آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » سیاست پولی دولت انقباضی و انبساطی نبود

سیاست پولی دولت انقباضی و انبساطی نبود

13930431000653_PhotoA

رئیس جمهور با بیان اینکه سیاست‌های دولت در حوزه پولی و ارزی انقباضی و انبساطی نبوده است، گفت: از روز اول، نسبت به افزایش پایه پولی، حجم نقدینگی و نحوه استفاده از منابع پولی حساس بودم و ‌هم‌اکنون بر حفظ این دستاوردها تاکید می‌کنم.

حسن روحانی در جلسه امروز مجمع عمومی بانک مرکزی با بیان اینکه سیاست‌های دولت در حوزه پولی و ارزی، انقباضی و انبساطی نبوده است، اظهارداشت: شرایط بازارهای پولی و ارزی در سال‌های گذشته نامناسب بود و بی‌ثباتی و ناامنی فعالان اقتصادی کشور را نسبت به آینده ناامید می‌کرد، اما دولت با تأکید بر اتخاذ رویکرد و سیاست انضباطی، در این بازارها ثبات اقتصادی ایجاد کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ۱۶ ماهی که از فعالیت دولت یازدهم می‌گذرد، اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده، افزود: از روز اول، نسبت به افزایش پایه پولی، حجم نقدینگی و نحوه استفاده و بهره‌برداری از منابع پولی بانک مرکزی حساس بودم و امروز نیز بر دستاورد دولت در اجرای انضباط و ایجاد ثبات تأکید می‌کنم.

روحانی با قدردانی از همکاری و هماهنگی بانک مرکزی در این عرصه اظهارداشت: نوسازی بانک مرکزی و نقشه راهی که برای ادامه حرکت این بانک تدوین شده است، می‌تواند ما را در فردایی که می‌خواهیم با دنیا ارتباط بیشتری داشته باشیم، کمک کند.

رئیس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه نظام بانکی بدون ارتباط با دنیا مفهومی ندارد، به مسأله تحریم‌ بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم که دست بانک مرکزی برای استفاده از اعتبارات خود در بازارهای داخلی و خارجی بیش از پیش باز شود.

وی با ابراز تأسف از اینکه در روابط بین‌الملل مناسبات کشورها بر مبنای اخلاق انسانی، اصول حقوقی و عدالت و انصاف پایه‌گذاری نشده است، گفت: در این شرایط دولت تلاش می‌کند که هر چه سریع‌تر به موضوع تحریم‌های ظالمانه پایان دهد؛ دولت می‌خواهد از حقوق ملت ایران در همه زمینه‌ها دفاع کند و غنی‌سازی تنها یکی از صدها و هزاران حق این ملت است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاهش نرخ تورم به انضباط در پرداخت سود به سپرده‌گذاران بانکی تأکید کرد و گفت: کمتر سابقه داشته است که سود بانکی بر نرخ تورم پیشی بگیرد؛ چنانچه در آغاز دولت یازدهم نرخ تورم بالای ۴۰ درصد و بسیار بیشتر از سود بانکی بود. یعنی سپرده‌گذاران پول خود را در اختیار بانک می‌گذاشتند و ضرر نیز پرداخت می‌کردند اما امروز باید شاهد پرداخت سود متعادل به آنها باشیم.

رئیس جمهور با ابراز خرسندی از تشکیل اولین جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی در دولت یازدهم و تشکر از گزارش رئیس کل بانک مرکزی، اعضای ستاد اقتصادی دولت و نماینده ناظر بانک مرکزی گفت: کار در شرایط دشوار و خدمت‌رسانی به مردم در شرایط سخت و عبور از پیچ و خم‌ها نزد مردم و خدا محاسبه می‌شود و بی‌اجر و ثواب نمی‌ماند.

براساس این گزارش، در ادامه ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز با تشریح آماری دستاوردهای دولت در حوزه پولی و ارزی نظیر انتشار به موقع آمار و اطلاعات، کنترل پایه پولی، کاهش رشد نقدینگی، مهار تورم، توقف رشد منفی اقتصادی، مهار نوسانات نرخ ارز، مهار انتظارات تورمی، هدایت ارز به بخش تولید و بهبود وضعیت تأمین مالی تولیدکنندگان، گفت: توقف رکود اقتصادی پس از چند فصل متوالی، ثبات در بازارهای مالی و اعتماد میان فعالان اقتصادی از علایم خروج از رکود محسوب می‌شود و بانک مرکزی بر این اصول بیش از پیش متمرکز خواهد شد.

سیف همچنین به بدهی دولت، مؤسسات و سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و نیز بانک‌ها به بانک مرکزی اشاره کرد و خواستار افزایش سرمایه بانک مرکزی، تسریع در پرداخت بدهی‌ها و تعدیل سقف تسهیلات تکلیفی ابلاغی به بانک مرکزی شد.

همچنین محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور نیز با اشاره به گزارش شفاف و دقیق رئیس کل بانک مرکزی گفت: این گزارش نشان می‌دهد که جهت‌گیری اقتصادی دولت و سیاست‌گذاری‌های سنجیده موجب شده تا تورم تا حد زیادی مهار و قدرت خرید خانوارها حفظ شود.

وی با تأکید بر اینکه برای دولت یازدهم حفظ موفقیت‌های ماه‌های گذشته در خصوص کنترل نرخ تورم و ثبات بر بازار ارز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: تیم اقتصادی دولت تمام مساعی خود را در این زمینه بکار خواهد بست و بانک مرکزی باید از تمام ابزارهایش در این خصوص استفاده کند.

در این جلسه حسین کثیری رئیس هیأت نظارت بانک مرکزی نیز عملکرد سال ۹۲ این بانک را ارائه کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.