آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » شناسنامه فنی ملکی از عدم تعهد رنج می برد

شناسنامه فنی ملکی از عدم تعهد رنج می برد

2115

رییس کمیسون شهرسازی و معماری شورای اسلامی تهران ضمن تاکید بر اجرا شدن شناسنامه فنی ملکی توسط متخصصان گفت: علت تخلفات ساختمانی عدم حضور متولیان امر به صورت مقیم در محل کارگاه های ساختمانی است که به تکمیل شناسنامه فنی لطمه وارد می کند و در نتیجه صحت تهیه آن را زیر سوال می برد.

محمد سالاری با تاکید بر لزوم اجرایی شدن شناسنامه فنی ملکی ساختمان اظهار داشت: صنعت ساختمان برای به سر و سامان رسیدن نیازمند اجرا شدن واقعی شنامه فنی است، اما باید به صورت جدی به این سند پرداخته شود که در این راستا شورای شهر به ویژه کمیسیون شهرسازی نسبت به  اجرای آن تاکید دارد.

رییس کمیسون شهرسازی و معماری اولویت شناسنامه فنی ملکی را رفع اشکالات آن دانست و افزود: در کل پرداختن به شناسنامه فنی ملکی بسیار خوب است، اما وقتی صرفا به صورت تشریفاتی با آن برخورد می شود،  از واقعیت و هدف پیش رو  فاصله گرفته و در حد شعار باقی می ماند .

وی با انتقاد به روند نظارتی ساختمان سازی بیان کرد: علت تخلفات ساختمانی عدم حضور مهندسین ناظر به صورت مقیم در محل کارگاه ساختمانی است و این خود به تکمیل شناسنامه فنی لطمه وارد می کند، لذا  تا وقتی مجری ذی صلاح، مهندس ناظر مقیم در ساختمانها و همچنین کاردان های فنی کشور که یکی از عوامل مهم در اجرای ساختمان هستند، حضور ندارند این سوال پیش می آید که چگونه شناسنامه فنی ملکی ساختمان به درستی تهیه می شود.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران ادامه داد: تداوم این روند حتی به هویت شناسنامه فنی ملکی ساختمان لطمه وارد می کند؛ یعنی شناسنامه ای تدوین می شود که در اذهان عمومی از اعتبار لازم برخوردار نیست و به ماهیت تشکیل این سند مبنی بر کسب اعتبار برای ساختمان خدشه وارد شده است؛ برای مثال اکنون معاینه فنی خودرو به دلیل وجود مراکزی که بدون دیدن ماشین معاینه فنی  صادر می کنند زیر سوال رفته است.

سالاری تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی باید با کمک شورای شهر، مدیریت شهری، وزارت راه و شهرسازی که متولی اصلی آن است، در مرحله اول ساختار و زیرساخت شناسنامه فنی ملکی ساختمان را فراهم کنند و در مرحله بعد برای صدور آن اقدام شود.

سالاری تصریح کرد: به طور مثال در دفترچه شناسنامه فنی ملکی باید تایید شود که در فونداسیون از چه میلگردی استفاده شده و همچنین عیار بتن توسط کارشناس سنجیده شود و در نهایت این مراحل باید با حضور مسئول ذی ربط انجام و متن گزارش  امضا شود و ضروری است که امضای مذکور تعهدآور باشد.

وی با اشاره به دست اندکاران غیر حرفه ای در امر ساختمان سازی افزود: منظور از تعهد آور بودن امضاء یعنی فرد ناظر در نظام مهندسی، وزارت راه و شهرسازی یا شهرداری شناخته و صلاحیت آن تایید شود که اگر در سال های آینده عیار بتنی که در شناسنامه ذکر شد مغایرت داشت بتوانند فرد مذکور را مواخذه کنند.

رییس کمیسیون معماری شورای شهر تهران برگزاری دومین همایش شناسنامه فنی ملکی ساختمان برای تبیین محتوا و واقعیت های شناسنامه فنی را حائز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: برای اجرا شدن شناسنامه فنی ملکی ساختمان باید جلسات تخصصی با محوریت تحقیق و مطالعه برگزار شود تا معایب و محاسن آن براساس نظرات کارشناسی و جمعی مورد بحث قرار گیرد و پس از آن به اجرای شناسنامه مذکور روی آوریم.

منبع: شبکه اطلاع رسانی صما

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.