آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » شوفاژ عامل دعوای شیبانی و موذن/ انتقاد از بالگردسواری آخوندی/ اعتراف سیدمحمد پژمان به بی‌پولی
شوفاژ عامل دعوای شیبانی و موذن/ انتقاد از بالگردسواری آخوندی/ اعتراف سیدمحمد پژمان به بی‌پولی

شوفاژ عامل دعوای شیبانی و موذن/ انتقاد از بالگردسواری آخوندی/ اعتراف سیدمحمد پژمان به بی‌پولی

بسته ویژه خبری پنج شنبه های صما:
شوفاژ عامل دعوای شیبانی و موذن/ انتقاد از بالگردسواری آخوندی/ اعتراف سیدمحمد پژمان به بی‌پولی
بسته خبری صما به دنبال آن است که به صورت هفتگی تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخبار حوزه مسکن و شهرسازی که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار دهد.
درهفته ای که گذشت رونمایی ازطرح مسکن قسطی،اعتراف وزارتخانه راه وشهرسازی به دلیل عدم اجرای طرح مسکن اجتماعی،انتقادهای صریح به طرح بازنگری مبحث دوم،نظرحامد مظاهریان درباره مسکن قطسی وانتقاد یک رسانه اصول گرا به بالگرد سواری عباس آخوندی از جمله شاخص ترین اخبار این حوزه بود که مشروح آنها به شرح ذیل است:

مسکن قسطی به بازار می‌آید

دراین هفته اعلام خبر صدورمجوز مسکن قسطی به عنوان مهمترین خبر هفته مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری ها سرانجام با یکی از چند ده پیشنهاد و راهکار مشترک بانک مسکن، انبوه‌سازان و وزارت راه‌وشهرسازی برای «شکستن رکود مسکن» موافقت کرد و به «بانک مسکن» اجازه داد خریدوفروش «قسطی» آپارتمان‌های مسکونی در تهران را برای سازنده‌ها «تضمین» کند.گزارش ها از نحوه فروش قسطی آپارتمان در تهران حاکی است، سازنده برای این مدل از فروش مسکن، علاوه بر اینکه نرخ سود و در نظر می‌گیرد، طول بازپرداخت را نیز حداکثر ۲ تا ۳ سال تعیین می‌کند، ضمن اینکه میزان پیش‌پرداخت بعید است از ۵۰ درصد کل ارزش معامله تجاوز کند. بنابراین این نوع خرید و فروش در استطاعت گروهی از متقاضیان خواهد بود که از توان پرداختی معادل چند برابر اقساط کنونی تسهیلات خرید مسکن که یک میلیون تومان است، برخوردار باشند. بانک مسکن در پروسه تضمین خریدار در فروش قسطی آپارتمان، هزینه‌ای از منابع داخلی خود صرف نمی‌کند بلکه در مقابل، بابت ارائه ضمانت و پشتوانه‌های بانکی و حقوقی، مبلغی تحت عنوان کارمزد نیز دریافت خواهد کرد.

به استقلال نظام مهندسی ساختمان اعتماد داریم

درهفته ای که گذشت مدیر کل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزرات راه و شهرسازی گفت: ما به استقلال نظام مهندسی ساختمان استان‌ها اعتماد کامل داریم از این رو علاقه‌ای به دخالت در امور آنها نداریم.

منوچهر شیبانی‌اصل در مراسم اعطای اعتبارنامه اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی کرمان اظهار کرد: ما به استقلال نظام مهندسی ساختمان استان‌ها اعتماد کامل داریم از این رو علاقه‌ای به دخالت در امور آنها نداریم مگر در مواردی که به منافع ملی مربوط است و یا قانون‌گذار از ما درخواست می‌کند.وی خواستار توجه به اصل انسجام، وحدت و همگرایی در کل نظام مهندسی ساختمان شد وتاکید کرد: خط و مشی ما در وزارت راه و شهرسازی توجه به استقلال سازمان‌ها، کمک و حمایت در سیاست‌گذاری‌ها می‌باشد، کار حرفه‌ای در بخش مهندسی ساختمان پیچیده است و به دانش تخصصی نیاز دارد که در اختیار همگان نیست و نباید هر کس به خود اجازه ساخت و ساز دهد.

تاکنون اقدامی در مبحث ماده ۲۱ حوزه ساختمان انجام نشده است

دراین هفته مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: علی‌رغم تأکیداتی که در زمینه پدافند غیرعامل شده است اما تاکنون هیچ اقدامی در مبحث ماده ۲۱ حوزه ساختمان انجام نشده است.”خداداد مقبلی” در مراسم اعطای اعتبارنامه اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی کرمان اظهار کرد: مبحث ماده ۱۹ در حوزه ساختمان بسیار مشکل دارد که باید در راستای رفع این مشکلات تلاش و این مساله برطرف شود چراکه در مسائل اقتصادی حائز اهمیت است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان تصریح کرد: علی‌رغم تأکیداتی که در زمینه پداقند غیرعامل شده است اما تاکنون هیچ اقدامی در مبحث ماده ۲۱ حوزه ساختمان انجام نشده است بنابراین اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است نیز باید مد نظر هیات مدیره این دوره باشد.

دلیل اظهارات ضد و نقیض مسئولان درخصوص رکود مسکن

درهفته ای که گذشت معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: خروج از رکود تابع اقتصاد عمومی کشور است و تا زمانی که شاهد تغییر و تحول عظیمی در اقتصاد نباشیم خروج از مسکن از رکود امکان پذیر نخواهد بود.

سیدمحمد پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی ، درخصوص وجود آمار ضدو نقیض مسئولان وزارت راه وشهرسازی از زمان خروج از رکود گفت: اگر چه این پیش بینی‌ها توسط افراد خبره‌ای صورت می‌گیرد اما طبق محاسبات ریاضی و علمی نیست و تنها برحسب حدس و گمان است.وی افزود: خروج از رکود تابع اقتصاد عمومی کشور است و تا زمانی که شاهد تغییر وتحول عظیمی در اقتصاد نباشیم خروج از مسکن از رکود امکان پذیر نخواهد بود.

اعتراف معاون وزیر به بیپولی

دراین هفته مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان این‌که پولی برای اجرای طرح مسکن اجتماعی نداریم، گفت:‌ برای رکن اصلی این قضیه یعنی تامین مالی چه در بخش سهم دولت و چه بخشی که مربوط به تسهیلات بانکی است، اقدامی صورت نگرفته است.سیدمحمد پژمان افزود: هنوز بخش قبلی مسکن اجتماعی یعنی تامین مالی هنوز حل نشده است. رکن اصلی این قضیه تامین مالی است چه آن بخشی که سهم دولت است و چه بخشی که مربوط به تسهیلات بانکی است که باید به این بخش بدهند.وی تصریح کرد: هنوز اقدامی در رابطه برای تامین مالی کسانیکه خودشان می‌خواهند -در طرح مسکن اجتماعی- صاحب واحد شوند یا چه این‌که کسانیکه می‌خواهند واحد احداث کرده و به‌صورت اجاره‌داری نگهداری کنند، صورت نگرفته است.

مشکلات ساختاری پیچیده اقتصاد ایران

دراین هفته وزیرراه وشهرسازی نظام بنگاهداری بدون خلق ارزش افزوده همراه با رانت خواری، بدهی های زیاد دولت، ضعف نظام بانکی و تنگناهای مالی بازارهای پولی و مالی را از عمده ترین مشکلات ساختارهای پیچیده اقتصاد ایران برشمرد. عباس آخوندی با حضور در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه مشکلات ساختاری اقتصاد ایران انباشت طولانی دارد، افزود: برای رفع چالش های فراروی اقتصاد ملی باید به خوبی بتوانیم این مشکلات را شناسایی و راهکارهای مناسبی ارائه دهیم.وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مشکلات ساختاری کاملا چرخه اقتصادی را متوقف کرده است، افزود: تنگناهای مالی بازارهای پولی و مالی، بدهی ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک ها، بنگاه ها، پیمانکاران و تولیدکنندگان سبب شده اقتصاد ایران در تنگناهای بسیار پیچیده ای گرفتار شود.

وزیر بالگردسوار به مقصد نمی‌رسد!

دراین هفته یک رسانه اصولگرا بالگرد سواری وزیرراه وشهرسازی را آماج حملات خود قرار داد و مدعی شد که در دولت قبل علی نیکزاد در هر سفری که می‌رفت با خودرو می‌رفت و یک بار آن قدر در آفتاب سوزان خوزستان بازدیدهایش را ادامه داد که دچار گرمازدگی و ضعف عمومی بدن شد و مدهوش گردید و با آمپول به هوشش آوردند!

این رسانه در ادامه این یادداشت به نصحیت وزیرراه وشهرسازی پرداخته وخطاب به اوگفته جناب وزیر بالگرد سوار، دست از بالگرد سواری بردارید به ادعای نویسنده این مطلب در کشوری که طرح مسکن اجتماعی به جوک و لطیفه مانند است، استفاده از بالگرد به منزله دخل و تصرف غیرقانونی در اموال دولتی و خلاف قانون است.!

خروج مسکن از رکود از نیمه اول سال ۹۵

دراین هفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با تشریح اینکه بخش مسکن در برنامه ششم توسعه هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده اما به لحاظ تولید در برنامه ششم سالانه به یک میلیون واحد مسکونی نیاز است گفت: تولید یک میلیون مسکن به نرخ رشد اقتصادی بستگی دارد.علی چگنیچگنی در پاسخ به این سئوال که آیا بخش مسکن در سال ۹۵ از رکود خارج می‌شود، گفت: امیدواریم که در نیمه اول سال ۹۵ بخش مسکن از رکود خارج شود. به هرحال خروج اصلی از رکود مستلزم خروج کلان اقتصاد از رکود است.وی ادامه داد: اما در کنار سیاستهای کلان باید سیاست‌های بخشی هم مثل مسکن بتواند با کمک و حمایت از سمت تقاضا فضا را باز کند و در نیمه اول سال ۹۵ شاهد رونق بخش مسکن باشیم!

شوفاژ عامل دعوای شیبانی و موذن!

درهفته ای که گذشت مهدی موذن -رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان- به اظهار نظر صریحی درباره بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان پرداخت وبه صراحت گفت: دربازنگری مبحث دوم باید درد، آسیب و مشکل را بشناسیم و راهکار ارائه ‌کنیم. چه کسی گفته بهترین راهکارها توسط کارشناسانی ارائه می‌شود که کنار شوفاژها در پشت میزهای وزارت راه و شهرسازی نشسته‌اند؟ نکته جالب اینجاست که به فاصله چند روزبعد از نشراین مصاحبه، خبرنگار صما به طور اتفاقی مصاحبه ای از منوچهرشیبانی- مدیرکل دفتر نظام مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی- که چندی پیش درباره مبحث دوم صحبت کرده وگفته بود “منتقدان مبحث دوم خواب نما شده اند”را منتشر کرد که این همزمانی باعث شد بسیاری تصور کنند که این اظهار نظرشیبانی پاسخی به صحبت های کنایه آمیز مهدی موذن درباره خوش نشینی کارشناسان بازنگری وزارت راه بوده است!

بازنگری مبحث دوم بی نتیجه است

مهدی موذن در گفتگو با «صما» با ابراز تاسف از عدم ایفای نقش کاردان ها در اصلاح مبحث دوم گفت: با کمال تاسف ما در جریان روند بازنگری در مواد این آیین‌نامه نیستیم و از اینکه در وزارت راه و شهرسازی بازنگری می‌شود و یا در مرکز تحقیقات و یا سازمان نظام مهندسی، هیچ اطلاعی نداریم.وی این بازنگری را بی نتیجه دانست و تصریح کرد: با نگاهی به صنعت ساختمان، می بینیم در هر جایی که خواستار تغییراتی شدیم و در این راستا به اهل صنعت، متخصصان و کارشناسان توجه کردیم و با تأسی به نظرات آنها، تغییراتی را به صورت واقع‌بینانه انجام دادیم، به نتیجه رسیدیم و درغیر این صورت تماما آزمون و خطا بوده و کسی هم نبوده که جوابگوی این همه آزمون و خطا باشد.

ابلاغ مبحث دوم مقررات ملی قبل از شروع سال جدید

مدیرکل دفتر نظام مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی با اشاره به زمان ابلاغ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، گفت: ابلاغ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان قبل از شروع سال جدید، برنامه مطلوب وزارت راه و شهرسازی است.

شیبانی اصل با تاکید بر اینکه مبحث دوم مقررات ملی ساختمان با نظرخواهی افراد اهل فن مورد بازنگری قرار گرفته است، افزود: همواره تلاش بر این بوده است که از تمام تجربیات به دست آمده در یک سال گذشته در خصوص اجرای این مبحث با جمع‌آوری نقاط قوت و ضعف و استفاده از تجربیات کشورهای پیشرفته در بازنگری مبحث دوم مورد بررسی قرار گیرد.مدیرکل دفتر نظام مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی با انتقاد از پیش‌داوری‌های برخی از منتقدین بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، گفت: منتقدان بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان با پیش‌داوری‌های خود خواب‌نما شده‌اند، چرا که هنوز مبحث دوم ابلاغ نشده و کاری که منتشر نشده است نمی‌توان به آن انتقاد کرد.

نظر مظاهریان درباره مسکن قسطی

دراین هفته معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به اینکه طرح مسکن قسطی تا چه حد می‌تواند مشکل کمبود مسکن را حل کند گفت: مسکن مقوله پیچیده‌ای است که با یک فرمول قابل حل نیست.حامد مظاهریان با تاکید بر اینکه موضوع مسکن هیچ راه‌ حلی ندارد که با یک فرمول حل شود، اضافه کرد: این مقوله می ‌تواند بخش دیگری از تسهیلاتی را که تا قبل از این در بخش مسکن نداشتیم، به بخش مسکن وارد کند، و الا مسکن مقوله پیچیده ‌ای است که با یک فرمول قابل حل نیست.وی در عین حال با بیان اینکه اجرایی شدن این طرح می‌تواند به عنوان کمکی در حوزه مسکن تلقی شود اضافه کرد: مسکن قسطی بر پایه پیشنهاد انبوه‌سازان شکل گرفته و تمرکز این طرح بر آن دسته از خانه ‌های خالی است که به فروش نرفته است تا از این طریق بتواند طرف تقاضا را تقویت کند.

تصویب بودجه ۹۴ نظام مهندسی تهران

دراین هفته همچنین ادامه‌ مجمع عمومی عادی سالانه‌ سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی برگزارو بودجه‌ پیشنهادی سال ۱۳۹۴ با رای قاطع اعضا و تراز سالانه سال ۱۳۹۳ سازمان تصویب شد.براساس این گزارش پس از استقرار هیات رییسه‌ی مجمع، حبیب الله بیطرف، رییس سازمان با تاکید برلزوم شایسته سالاری در سازمان، از همکاری و تعامل مناسب با اعضا حمایت کرد و برنامه محوری را سرلوحه‌ی کارها دانست. وی اعلام کرد در دوره‌ هفتم سعی بر اینست که بودجه در فصل بهار تقدیم مجمع شود.بیطرف از اعضا خواست که نظرات خود را از طریق روابط عمومی سازمان منتقل کنند و مطمئن باشند که جمع‌بندی آن‌ها توسط خود ایشان و هیات رییسه بررسی خواهد شد.در ادامه، بودجه‌ پیشنهادی سال ۱۳۹۴ با رای قاطع اعضا و تراز سالانه سال ۱۳۹۳ سازمان تصویب شد.

سودهای کلان، شهرداری را علاقه‌مند به شهر فروشی کرده

دراین هفته رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران با بیان اینکه سودهای کلان از شهرفروشی، شهرداری را علاقه‌مند به این کار کرده است، گفت: در حال حاضر شورای عالی معماری و شهرسازی باید به جدیت با همکاری سایر نهادها از افزایش شهرفروشی پیشگیری کند و جمعیت را به سمت استقرار در شهرهای میانی و کم‌جمعیت سوق دهد.محتشم در پاسخ به اینکه کاهش ساخت و ساز در پایتخت چه تاثیری در قیمت مسکن در تهران دارد؟ گفت: با کاهش ساخت و ساز در تهران طبیعتا قیمت‌های مسکن نیز بالا می‌رود و این یک واقعیت است که در تمام پایتخت‌های دنیا ساخت و ساز ممنوع است.این انبوه‌ساز با تاکید بر اینکه زندگی در پایتخت بهایی گران دارد، افزود: هر کسی که می‌خواهد در کلان‌شهرها و تهران زندگی کند باید بهای آن را بپردازد. البته به منظور کاهش قیمت‌ها دولت و شهرداری‌ها باید تلاش کنند تا ارتباط بین تهران با سایر شهرهای اقماری برقرار شود.

اهدای کتاب پنج هزار سال مهندسی ایرانی به وزیر مسکن پاکستان

دراین هفته وزیر راه و شهرسازی کتاب پنج هزار سال مهندسی ایرانی را به اکرم خان درانی وزیر مسکن و خدمات عمومی پاکستان اهدا کرد.

عباس آخوندی در پایان نشست مشترک با اکرم خان درانی وزیر مسکن و خدمات عمومی پاکستان که ظهر دوشنبه ۹ آذرماه در ساختمان شهید دادمان برگزار شد٬ کتاب پنج هزار سال مهندسی ایرانی را به درانی هدیه کرد.وزیر راه و شهرسازی پس از اهدای این کتاب به اکرم خان درانی گفت: اگرچه این کتاب به پنج هزار سال مهندسی ایرانی می‌پردازد ولی از نظر آثار تمدنی نقاط مشترک بسیار زیادی میان دو ملت در این کتاب وجود دارد و شما با مطالعه این کتاب این احساس را خواهید داشت که این اثر متعلق به خودتان است.آخوندی همچنین به ریشه‌های عمیق پیوند دو ملت اشاره کرد و ایران را وطن دوم پاکستانی‌ها دانست و گفت: به دلیل همین تفاهمات فرهنگی اگر پاکستانی‌ها به ایران و ایرانی‌ها به پاکستان سفر کنند هیچ‌گاه احساس غربت نخواهند کرد.

اجرای الگویی شبیه مسکن مهر در چین

دراین هفته یک عضو کمیسیون عمران مجلس مدعی شد :وزارت مسکن و توسعه شهری و روستایی چین الگویی همانند الگوی مسکن مهر طراحی و اعلام کرده است که امسال عملیات ساخت ۷ میلیون واحد مسکونی را آغاز خواهد کرد که قرار است امسال ۴ میلیون واحد مسکونی ساخته و به بهره‌برداری برسد.به گفته علیرضا خسروی، وزارت مسکن چین اعلام کرده است که چهار سال است از شکل‌گیری حباب مسکن در این کشور جلوگیری شده و نرخ تورم در این کشور ۲ درصد است اما چون احتمال می‌رود افزایش یابد و قیمت مسکن رشد ۷٫۷ درصدی داشته باشد برای جلوگیری از رشد قیمت مسکن، این طرح را ارائه کرده است.

نظر یک استاد دانشگاه درباره طرح مسکن اجتماعی

دراین هفته عبدالحمید نقره‌کار شیرازی استاد دانشگاه علم و صنعت با بیان این‌که مسئولان از امکانات کافی برخوردارند و به همین دلیل مشکل اصلی مسکن را درک نمی‌کنند، گفت: طرح مسکن اجتماعی یادآور انقلاب کبیر فرانسه است که به مردم گرسنه به جای نان،‌ شیرینی و بیسکویت دادند.وی اظهار کرد: بیش از دو سال است که از روی کار آمدن دولت یازدهم و وزارت راه و شهرسازی می‌گذرد، اما با این حال مهم‌ترین مسائل کشور در حوزه مسکن یعنی تامین سرپناه برای اقشار متوسط و زیرمتوسط به‌عنوان مهم‌ترین وظیفه وزارت راه و شهرسازی مغفول مانده است.نقره‌کار شیرازی با بیان این‌که هنوز وزارت راه و شهرسازی نتوانسته یک راه‌حل معمولی را برای خانه‌دار شدن مردم ارائه دهد، افزود: متاسفانه این وزارتخانه دغدغه و دلسوزی طبقات مستضعف کشور را ندارد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.