آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » ساختمان‌های لوکس، نماد اختلاف طبقاتی یا رشد تولید ناخالص ملی؟
ساختمان‌های لوکس، نماد اختلاف طبقاتی یا رشد تولید ناخالص ملی؟

ساختمان‌های لوکس، نماد اختلاف طبقاتی یا رشد تولید ناخالص ملی؟

صما گزارش می دهد:
ساختمان‌های لوکس، نماد اختلاف طبقاتی یا رشد تولید ناخالص ملی؟
اخیرا مشاور وزیر راه شهرسازی آماری از ارزش خانه های لوکس خالی از سکنه در کشور اعلام کرده که بسیار جالب توجه است. حسین عبده تبریزی در جدیدترین اظهارات خود عنوان کرده ارزش خانه‌های لوکس خالی از سکنه در کشور افزون بر ۲۰ میلیارد دلار است.

اما اینکه سازندگان در سال های اخیر به تولید و ساخت خانه های لوکس متمایل شده اند از نگاه کارشناسان حاوی پیام های مثبت و البته منفی برای اقتصاد کشور است. بنا به اظهارات کارشناسان اقتصادی عدد ۲۰ میلیارد دلاری که عبده تبریزی اعلام کرده، بر اساس شواهد و قرائن می تواند عددی منطقی و قابل پذیرش باشد و البته آنها نسبت به تبعات منفی انباشت سرمایه ها در تولید خانه های لوکس هشدار داده اند و ورود دولت برای آزادسازی این سرمایه های انباشت شده را ضروری دانسته اند.

دو نگاه متفاوت به خانه های لوکس

در این باره یک کارشناس اقتصادی معتقد است افزایش اختلاف میان دهک های درآمدی جامعه منجر به ایجاد شدن دارایی های گران قیمت می شود. دکتر هادی حق شناس در گفتگو با خبرنگار صما با اشاره به ارزش ۲۰ میلیارد دلاری خانه های لوکس خالی از سکنه در کشور، گفت: این عدد بر یک حساب سرانگشتی به راحتی به دست می آید و قطعا چنین رقم بزرگی منطقی به نظر می رسد.

وی ادامه داد: به طور کلی زمانی که فاصله بین دهک های درآمدی جامعه اختلاف ایجاد می شود دارایی های گران قیمتی از جمله خودروهای چند صد میلیون تومانی و خانه های لوکس چند میلیاردی ایجاد می شود.

حق شناس با تاکید بر اینکه ایجاد دارایی های گران قیمت از دو منظر قابل بررسی است، توضیح داد: دارایی های گران قیمت از یک بعد می تواند مطلوب و از نگاهی دیگر اثراتی منفی دارد. به طور کلی برخی افراد پردرآمد تمایل دارند که از درآمد خود مطابق با سلیقه و سبک زندگی خود استفاده کنند که این مسئله چندان نمی تواند نامطلوب باشد اما اگر دهک های پردرآمد به منظور فرار از کاهش ارزش حساب های جاری خود به سمت دارایی هایی گران قیمت مثل خودرو و مسکن می روند این موضوع منفی است چرا که وقتی ثروتی خلق می شود تا جایی که بخواهد مورد استفاده شخصی و معمول قرار بگیرد مثبت و اگر صرفا استفاده مد نظر نباشد و آن دارایی ثروت تلقی شود یک نوع خارج شدن ثروت از بخش تولید به بخش دارایی های ثابت است.

این کارشناس اضافه کرد: در پایتخت و بعضی کلان شهرها دهک های پردرآمد دارای چنین واحدهای مسکونی گرانی هستند. اما برخی با این هدف به ساخت خانه های لوکس روی می آورند تا ارزش سرمایه آنها از بین نرود و در زمان مناسب آن را به فروش برسانند و این پدیده خوبی نیست اما اگر هدف از ساختن استفاده کردن باشد می تواند مطلوب بادشد.

حق شناس با اشاره به اینکه فاصله میان دهک های درآمدی مختص پایتخت نیست، خاطرنشان کرد: فاصله گرفتن دهک ها مختص تهران نیست بلکه در حال حاضر در بسیاری از شهرهای کوچک و حتی روستاها نیز چنین پدیده ای وجود دارد و به همین دلیل خانه های لوکس به صورت پراکنده در این مناطق نیز دیده می شود اما فراوانی آن در تهران بیشتر است.

خانه هایی برای انباشت سرمایه

اما یک کارشناس دیگر حوزه مسکن براین باور است که تغییر ذائقه برخی سازندگان به سمت لوکس سازی نشان دهنده رشد تولید ناخالص ملی است که البته در حال حاضر به دلیل رکود تورمی این خانه ها بدون تقاضا مانده اند.

بابک حاجیان با تاکید بر اینکه دولت باید با اتخاذ سیاست هایی این انباشت ثروت را رفع کند، گفت: دلیل آغاز ساخته شدن خانه های لوکس مثبت و قابل دفاع است چرا که در یک زمانی سرمایه ها در بانک ها خوابیده و راکد باقی مانده بود اما یک عده این پول ها را به مسکن لوکس تبدیل و همزمان تولید اشتغال کردند واین دلیل مطلوب و مبارک است و البته تمام این روند حاکی از رشد تولید ناخالص ملی و داخلی بوده است. اما در حال حاضر دولت ها باید انباشت ثروت را رفع کنند و با گردش نقدینگی و افزایش قدرت خرید مردم قطعا این واحدها به فروش می روند.

وی با اشاره به برخی انتقادها از تولید خانه های لوکس ، خاطرنشان کرد: برخی نسبت به لوکس سازی انتقاد دارند اما در واقع باید از مخالفان پرسید مگر ایرادی دارد به جای آنکه سرمایه ها صرف خرید و فروش ارز شود در بخش ملک سرمایه گذاری شود. در واقع اشکال از آنجایی آغاز شد که تورم رکوی بر اقتصاد حاکم شد و امروز ما به شدت نیازمند نقدینگی هستیم .

حاجیان اضافه کرد: مشکلی که وجود دارد این است که بسیاری از دلارهای حاصل از فروش نفت از بخش واقعی اقتصاد خارج هستند و پول از رده خارج شده باید به اقتصاد و تولید بازگردد.

این کارشناس انباشت ثروت را مختص خانه های لوکس ندانست و افزود: باید این نکته را مد نظر قرار دهیم که انباشت سرمایه فقط در خانه های لوکس نیست بلکه به عنوان مثال در مسکن مهر نیز چنین اتفاقی افتاده و شاهد آن هستیم.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید تلاش کند تا طرح مسکن مهر پایان یابد و متقاضیان اقساط وام ها پرداخت کنند و این پول حاصل از اقساط وام در تولید ملک های دیگر مصرف شود.

«رفاه نسبی» محلی از اعراب ندارد

حاجیان همچنین با تاکید بر اینکه رفاه نسبی و ساخت و به فروش رفتن خانه های لوکس هیچ ایرادی ندارد، توضیح داد: اتفاقا زاغه نشینی و زندگی خانه های بی کیفیت نامطلوب است و اگر به سمت لوکس سازی برویم موضوع بدی نیست.

وی ادامه داد: به طور کلی گام برداشتن به سمت رفاه و زندگی باکیفیت موضوعی مثبت است مثلا در چند سال گذشته درب های ریموت دار فقط مختص برخی ساختمان ها بود اما الان در اکثر ساختمان ها وجود دارد همچنین آیفون تصویری الان در بیشتر ساختمان ها بکار می رود و این حرکت به سمت رفاه بسیار خوب است.

انتقاد از عدم استفاده از مصالح داخلی در لوکس سازی

اما یکی از مشکلات عمده ای که در ساخت املاک لوکس وجود دارد عدم بکارگیری از مصالح تولید داخل است. حاجیان معتقد است که هر ساخت وساز و سرمایه گذاری که منجر به رونق و فعال شدن اشتغال خارجی به جای اشتغال داخلی شود دیگر قابل دفاع نیست و اگربه جای استفاده از مصالح ایرانی عمدتا از مصالح خارجی استفاده شود این موضوع منفی است چرا که در هر حال اولویت استفاده از تولیدات داخل است.

وی افزود: چالش بزرگی که در ساخت و سازهای لوکس وجود دارد این است که علی رغم صرف هزینه های بالا متاسفانه اشتغال ایرانی فعال نمی شود چرا که عمدتا از مصالح خارجی استفاده می شود.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.