آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » ساختمان سازی تفننی، بر پایه بی اخلاقی می چرخد
ساختمان سازی تفننی، بر پایه بی اخلاقی می چرخد

ساختمان سازی تفننی، بر پایه بی اخلاقی می چرخد

گزارش «صما» از پنل «بررسی اخلاق حرفه ای در حوزه مهندسی صنعت ساختمان»
ساختمان سازی تفننی، بر پایه بی اخلاقی می چرخد/ مسئولیت پذیری حرفه ای ما را به رقابت در سطح جهانی می رساند
صما: پنل «بررسی اخلاق حرفه ای در حوزه مهندسی صنعت ساختمان» در نخستین همایش ملی توسعه مهندسی با رویکرد اخلاق حرفه ای برگزار شد.

منوچهر شیبانی اصل، مدیر کل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی، عبدالکریم حسین زاده عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، علی دیزانی مدیر گروه پژوهشی اخلاق مهندسی پژوهشکده علم، فلسفه و اخلاق مهندسی حمیدرضا نمازی عضو هیئت علمی دانشگاه و فعال حوزه اخلاق حرفه ای دانشگاه تهران، سخنرانان حاضر در این پنل بودند. چکیده دیدگاه ها و نظرات سخنرانان این پنل به شرح ذیل است:

اخلاق حرفه ای، یک اصل مهم برای رقابت

مدیر کل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی به عنوان اولین سخنران این پنل با تاکید بر اینکه یکی از مزیت های اصلی در چالش جهانی امروز، به عنوان اصل مهم پیش رو مزیت اخلاق حرفه ای است گفت: زمانی که بحث رقابت مطرح می شود، به سادگی تصور می شود که رقابت فقط در کاهش قیمت است. اما آن رقابتی که در مفاهیم حرفه ای مطرح است، رقابت برمبنای ابعاد معنوی است.

منوچهر شیبانی اصل با بیان اینکه این ابعاد شامل مواردی افزایش کیفیت، مزیت اخلاق حرفه ای، تعهدات و مسئولیت پذیری حرفه‌ای است ادامه داد: درواقع توجه به تعهدات و مسئولیت پذیری حرفه ای می تواند ما را به اخلاق حرفه ای مطلوب و توان رقابتی مطلوب در دنیا برساند و بر این باورم که اگرچه مشکلاتی در کشور داریم، اما این هدف قابل وصول است.

شیبانی اصل اظهار امیدواری کرد: با توسعه مهندسی به زودی به جایی برسیم که هر جا خواستار مهندس ساختمان و خدمات شرکت مهندسی بودند، از ایرانی ها دعوت به همکاری کنند.

وی با بیان اینکه توسعه صنعت ساختمان از اهداف اصلی وزارت راه و شهرسازی است تاکید کرد: هم نهادهای حرفه ای و هم نهادهای مسئول و همه مردم باید بپذیرند که ساخت ساختمان یک امر تخصصی است و باید توسط متخصصان این حرفه انجام گیرد.

شیبانی اصل ادامه داد: به هیچ وجه عملیات احداث ساختمان نباید توسط افراد فاقد صلاحیت انجام شود و هم قانون و هم نهادهای مهندسی بر این موضوع تاکید دارند. در حالی که هم اکنون ساختمان ها را کسانی می سازند که تخصص و اطلاعاتی از آن ندارند و این رویه در عرصه ساخت و ساز و سرمایه گذاری در این بخش باید تغییر کند.

لزوم رعایت اخلاق و انطباق پذیری اجتماعی در خلق آثار

در ادامه این پنل، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با آغاز به کار دولت یازدهم توجه به حقوق شهروندی و پرداختن به موضوعات شهرسازی بیشتر از سوی وزیر راه و شهرسازی مورد توجه قرار گرفته است گفت: یکی از موضوعات اصلی در حوزه اخلاق حرفه ای که امروز جای بحث بسیار دارد، توجه به بناهایی است که ساخته می شود.

عبدالکریم حسین زاده با اشاره به اینکه در آثار جدید امروزی در مقایسه با آثار به جا مانده از معماری گذشته، حس تعلقی مشاهده نمی شود و نسبت به این آثار احساس دوری می کنیم تاکید کرد: اخلاق حرفه ای ایجاب می کند تا نسبت به آثاری که خلق می کنیم، حس تعلق داشته باشیم و اخلاق، توجه و انطباق پذیری اجتماعی را رعایت کنیم.

وی در ادامه با طرح این پرسش که مهندسان تا چه اندازه در عدم توسعه یافتگی کشور مقصرند و از شاخص ها انحراف معیار دارند افزود: با توجه به فساد مالی موجود در کشور، امروزه ما رتبه ویرانگری در بین کشورهای دنیا داریم که ناشی از ضعف اخلاق حرفه ای است و پر کردن فاصله بین گفتمان و عملکرد، برای دستیابی به اخلاق حرفه ای ناب، بسیار اهمیت دارد.

حرفه مندان دیگران را به خود ترجیح می دهند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی نیز در این پنل با تشریح وجوه تمایز بین حرفه، شغل، اشتغال و تفنن گفت: مسلما حوزه مهندسی ساختمان باید هر چه بیشتر مته به خشخاش این تمایز بگذارد.

حمیدرضا نمازی ادامه داد: حرفه همان شغل ارتقا یافته است و حرفه مندان شامل اهالی یک حرفه هستند که کالا و جنس می فروشند و خدمت ارائه می کنند و در عوض اعتماد می خرند. این اعتمادها انباشته می شود و ستون سترگی را می سازد که عمود بر خیمه آن حرفه است. اما اگر کار به جایی برسد که مجبور به فروش اعتماد شوند، آن وقت حرفه از حرفه بودن می افتد.

فعال حوزه اخلاق حرفه ای دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه حرفه مندان دیگران را به خود ترجیح می دهند و این امر در حرفه هایی نظیر معلمی، مهندسی، پزشکی مشهود است اضافه کرد: در مقابل این اعتماد، حرفه مندان شمه اجتماعی به دست می آورند که ممکن است در طول زمان برایشان درآمد بیشتری به همراه داشته باشد، اما اصل اگر درآمد باشد، حرفه تقلیل پیدا می کند.

نمازی با بیان اینکه شغل و حرفه تمام وقت و اشتغال پاره وقت است افزود: مهندسی ساختمان در این کشور از سطح عالی خود یعنی از مهندسی و نظارت تا سطح بساز و بفروشی توسط یک سازنده آماتور و غیرحرفه ای شامل حرفه، شغل، اشتغال و تفنن است و اگر تفنن باشد، بر مبنای بی اخلاقی می چرخد.

کم توجهی نظام مهندسی به تاکید بر رعایت اخلاق حرفه ای

مدیر گروه پژوهشی اخلاق مهندسی پژوهشکده علم، فلسفه و اخلاق مهندسی سخنران دیگر این پنل بود که با انتقاد از ضعف آموزش در حوزه مهندسی گفت: اگر از وضعیت نامطلوب اخلاقی در بین مهندسان انتقاد می شود، به دلیل مشکلات خاص رفتاری مهندسان نیست و ریشه در ضعف آموزش دارد.

علی دیزانی با بیان اینکه در دوره مدرنیته رابطه آموزش های مهندسی بین استاد و شاگرد قطع شده است افزود: دانشجویان رشته مهندسی را بر اساس اخلاق مهندسی تربیت نمی کنیم و به اخلاق حرفه ای بی توجه هستیم، در حالی که در دانشگاه ها فلسفه و مبانی اخلاقی و حتی اخلاق معاشرت تدریس می شود.

وی اظهار داشت: در اخلاق مهندسی فرد باید اصول مهندسی را بشناسد، با مهندسان ارتباط داشته و از فلسفه آگاهی داشته باشد، اما می بینیم که در دانشگاه ها استاد اخلاق مهندسی را تدریس می کند در حالی که با مهندسی آشنا نیست.

دیزانی همچنین با انتقاد از نظام مهندسی در تاکید بر رعایت اخلاق حرفه ای خاطرنشان کرد: در بیانیه اجلاس هفدهم و هجدهم سازمان نظام مهندسی ساختمان، در رابطه با اخلاق حرفه ای، صرفا به رعایت اخلاق توسط مهندسان و برنامه ریزی برای تکریم از پیشکسوتان اشاره شده و این تنها توصیه اخلاقی بزرگترین تشکل حرفه ای کشور برای رعایت اخلاق حرفه ای است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.