آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » ساخت آزمایشگاهی خمیر نانوکامپوزیتی با قابلیت تزریق به بدن درالبرز
ساخت آزمایشگاهی خمیر نانوکامپوزیتی با قابلیت تزریق به بدن درالبرز

ساخت آزمایشگاهی خمیر نانوکامپوزیتی با قابلیت تزریق به بدن درالبرز

ساخت آزمایشگاهی خمیر نانوکامپوزیتی با قابلیت تزریق به بدن درالبرز
کرج-ایرنا-عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی ایران گفت: محققان این پژوهشگاه موفق به ساخت نمونه های آزمایشگاهی نوعی نانوکامپوزیت زیست سازگار با قابلیت حمل دارو شده اند که قابل تزریق به استخوان آسیب دیده است.
[ساخت آزمایشگاهی خمیر نانوکامپوزیتی با قابلیت تزریق به بدن درالبرز]

دکتر سعید حصارکی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در صورت تکمیل آزمایش ها و دستیابی به تولید انبوه از این ماده می توان در جراحی های ارتوپدی ترمیم و بازسازی استخوان معیوب ناشی از تومور، کیست یا شکستگی استفاده کرد.
وی گفت: در سال های اخیر، استفاده از جایگزین های استخوانی به شکل های مختلف رو به افزایش بوده است که خمیر های تزریق پذیر نمونه ای از این مواد مورد استفاده در مهندسی بافت است.
به گفته حصارکی، هدف از انجام این طرح، تهیه یک خمیر تزریق پذیر با ویژگی زیست سازگاری متشکل از شیشه ی زیست فعال و پلیمر سدیم آلژینات بوده است.
وی خاطر نشان کرد: در ساخت این خمیر تلاش شده که نمونه ای سنتز شود که واکنش گیرشی در آن اتفاق نیافتد، این ویژگی به خاطر استفاده از شیشه زیست فعال ایجاد شده است لذا این نمونه می تواند تمام زوایای غیر قابل دسترس محل آسیب دیده را پر کند .
حصارکی با اشاره به سایر مزیت های نمونه های سنتز شده گفت: خمیر تزریق شده توانایی ماندگاری در محل نقیصه (کاشت) را بدون جابجایی در محیط اطراف یا آبشویی دارد، همچنین مقاومت فیزیکی آن در برابر نفوذ مایعات بدن و ممانعت در برابر از هم پاشیدگی ساختار از دیگر مزیت های آن به شمار می رود.
وی بیان داشت: اجزای این خمیر کامپوزیتی شامل یک فاز پودری از جنس شیشه زیست فعال ۴۵S5 و یک فاز محلول از پلیمر طبیعی سدیم آلژینات است.
در این تحقیق خواص رئولوژیکی نمونه ها مانند ویسکوزیته، مقاومت کامپوزیت در مقابل جریان سیال داخل بدن، قابلیت تزریق پذیری مورد بررسی قرار گرفته است قابلیت تشکیل فاز نانوذرات هیدروکسی آپاتیت روی سطح کامپوزیت و رفتارهای سلولی کامپوزیت متأثر از غلظت و ترکیب هر یک از اجزای کامپوزیت از دیگر موارد مطالعه شده در این پژوهش بوده است.
در این آزمایش ها از روش هایی شاملSEM، XRD، FTIR و BET برای شناسایی و ارزیابی خواص استفاده شده است.
این طرح با همکاری دکتر علی اصغر بهنام قادر عضو هیأت علمی پژوهشگاه مواد و انرژی، شکوفه برهان دانشجوی دکترای مهندسی مواد و دکتر ابراهیم قاسمی عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش انجام شده است.
پژوهشگاه مواد وانرژی در مشکین دشت شهرستان فردیس مستقر است

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.