آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » شهرنشینی از شهرسازی سبقت گرفته است
شهرنشینی از شهرسازی سبقت گرفته است

شهرنشینی از شهرسازی سبقت گرفته است

نائب رئیس جامعه شهرسازان ایران با اعتقاد به اینکه آموزش شهرسازی در ایران مطابق نیازهای جامعه پیش نمی‌رود، اظهار داشت: جامعه مدام در حال تغییر، تکامل و تعالی است که همه اجزای آن باید متناسب با این تغییرات و با حفظ اصول، مبانی و خطوط ارزشی به روزرسانی شود.

ناصر مشهدی­ زاده ضمن بیان اینکه بخشی از این نیازهای جامعه به نیازهای آموزش عالی مربوط می ­شود، گفت: نظام شهرسازی از جمله نظام‌هایی بشمار می­ رود که به شدت وابسته و متاثر از تغییرات و دگرگونی‌های بین‌ المللی است؛ اما اینکه شهرسازی چگونه خود را بروز کرده و با سیستم جدید هماهنگ می­ شود، خود جای بحث و بررسی دارد.

نائب رئیس جامعه شهرسازان ایران با اعلام اینکه متاسفانه نظام شهرسازی دائما درجا می‌زند، اضافه کرد: عدم مشاهده کتاب­های جدید با محتوای شهرسازی، نبود پژوهش بنیادی، نبود خلاقیت و نوآوری، وجود مطالب تکراری و افزایش کار ترجمه از جمله مشکلات حوزه مذکور بشمار می ­رود؛ حال با این شرایط شهرسازی چگونه می‌تواند همگام و همراه با تغییرات بین‌المللی پیش برود؟

مشهدی­­ زاده در ادامه یادآور شد: رشد و توسعه جمعیت شهرنشین، سبقت شهرنشینی از شهرسازی و سلطه کمیت بر کیفیت باعث شده که نظام شهرسازی تابع یک شرایط خاصی شود و در اصل شهرسازی به دنبال جمعیت شهرنشین برود، در حالی که شهرسازی باید جلوتر از جمعیت باشد.

این استاد دانشگاه با اعتقاد به اینکه شروع کار باید از حوزه آموزش باشد و مهم­ترین نقش بر عهده آموزش عالی است، اذعان داشت: نسل جوان آماده پذیرش و ارائه خلاقیت و نوآوری است، البته این نوآوری باید بر اساس ارزش­های جامعه باشد. لذا آموزش عمومی شهرسازی باید در سطح ابتدایی، متوسطه و آموزش تخصصی شهرسازی در سطوح دانشگاهی صورت بگیرد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی صما

به گفته این کارشناس در حوزه شهرسازی تا کنون هیچ درسی در رابطه با نظام شهرسازی و ارزش ­های جامعه ارائه نشده به همین دلیل برای رفع مشکلات حوزه شهرسازی نیاز به کار بنیادی است.

نائب رئیس جامعه شهرسازان ایران نبود جایگاه مشخص برای افراد کم­درآمد را از دیگر معضلات حوزه شهرسازی دانست و گفت: مهاجرت افراد کم‌درآمد به کلان شهرها به امید زندگی بهتر افزایش یافته که همین مهاجرت­ها باعث شکل گیری زندگی شهری در حاشیه شهرها شده که خود مشکلات عدیده­ای را برای کل جامعه شهری در پی خواهد داشت.

مشهدی ­زاده بیان داشت: مهاجران در اراضی پست، ارزان‌قیمت، اراضی که قانون بر آن حاکمیت ندارد و برای تفکیک، طرح، صدور سند، صدور پروانه ساخت و پایان کار قانون کمترین نظارت را بر آن دارد، ساخت و ساز غیررسمی می‌کنند و یک مجموعه بسته به وجود می‌آورند.

شایان ذکر است که جدایی­ گزینی فرهنگی و طبقاتی اقشار مختلف جامعه در همین مرحله شکل می­ گیرد.

وی با اعتقاد به اینکه هنوز نظام شهرسازی از جامعه حاشیه­ نشین شهری عقب مانده و هم اکنون قصد بررسی شرایط را دارد، تصریح کرد: نکته جالب توجه این است که نظام شهرسازی کمترین کار را برای حاشیه ­نشین­های شهری انجام می‌دهد؛ چرا که نظام شهرسازی راه­ حل را ارائه طرح­ های شهری می­ داند، در صورتی که حاشیه­ نشین از اجرای طرح و قانون فراری است.

نائب رئیس جامعه شهرسازان ایران در ادامه اضافه کرد: برای اجرای طرح نیاز به ارائه اعتبار است در حالی که ساکنان حاشیه شهر فاقد توانایی مالی هستند. لذا نظام شهرسازی باید چندین گام از بحث مهاجرت و حاشیه‌نشینی جلوتر بوده و قبل از وقوع مهاجرت و شکل گیری حاشیه­ نشینی برای این قشر از جامعه برنامه مدون داشته باشد.

مشهدی ­زاده در پایان با تاکید بر اینکه رعایت سلسله مراتب شهرسازی در کشور یک اصل غیر قابل اغماض بشمار می­رود، خاطر نشان ساخت:  نظام شهرسازی در مقیاس کلان باید آمایش سرزمین ملی را داشته باشد که با نظم دهی به آمایش سرزمین، شهرها از آشفتگی نجات پیدا خواهند کرد. توجه داشته باشید در حالی که برنامه آمایش سرزمین اجرا نمی‌شود یا در سطح خیلی پایین اجرا می‌شود، نباید انتظار شهرهای پیشرفته و اصولی را داشت.

منبع: شبکه اطلاع رسانی صما

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.