آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » سهم بودجه پژوهش کشور در سال ۹۴ بالاتر از یک درصد می‌شود

سهم بودجه پژوهش کشور در سال ۹۴ بالاتر از یک درصد می‌شود

13920829000618_PhotoA

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سهم بودجه پژوهش کشور سال ۹۴، برای نخستین بار بالاتر از یک درصد می‌شود.

علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی درباره افزایش بودجه این حوزه اظهار داشت: بر اساس لایحه بودجه سال ۹۴ که به مجلس ارسال شده، در سال آینده بودجه علم وپژوهش کشور به بالاتر از یک درصد نسبت به کل بودجه کشور خواهد بود که این موضوع برای نخستین بار صورت گرفته است.

وی با اشاره به این موضوع که افزایش بودجه دستگاه‌ها در مجموع بین ۱۰ تا ۱۲ درصد بوده است گفت: سال آینده، بودجه پژوهشی به صورت قابل توجهی افزایش یافته که نسبت به سال ۹۳ حدود ۳۴ درصد افزایش بودجه است که این میزان رشد، مؤکد این موضوع است که دولت نیز با توجه به تکالیف سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به این حوزه توجه خوبی داشته ولی جا دارد تا نگاه ویژه تری نیز به بحث علم، فناوری و پژوهش داشته باشند.

دلیری خاطر نشان کرد: در کنار بودجه پژوهش، بودجه های دیگری هم مربوط به حمایت‌های تسهیلاتی از شرکت‌های دانش بنیان نیز در نظر گرفته شده تا نتایج پژوهشی آنها که منجر به تولید محصول می‌شود مورد حمایت قرار گیرد که این بودجه از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی که در دولت یازدهم کار خود را آغاز کرده تامین می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: در سال ۹۳، بودجه یک هزار میلیاردی برای تسهیلات و حمایت از شرکت دانش بنیان اختصاص یافت و برای سال آینده نیز بودجه دیگری به مبلغ ۸۵۵ میلیارد تومان به این سقف اضافه شده است تا شرکت های دانش بنیان با استفاده از این تسهیلات بتوانند نیازهای خود را تامین کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: خوشبختانه فعالیت‌های ارزیابی و بررسی شرکت‌های دانش بنیان و روند تصویب پرداخت تسهیلات سرعت بسیار خوبی پیدا کرده است.

وی با اشاره به این موضوع که در سال ۹۲ سهم پژوهش کشور کمتر از ۶/۰ درصد بوده و در سال ۹۳ به ۸۴/۰ درصد رسیده است گفت: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری درباره علم و فناوری، اهمیت این موضوع برای دولتمردان ما کاملا محسوس و موجب شده است تا نقش این حوزه را پررنگ‌تر ببینند.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه در بودجه سال ۹۴ کشور با کاهش قیمت نفت مواجه هستیم و امکان افزایش بودجه ها مقدور نیست اما افزایش بودجه حوزه علم و فناوری و بحث تحقیق و توسعه در لایحه بودجه دیده شده است.

دلیری با اشاره به این موضوع که در اسناد بالادستی بر اختصاص بودجه به دستگاه ها و بخش خصوصی برای امر تحقیق و توسعه تاکید شده است اظهار داشت: در صورت تمرکز بر بحث تحقیق و توسعه، وضعیت اقتصاد و تولید نیز بهبود می یابد البته این توسعه و پیشرفت باید از طریق اقتصاد دانش بنیان انجام بگیرد و این امر مستلزم افزایش بودجه بخش دانش بنیان است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در صورت افزایش بودجه وپیشرفت در بخش دانش بنیان، ما می توانیم به تکلیف سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و نگاه قانون‌گذار درباره مسایل تولیدی کشور برسیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی گفت: در سال‌های گذشته سهم موضوع تحقیق و توسعه کمتر از یک درصد بوده که این رقم بسیار پایین بوده و تنها درسال ۸۳ سهم تحقیق و توسعه به بیشترین درصد یعنی ۸۷/۰ درصد رسیده است.

به گفته وی در مابقی سال‌ها سهم تحقیق و توسعه معمولا یا کاهش داشته یا شامل تغییرات بوده است.

دلیری درباره جایگاه علم وفناوری و ارتقای آن خاطر نشان کرد: چهار مورد در اسناد بالادستی قانون بر ارتقای جایگاه علم و فناوری و اهمیت به این موضوع تاکید شده که قانون برنامه پنجم توسعه، سند چشم انداز ۱۴۰۴، نقشه جامع علمی کشور و سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری از جمله مواردی است که درآن بر جایگاه ارتقای علم و فناوری تاکید شده است.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.