آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » سلامت انتخابات اولویت اول ماست
سلامت انتخابات اولویت اول ماست

سلامت انتخابات اولویت اول ماست

در گفتگوی «صما» با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها مطرح شد/۶
سلامت انتخابات اولویت اول ماست/ افراد نباید به صرف داشتن سرمایه انتخاب شوند
در آستانه برگزاری هفتمین دوره انتخابات هیئت‌مدیره‌ سازمان نظام مهندسی استا‌ن‌ها، سایت «صما» تلاش کرده تا با تهیه گزارشات سریالی، در خصوص روند فعالیت ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها اطلاع‌رسانی کند. مطلب ذیل را به عنوان ششمین گزارش از عملکرد استان‌ها در راستای برگزاری هرچه سالمتر این انتخابات می‌خوانید.

نمی‌خواهیم تصور شود که افراد بی‌‌تجربه اما پولدار انتخاب شدند

در همین رابطه قائم مقام وزیر راه و مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران در گفتگو با خبرنگار «صما» با تاکید بر اینکه سلامت انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی اولویت اول ماست گفت: اعتماد جامعه مهندسان به برگزاری سالم این انتخابات یک اصل مهم است و ما می‌خواهیم شرایطی را مهیا کنیم که وزارت راه و شهرسازی مداخله مستقیم در انتخابات نکند و فقط نظارت عالیه را انجام دهد.

فریبرز واحدی با تاکید بر لزوم انتخاب هیئت‌های اجرایی از افراد خوشنام جهت برگزاری انتخاباتی سالم تاکید کرد: هدف ما این است که حواشی انتخابات در سنوات گذشته را به حداقل برسانیم و بعدها ادعا نشود که افراد فاقد ‌تجربه، به صرف داشتن سرمایه انتخاب شده و در بدنه هیئت مدیره قرار گرفتند.

وی با اشاره به ضرورت تدوین ساز و کاری مشخص تاکید کرد: از طرفی قصد ما این است که جامعه ۱۰۰ هزار نفری مهندسان سازمان نظام مهندسی استان تهران با اعتماد به صندوق‌های رای، حضور و مشارکت گسترده‌ای داشته و هیئت‌مدیره قدرتمندی برای نظام مهندسی تهران انتخاب کنند که در دوره جدید شرایط بهتری را در این سازمان شاهد باشیم.

این مسئول همچنین با اشاره به کاندید شدن ۱۴‌نفر در مهلت قانونی و انتخاب ۷ نفر از این تعداد به عنوان اعضای هیئت اجرایی انتخابات گفت: خوشبختانه ترکیب هیئت اجرایی استان تهران از افراد باسابقه و باتجربه مثل گنابادی وزیر اسبق مسکن، رشیدی‌پور مدیر کل اسبق سازمان تشکل‌های غیردولتی وزارت مسکن و خواجه‌دلویی معاون وزارت مسکن وقت و عبدی مدیر کل سازمان بازرسی تشکیل شده‌اند.

واحدی با تاکید بر بکارگیری توان پشتیبانی و نیروی انسانی برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات ادامه داد: اعضای هیئت نظارت شامل ۷ نفر است که پنج نفر از بین بنده و حوزه ما انتخاب شده‌اند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران همچنین درخصوص نحوه ارتباط با سازمان نظام مهندسی تهران گفت: در دو سال گذشته مشکلات موجود در این بخش را آسیب‌شناسی کرده‌ایم. ارتباط ما کاملا از منظر جایگاه قانونی و در نقش ناظر بر فعالیت‌های آنها است که بر عملکرد آنها نظارت کنیم و در جلسات هیئت مدیره حضور داشته باشیم.

وی با اشاره به معضلات ارجاع عادلانه کار به عنوان یکی از دغدغه‌های مهندسان افزود: در بسیاری از موارد راهبردی عمل کرده‌ایم و در جلسات هیئت پنج نفره‌ در سطح وزارتخانه و نیز جلسات هیئت مدیره نظام مهندسی به چنین مشکلاتی می‌پردازیم.

واحدی همچنین با اشاره به کاهش صدور پروانه ساختمانی در دو سال گذشته اظهار داشت: از طرفی بازار کار کساد است و اگرچه بحث الزام بکارگیری مجری واجد صلاحیت را برای تخصصی شدن فرآیند ساخت و ساز دنبال کرده‌ایم، اما این موضوع با مقاومت شهرداری و شورای شهر تهران فعلا مسکوت مانده که قطعا اجرای آن برای ساختمان‌های زیر ۲ هزار متر و حتی زیر هزار متر را باید به شکل جدی دنبال کنیم.

وی با اشاره به سایر اقدامات در حوزه نظام مهندسی گفت: برای حل برخی مشکلات ازجمله تخلفات موجود در بدنه هیئت مدیره و اعضای سازمان نظام مهندسی ورود پیدا کردیم که برای آنها رای شورای انتظامی صادر شده و دیگر اجازه ادامه فعالیت ندارند و در آینده بعد از صدور رای شورای انتظامی، محرومیت‌هایی برای اعضای هیئت مدیره و نیز متخلفان، قایل و برخورد قانونی می‌شود.

واحدی شفاف‌سازی و ارتقای سلامت را رویکرد مهم ارتباط با نظام مهندسی در دو سال اخیر دانست و گفت: کمیته مبارزه با مفاسد را در نظام مهندسی راه‌اندازی کردیم تا با برگزاری جلساتی این موارد را شناسایی کنیم و اگر تخلفی و یا عدم حضور مهندس بر سر پروژه گزارش شود، نظارت‌های دوره‌ای خود را افزایش دهیم. همچنین درصورت اعلام عدم رعایت نظامات فنی و مقررات ملی ساختمان در ساخت و سازهای تهران، همکاران ما از طریق مراجع قضایی حکم توقف عملیاتی مثل گودبرداری غیرمجاز یا ساخت با تراکم غیرمجاز را صادر و از طریق نظام مهندسی پروژه متوقف می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت بکارگیری کاردان‌ها، معماران تجربی و تکنسین‌ها در ساخت و سازها خاطرنشان کرد: در حال تعریف ارتباط خوبی بین نظام مهندسی و شهرداری و سازمان راه و شهرسازی هستیم تا با شکل‌گیری هیئت مدیره جدید، فعالیت‌های موثر و فنی و مطابق با مقررات ملی ساختمان را در شهر تهران اجرایی کنیم.

سلامت انتخابات هدف ماست

همچنین مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان قم با بیان اینکه در راستای انتخابات، هیئت نظارت و اجرایی مشخص و ثبت‌نام کاندیداها انجام شده است، به «صما» گفت: ما امسال در جریان برگزاری انتخابات نظام مهندسی تهران، طبق برنامه ابلاغ شده‌ از سوی دکتر مظاهریان، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، عمل می‌کنیم تا انتخاباتی بدون حاشیه و با سلامت کامل و حضور حداکثری مهندسان برگزار کنیم.

محسن بهشتی با اعلام اینکه در انتخابات امسال نظرات ابلاغی وزیر راه و شهرسازی مورد توجه قرار گرفته و اجرایی می‌شود افزود: کارکنان وزارتخانه و سازمان های زیر مجموعه حق ثبت‌نام را ندارند و طبق ابلاغیه وزیر در صورت ثبت‌نام رد صلاحیت می‌شوند.

وی همچنین ارتباط سازمان متبوع خود با سازمان نظام مهندسی قم را تعریف‌شده و مثبت دانست و گفت: ضوابط و جایگاه ما در این سازمان مشخص است و ما براساس همین چارچوب در استان فعالیت می‌کنیم. نماینده ما همواره در جلسات هیئت مدیره حضور دارد و ناظر بر عملکرد و مصوبات آنها و اجرای سیاست‌های ابلاغی وزارتخانه است. ضمنا طبق مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، مصوبات هیئت مدیره نظام مهندسی را در چارچوب وظایف آنها انطباق می‌دهد.

مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان قم ادامه داد: ما نقش خود را به عنوان دستگاه ناظر بر عملکرد نظام مهندسی ایفا می‌کنیم و در مواردی که عملکرد این سازمان منطبق بر قانون نیست یا حاشیه‌ساز است، به طور شفاهی یا مکتوب تذکر می‌دهیم. در مواردی هم که نیاز به هماهنگی بیشتر است، با برپایی جلسات خاصی، مباحث کارشناسی و مدیریتی را بررسی می‌کنیم.

به گفته بهشتی، بحث گروه‌های تخصصی و تعرفه‌ها در سازمان نظام مهندسی در قالب کمیته چهارجانبه استان متشکل از شهردار قم، معاون عمرانی استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی و رییس سازمان نظام مهندسی بررسی و در آنجا هم مرجع بالادستی تصمیم‌گیری می‌کند و نقش حاکمیت پررنگ‌تر است.

وی با بیان اینکه در این جلسات نظام مهندسی پیشنهادات خود را ارائه می‌کند گفت: ذیل این کمیته چهارجانبه کمیته فنی وجود دارد که مباحث کارشناسی در آن مطرح و سپس در کمیته چهارجانبه بررسی و مصوب می‌شود و نظام مهندسی باید طبق آن عمل کند.

طبق مقررات وزارتخانه عمل می‌کنیم

در همین راستا مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان مرکزی نیز به خبرنگار «صما» گفت: با توجه به وجود بیش از ۵ هزار عضو در سازمان نظام مهندسی استان، تلاش ما این بوده که هیئت اجرایی را از بهترین مهندسان استان انتخاب کنیم. لذا ۱۴ نفر انتخاب شدند که طبق مقررات آنها از بین خود هفت نفر را برگزیدند و اسامی ۷ نفر را به وزارتخانه اعلام کردیم.

مجیدرضا نصراله‌‌نژاد با اشاره به اینکه طبق چارچوب و مقررات ابلاغ‌شده از سوی وزارتخانه عمل می‌کنیم ادامه داد: هیئت نظارت را نیز از بین همکاران خود انتخاب کردیم که شامل بنده به عنوان رییس هیئت نظارت، حراست، مدیر مسکن، مدیر املاک و رییس اداره نظام مهندسی استان هستند.

وی با اعلام اینکه تمامی امور طبق تاریخ های مشخص شده پیش می‌رود گفت: عملا هیئت اجرایی کار خود را شروع کرده‌اند و ثبت‌نام‌ها از تاریخ معین انجام شده و تبلیغات نیز محدود است.

نصراله‌‌نژاد درخصوص میزان توجه به نظریات ابلاغی وزیر راه در جریان انتخابات گفت: در استان مرکزی تمام دستورات شش‌گانه وزیر -اعم از نداشتن چندین شغل- قابل اجراست که امیدواریم در کل کشور به همین ترتیب پیش برود.

این مسئول همچنین با بیان اینکه از اعضای اداره مربوطه کسی برای شرکت در انتخابات استعفا نداده است گفت: تعامل خوبی بین ما و سازمان نظام مهندسی برقرار است و تا به حال سعی ما اجرای همه مقررات بوده است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.