت اسلامی برخوردار شوند زیرا در غیر این صورت سپاه هم برای مواجهه با جریانات معاند، محدودیتی برای خود ندارد.

سلامی تاکید کرد: اشرار در هر نقطه‌ای که باشند حتی در داخل خاک کشورهای همسایه، آنها را پیدا کرده و اگر دست از شرارت برندارند با آنها بدون هیچ محدودیتی برخورد خواهیم کرد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در خصوص وضعیت سیستان و بلوچستان نیز تاکید کرد: سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیتش برای سپاه اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد بنابراین برای تامین امنیت این استان از هیچ کوششی دست برنخواهیم داشت.‌‌‌

مانورعملیاتی پرنده‌های نیروهای نظامی کشور با هدف هشدار به اشرار

معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه قدس جنوب‌شرق کشور نیز طی چند روز اخیر در زمینه آخرین اقدامات برای افزایش امنیت استان اظهار کرد: به‌ دنبال تحرکات گروه‌های معاند و تروریستی، با توجه به اشراف اطلاعاتی نیروهای امنیتی و انتظامی و به‌ منظور محدود‌ کردن هر چه بیشتر تحرکات آنان از این پس پرواز شبانه پرنده‌های کشور در منطقه جنوب‌شرق کشور به ویژه استان سیستان و بلوچستان عرصه را بر خود فروختگان و گروهک‌های معاند تنگ‌تر می‌کند.

علی خلیل آبادی افزود: آغاز مانور عملیاتی پرنده‌های نیروهای نظامی کشور در منطقه سیستان و بلوچستان هشداری برای اشرار و گروه‌های خود فروخته است.

این مسئول ادامه داد: از این پس به‌طور متناوب، پروازهای شبانه برای کنترل و اشراف کامل‌تر مرزهای سیستان و بلوچستان انجام می‌شود.

امیدواریم با توجه با تشدید اقدامات امنیتی در سیستان و بلوچستان و تلاش نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان به وضعیت موجود، شاهد ارتقا امنیت پایدار در سیستان و بلوچستان باشیم.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.