آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » سعودی‌ها سیاست امویان را در پیش گرفته‌اند…
سعودی‌ها سیاست امویان را در پیش گرفته‌اند…

سعودی‌ها سیاست امویان را در پیش گرفته‌اند…

لاریجانی در نطق پیش از دستور:
سعودی‌ها سیاست امویان را در پیش گرفته‌اند/اگر مذاکرات بهم بخورد اتفاق خاصی نمی‌افتد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سعودی‌ها سیاست امویان را در پیش گرفته‌اند، عنوان کرد:‌ با ظلمی که عربستان بر یمن روا داشته باید گفت صد رحمت بر جاهلیت.
خبرگزاری فارس: سعودی‌ها سیاست امویان را در پیش گرفته‌اند/اگر مذاکرات بهم بخورد اتفاق خاصی نمی‌افتد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس (۲۳ اردیبهشت ۹۴) گفت: آیا اکثر بلیاتی که جاهلیت و عصبیت در جزیره‌العرب حاکم کرده بود امروز به نوع دیگری بر زندگی ملت‌های اسلامی حاکم نیست. آیا جنگی که امروز سعودی‌ها علیه ملت مظلوم یمن ایجاد کرده‌اند و هزاران نفر را کشتند و زخمی کردند و زیرساخت‌های این کشور را از بین بردند و ده‌ها میلیون یمنی را در محاصره دارو و غذا قرار داده‌اند، با منطق کرامت و عزت بعثت نبوی تطابق دارد یا با منطق جاهلیت؟

وی ادامه داد: باید گفت صد رحمت به جاهلیت؛ چون آنها با لوازم آن روز ظلم و ستم محدودتری داشتند. اما امروز به برکت بمب‌ها و سلاح‌های کشتار جمعی اهدایی آمریکا تا توانستند مردم یمن را کشتند و بی‌خانمان کردند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: مگر مسئولان سعودی‌ رفتار امویان را در پیش گرفته‌اند؟ یکی از سیاست‌های شیطانی امویان برتری دادن خلیفه یا سلطان اموی بر رسول خدا بود.

وی افزود: چطور یک مسلمان که حاکم یک کشور اسلامی است حاضر می‌شود برای امیال قدرت‌طلبانه عزت یک ملت مسلمان را بشکند و عرض و ناموس و جان و مال آنان را محترم نشمارد و بعد هم چند کشور دیگر را نیز همراه خود کند و تحت عنوان ائتلاف دروغین با پرداخت پول و لابی‌گری کشورهای قدرتمند را حامی خود کند تا هر چه بیشتر بتوانند به مسلمانان یمن ظلم کنند.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: ظاهرا دوران جدید، دوران جاهلیت مضاعف است که بعثت از نو باید در آن محقق شود. مرتب حرافی می‌کنند که این قصد سلطه بر منطقه دارد. این هم از دروغ‌پردازی‌های آنان است که قصد دارند پشت آن پنهان شوند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در دوران پس از انقلاب کی و کجا ایران به کشوری کوچک یا بزرگ در منطقه دست‌اندازی و تجاوز کرد؟ این شماها بودید که پشت سر صدام جمع شدید تا به ایران حمله کنید و بعد گفتید ما اشتباه کردیم که چند صد میلیارد دلار به صدام کمک کردیم.

وی افزود: با همه این اقدامات ستمگرانه بعد از آنکه صدام به سعودی‌ و کویت حمله کرد ما صدام را محکوم کردیم و علیه سعودی و کویت دست به تلافی نزدیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آیا این منطق بعثت است که رئیس یک کشور اسلامی رئیس‌جمهور آمریکا و وزیر دفاع آنها را تحریک کند و بگوید که سر «مار» را بزنید. سر «مار» در ایران است. البته به برکت مجاهدت ملت ایران در دفاع مقدس چنان بنیه دفاعی چه از نظر نیروی مجاهد نظامی و چه از نظر ساخت تجهیزات مهم نظامی در ایران به وجود آمد که هیچ کشوری جرأت تعرض به ایران را ندارد.

لاریجانی اضافه کرد: سخن این است که با این کارنامه سیاه شما باز ادعا می‌کنید ایران سلطه‌گری کرده است و آیا اینکه ایران در مقابل تجاوز رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان و غزه از حزب‌الله و حماس، جهاد و مقاومت، حمایت کرد تا سیلی محکمی به رژیم صهیونیستی بزند سلطه‌طلبی بود؟ یا ایجاد آبرو برای شما که جزء کشورهای اسلامی هستید. این سلطه‌طلبی است یا کور کردن چشم فتنه اسرائیل تا به شما کشورهای اسلامی گزندی وارد نکند.

وی افزود: یک مسئول دیگر عربی از هلال شیعی سخن می‌گوید و فتنه ایجاد می‌کند. سعودی‌ها ادعا می‌کنند نفوذ معنوی و قدرت نظامی ایران مخل حیات آنان است. چرا چنین اشتباه محاسباتی دارید؟ همین امروز با همه خباثتی که نسبت به ملت ایران و یمن داشتید اگر خدای ناکرده رژیم صهیونیستی به شما حمله کند ایران از شما دفاع می‌کند چراکه ملت شما مسلمان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایران نه دنبال امپراتوری‌گری است و نه آن را درست می‌داند. اشتباه سعودی‌ها در این است که بین نفوذ معنوی و سلطه‌گری فرق قائل نیستند. سلطه‌گری بر قدرت نظامی و روحیه استعماری استوار است اما نفوذ معنوی بر جاذبه ویژگی‌های الهام‌بخش.

لاریجانی اضافه کرد: ملل مسلمان دیدند که ایران در مقابل آمریکا طی ۳۶ سال ایستادگی کرد، بزرگترین ضربه را به رژیم صهیونیستی وارد آورد درحالی که سال‌های این رژیم بر جغرافیای عربی سلطه پیدا کرده بود و در مقابل تروریست‌های جنایتکار در عراق و سوریه ایستاد و آنان این تفکر را می‌پسندند.

وی ادامه داد: ما از خدا می‌خواهیم شما هم چنین فکری را داشته باشید و در ملل اسلامی جاذبه پیدا کنید. شما یک قدم از آمریکای مستکبر دور شوید ما ۱۰ قدم به شما نزدیک می‌شویم. شما یک تشر به رژیم صهیونیستی بزنید ببینید تا چه اندازه ما از شما حمایت می‌کنیم. شما به جای حرکت در مسیر مکتب نبوی و صیانت از حقوق مسلمانان و حفظ حرمت آنان بر آمریکا و پول تکیه زدید و فکر می‌کنید با پول می‌توان فضیلت آفرید.

لاریجانی گفت:‌ یک روز به جان اخوان‌المسلمین افتادید و آن وضع را در مصر دامن زدید. یک روز به تروریست‌ها سلاح و پول می‌دهید تا در سوریه مردم را بکشند یک روز به بحرین لشکرکشی می‌کنید و امروز هم یمن را به خاک و خون می‌کشید. باید از خود سوال کنید چرا باید ملل مسلمان به این رفتارهای ناجوانمردانه جذب شوند. ممکن است با پول زبانی موقت بسته شود ولی قلبی فتح نمی‌شود.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: به خاطر دارم در یکی از ادوار تبلیغات ریاست جمهوری یکی از کاندیداها در روبه‌روی حسینیه ارشاد خیمه تبلیغاتی زده بود و به مردم ساندویچ می‌داد. عده‌ای از دانش‌آموزان به محل تبلیغاتی او رفتند و ساندویچ‌ها را خوردند و بعد هم به او رأی ندادند. تلاش برای متقاعد کردن دیگران با پول همان دیپلماسی ساندویچی است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: آیا این برای یک کشور اسلامی زشت نیست که در وسط مذاکرات هسته‌ای وزیر خارجه خود را بفرستد در فرودگاه و درخواست کند که مذاکرات به نتیجه نرسد و وعده‌های مختلف مثل پایین آوردن قیمت نفت و سایر امور را بدهد.

وی افزود: در ایران هزار اما و اگر در این مذاکرات و نتایج آن مطرح و بحث می‌شود و به سختی نتایج ژنو و لوزان در جامعه جا می‌افتد اما تعجب‌آور است که اینها به دست و پا افتاده‌اند که این امر را به هم بزنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به فرض که این امر هم به هم بخورد چه می شود آیا فکر می‌کنید که شما بزرگ می‌شوید ایران به سرعت به توسعه فناوری هسته‌ای خود ادامه می‌دهد تا ظرف چند سال آینده آمریکا و اقمار بیچاره آنها را پشیمان کند.

لاریجانی اظهار داشت: تأسف‌آورتر از این رفتارها فضای شلوغ گفتاری آمریکایی‌ها در مسئله هسته‌ای ایران است. چند سال درخواست کردند که مذاکرات آغاز شود. تعهدات مختلفی را نظیر پذیرش غنی‌سازی در ایران را مطرح کردند و امروز به دلیل ضعف در حالی که نمی‌توانند شرایط داخلی خود را درست مدیریت کنند و کنگره عملا سنگی در مسیر مذاکرات انداخته و سیستم اجرایی آنان را حذف کند. حرف‌های قلدرمأبانه هم می‌زند.

وی تصریح کرد: این جملات مسخره تکراری که همه گزینه‌ها روی میز است آن هم در این روزهای تحقیر شدگی قوه اجرایی حکومت آمریکا بیشتر به واکنشی ترمیمی از نظر روان و روح مسئولان آن دیار شباهت دارد تا دیپلماسی هوشمندانه.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از نظر جمهوری اسلامی چارچوب مذاکرات روشن شده است و اینگونه مانورهای ناشیانه کمترین تأثیری در سرنوشت مذاکرات نخواهد داشت.

لاریجانی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از تیم مذاکره‌کننده تحولات دوره نگارش متن را با دقت رصد می‌کند و مراقبت تام خواهد داشت و مسئولان مربوطه نیز موظفند نتایج مذاکرات را با نمایندگان مجلس در میان بگذارند. یک هماهنگی عملیاتی بین قوای کشور درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.