آخرین خبرها
خانه » اخبار سازمان بسیج مهندسین » سردار حاجی زاده تشریح کرد: جدیدترین اطلاعات از شکار پهپاد اسرائیلی

سردار حاجی زاده تشریح کرد: جدیدترین اطلاعات از شکار پهپاد اسرائیلی

hajizadeh

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: در زمان تست یکی از موشک‌های دوربرد دیدیم که آمریکایی‌ها هواپیمای RC-135S خود را از «گوام» به منطقه ما اعزام کردند.

سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به هدف قرار دادن پهپاد متجاوز رژیم صهیونیستی در آسمان ایران طی هفته‌‌های گذشته، اظهار داشت: از مدل این پهپاد در منابع آشکار صهیونیست‌ها هیچ مطلبی وجود نداشت و این پهپاد با مدل‌های دیگر هواپیماهای بدون سرنشین صهیونیستی از قبیل هرون یا مدل‌های دیگر هرمس مثل هرمس ۴۵۰ یا ۹۰۰ و مدل‌های دیگری که در منابع آشکار وجود دارد، فرق می‌کند.

وی افزود: این یک هواپیمای جاسوسی است و معمولاً کشورها در خصوص اینگونه پهپادها اظهار نظر نمی‌کنند، ولی ما با شناختی که از آنها داشتیم و اتفاقاتی که در سوریه و برخی جاهای دیگر مثل قره‌باغ اتفاق افتاده بود، از قبل با این گونه هواپیماها آشنایی داشتیم.

حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: ما تا پیش از شکار RQ170 نیز شاهد بودیم که مطلب بسیار کمی از این هواپیما در فضای مجازی وجود داشت و حتی آمریکایی‌ها که معمولاً باز عمل می‌کنند، چیزی در این خصوص نمی‌گفتند.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در خصوص نفوذ این هواپیما به بخشی از فضای ایران، گفت: هواپیماهای جاسوسی قابل مقایسه با جنگنده‌ها یا بمب‌افکن‌های بزرگ نیستند. هواپیماهای جنگنده برای انجام عملیات نظامی و هدف قرار دادن برخی نقاط وارد کشور می‌شوند که اگر نتوانیم آنها را کشف کنیم، آسیب می‌بینیم، ولی هواپیماهای جاسوسی اصولاً دارای ابعاد کوچک و پنهان‌کار هستند و برای رادارگریزی، حتی از فلز نیز در آن ها استفاده نمی‌شود که این تکنولوژی، کشف، رهگیری و انهدام این هواپیماها را بسیار بسیار سخت می‌کند

حاجی‌زاده گفت: البته این چالش، تنها برای ما نیست، بلکه همه دنیا حتی اروپا و آمریکا نیز در این خصوص مشکل دارند و نمی‌شود این را یک نقطه ضعف برای ما به حساب آورد.

وی ادامه داد: البته ما در سال‌های اخیر با رصد اتفاقاتی که در اطراف کشورمان می‌افتد، شبکه‌های راداری‌مان را براساس این نوع هواپیماها اصلاح کرده‌ایم.

 

مبدا پرواز پهپاد اسرائیلی را به دولت اعلام کرده‌ایم/ دولت درحال پیگیری است

وی در خصوص مبدأ پروازی این هواپیما نیز گفت: این موضوع معلوم شده است و ما تقریباً از روز اول، مبدأ پرواز این هواپیما را تشخیص دادیم و اعلام کردیم که این هواپیما از یکی از کشورهای منطقه آمده و نمی‌تواند از سرزمینهای فلسطین اشغالی پرواز کرده باشد ولی برای دقت بیشتر و مطالعات کافی، صبر کردیم تا گزارش‌مان تکمیل شود و امروز صد درصد از این مبدأ مطلعیم و این گزارش را هم در اختیار دولت و هم بخش های مرتبط در ستاد کل نیروهای مسلح قراردادیم و می‌دانیم که دولت هم اقدامات خوبی را در پاسخ به این قضیه آغاز کرده است.

 

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.