آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » ساخت دستگاه شناسایی و ارزیابی خرابی ریل راه‌آهن با کمک پردازش تصویر در دانشگاه امیرکبیر

ساخت دستگاه شناسایی و ارزیابی خرابی ریل راه‌آهن با کمک پردازش تصویر در دانشگاه امیرکبیر

555658_PhotoA

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت دستگاه شناسایی و ارزیابی خرابی ریل راه آهن با کمک پردازش تصویر شدند.

ناصر طاهری پژوهشگر این طرح، با اشاره به روش معمول بررسی خطوط آهن گفت: در این روش در هر منطقه و به صورت دوره ای افرادی به صورت پیاده در روی ریل حرکت می کنند و در صورت مشاهده اشکال در خط، ناحیه مورد نظر را مشخص و در مرحله بعد گروه تعمیر و نگهداری ایراد را بررسی و در صورت نیاز رفع می‌کنند.

وی افزود: اشکال روش بازدید چشمی در مقایسه با پردازش تصویر دقت کمتر در هنگام بررسی ریل، به ویژه در زمان حرکت، تاثیر سلیقه افراد و همچنین عدم امکان ثبت وضعیت خط برای مقایسه در بازه‌های زمانی مختلف است.

طاهری تصریح کرد: علاوه بر این در روش معمول،‌ برای بازدیدهای دوره ای که گاهی در خطوط پر تردد به یک یا دو هفته یک بار می رسد، نیروی انسانی متخصص زیاد و هزینه فراوانی مورد نیاز هست ولی در بازرسی با استفاده از دستگاه برداشت داده های تصویری، نیاز به تخصص در بازرسی خط حذف شده و مهم تر از آن ارزیابی به صورت استاندارد و همگن و با معیارهای تعریف شده توسط کارشناسان  در کل خطوط قابل انجام خواهد بود.

وی افزود: در این طرح دستگاهی ساخته شد که با امکان حرکت روی ریل و با استفاده از دو دوربین تصویر برداری از تمام اجزای خط مانند ریل، پابندها، تراورس و بالاست فیلم و عکس تهیه نموده و در بانک اطلاعاتی خود ذخیره نماید.

پژوهشگر طرح گفت: پس از جمع آوری اطلاعات تصویری مرحله پردازش آغاز می شود که در این پژوهش وضعیت قرار گیری پیچ های پابندهای ساده ی خط آهن که آرایش مثلثی دارند مورد توجه قرار گرفته و براساس تعیین مکان پیچ ها ،تشخیص در رفتگی، جا به جایی و شل شدگی پیچ وضعیت پابند ریل هم به صورت کمی از ۰ تا ۱۰۰ اعلام شده و هم به صورت کیفی به شکل عالی،خوب، متوسط، بد و خطرناک تقسیم می شود.

طاهری با بیان این که ارزیابی توسط الگوریتم های پردازش تصویر این سامانه شبیه به عملکرد بازرسی چشمی انسان است ولی با دقت و صحت بیشتر، تصریح کرد: روشهای دیگری مانند تست فراصوت و القای مغناطیسی نیز به صورت محدود در کشور استفاده می شود ولی این سامانه ها به منظور تشخیص وضعیت داخلی ریل از نظر وجود ترک یا شکستگی به کار میرود  و اطلاعات خاصی از وضعیت در رفتگی یا شل شدگی اتصالات ریل را نمی دهند.

وی افزود: این دستگاه در شکل کنونی به وسیله کاربر در روی ریل حرکت داده می شود ولی در نمونه های توسعه یافته بعدی، امکان اتصال آن به درزین یا لوکوموتیو به وجود خواهد آمد تا عملیات برداشت داده و ارزیابی با سرعت ثابت و در حال حرکت انجام پذیرد.

مقدس ن‍ژاد،استاد راهنمای طرح نیز روسازی راه آهن را یکی از گرانترین بخش های این صنعت برشمرد و گفت: ریل ها عمر مفیدی دارند که باید در پایان آن تعویض یا از رده خارج شوند.

وی افزود: با استفاده از روش پردازش تصویر، برداشتن تصاویر مکرر و پردازش آنها امکان پیش بینی دقیق زمان تعمیر یا تعویض ریل و سایر اجزای خط به وجود می آید.

مقدس ن‍ژاد تصریح کرد: این امر کمک بسیار موثری به بخش تعمیر و نگهداری راه آهن می کند تا براساس وضعیت خط درباره تخصیص بودجه ترمیم خطوط در زمان مورد نیاز اقدام کرده و از خطرات احتمالی که بر اثر خرابی خط به وجود می آید، پیش گیری شود.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.