آخرین خبرها
خانه » اخبار سازمان بسیج مهندسین » شکاف بین عرضه و تقاضای مسکن تا کی ادامه دارد؟

شکاف بین عرضه و تقاضای مسکن تا کی ادامه دارد؟

4صما، گروه مسکن- شکاف بین عرضه و تقاضای مسکن همچنان ادامه دارد. یک دلیل نابرابری بین عرضه و تقاضا این است که در حال حاضر عرضه مسکن با محدودیت های خاص خود رو به روست. از همین رو نه عرضه مناسبی در بخش ساخت و ساز مسکن شاهد هستیم و نه تقاضای بالفعلی در بخش خرید ملک از سوی متقاضیان مشاهده می کنیم.

بر اساس این گزارش نابرابری در عرضه و تقاضای مسکن در حال حاضر امری مشهود است. کاهش صدور پروانه ساختمانی در سال جاری دلیل موجهی بر کاهش عرضه مسکن و از دیگر سو، بازار راکد و کساد معاملات مسکن، مُهر تاییدی بر توقف تقاضا در این بخش است.

به گفته کارشناسان با توجه به ثبت سالانه ۸۰۰ هزار ازدواج و با فرض استهلاک ۲۰ تا ۲۵ درصد ساختمان ها در کشور که شمار این ساختمان ها به حدود ۴۰۰ هزار واحد مسکونی می رسد، ما سالانه به یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم، اما این در حالی است که سالانه این تعداد واحد مسکونی مورد نیاز در کشور احداث نمی شود.

طبق گزارش‌ آماری از دفتر صدور پروانه‌های ساختمانی شهرداری تهران، تقاضا از طرف سازندگان برای احداث آپارتمان طی دو ماه اول سال ۹۳ به ترتیب ۴۲ درصد و ۵۶ درصد نسبت به ماه‌های مشابه سال۹۲ کاهش پیدا کرد و تیراژ ماهانه ساخت‌وساز از ۳۴ هزار واحد مسکونی در ماه‌های اوج رونق بازار به حداکثر ۱۵ هزار واحد رسید. همچنین طبق گزارش مرکز آمار ایران سیر نزولی کاهش پروانه های ساختانی در سطح کشور در سال جاری به نسبت سال های اخیر ادامه داشته و کاهشی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد را تجربه کرده است.

از نظر کارشناسان اقتصادی، قیمت مسکن در شرایطی افزایش می یابد که تقاضا برای آن وجود داشته باشد و وقتی تقاضایی نباشد، قیمت ها در این بخش ثابت می ماند. همان اتفاقی که در شرایط کنونی افتاده و به دلیل نابرابری عرضه و تقاضا، بازار مسکن دچار رکود شده است و این وضعیت نشان می دهد که در شرایط محدودیت عرضه مسکن، تقاضا مسکوت و بایکوت شده است. در همین راستا توقف تقاضای مسکن اتفاقی بود که در دولت قبل نیز رخ داد. به این معنا با مطرح شدن طرح مسکن مهر، مردم به واسطه انتظار برای دریافت مسکن مهر چند سال تقاضایی در بخش مسکن نداشتند.

 

حال این سوال مطرح می شود که برای رونق تقاضا در بخش مسکن و برابری عرضه و تقاضا چه اقداماتی باید صورت پذیرد؟

صاحبنظران بر این باورند که برای رونق تقاضا در بخش مسکن، لزوما نباید در بخش مسکن راهکاری تجویز کنیم. چون بخش مسکن فراجناحی و تابع سیاست های کلان است و نمی توان با تجویز راهکارهایی صرفا برای این بخش موفق عمل کرد. به بیان دیگر لازم است که موتور محرکه کل اقتصاد کشور را به سمت جلو برانیم تا بتوانیم بخش مسکن را هم فعال کنیم.

در حال حاضر با توجه به رکود حاکم بر کل اقتصاد و تمامی صنایع ازجمله صنعت ساختمان، و به لحاظ اینکه بخش مسکن نیز تابع سیاست های کلان کشور است، بنابراین اگر اقتصاد کلان از طریق ارائه تسهیلات بانکی به بخش های مختلف و راهکارهای مشابه رونق یابد، طبیعتا بخش مسکن نیز با رشد مواجه خواهد شد.

در همین راستا بابک حاجیان، کارشناس اقتصاد مسکن ضمن تایید مطالب فوق به خبرنگار ما گفت: اگر به حوزه مسکن نه صرفا به عنوان یک صنعت بلکه به طور فرابخشی نگاه کنیم، باید تمامی سیاست های مالی و پولی کشور ما به گونه ای باشد که به سمت تولید محوری و اشتغال زایی در تمامی صنایع حرکت کنیم تا به تبع آن امکان ایجاد تحرک در بخش مسکن را داشته باشیم.

به گفته وی اگر به این سمت حرکت کنیم که البته تمام برنامه های دولت یازدهم نیز بر همین مبنا است، طبیعتا مسکن به عنوان یک کالای تولیدی رشد خواهد کرد. اما اگر این اتفاق نیفتد نمی توانیم منفردا بخش مسکن را به اجبار و با دادن داروهای مقطعی مثل تسهیلات بانکی یا راه اندازی لیزینگ و صندوق زمین و ساختمان فعال کنیم.

حاجیان تاکید کرد: حرکت بخش مسکن به عنوان یک بخش پیشران در گروی این است که سیاست ها و برنامه های دولت محقق شود. با نگاهی به سیر نزولی آمار پروانه های ساختمانی و در عین حال تقاضا، متوجه می شویم که شکاف بین عرضه و تقاضای مسکن عملا تا تعیین تکلیف سیاست های بین المللی و برنامه های دولت ادامه خواهد داشت.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.