آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » شیوع عارضه فلج مغزی در کشور رو به افزایش است

شیوع عارضه فلج مغزی در کشور رو به افزایش است

42-8

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: شیوع بیماری فلج مغزی (CP) در کشور، رو به افزایش است بطوری که هم اکنون با شیوع دو تا چهار کودک درهر هزار تولد زنده روبرو هستیم و سالی، هفت تا ۱۰ هزار بیمار جدید به این جمعیت اضافه می شود.

دکتر آزیتا توسلی، متخصص مغز و اعصاب کودکان که یافته های پژوهش را با عنوان «تاخیر تکاملی در کودکان فلج مغزی» در نخستین همایش اختلالات عصبی – تکاملی، ارائه داد افزود: شیوع فلج مغزی در میان چند قلوها و نوزادان نارس، بیشتر است به طوری که میزان شیوع فلج مغزی در میان چند قلوها، ۷٫۵ در هزار تولد زنده و در میان نوزادان نارس با وزن کمتر از ۱۵۰۰ گرم، بین هشت تا ۱۰ کودک در هر هزار تولد زنده است.

وی تاکید کرد که با تمام مراقبت های نظام بهداشت و درمان از کودکان و مادران، متاسفانه چون عمده علل بروز فلج مغزی به دوران جنینی و قبل از تولد برمی گردد و توسط نظام بهداشتی کشور قابل کنترل دقیق نیست، رو به افزایش گذاشته است.

توسلی تصریح کرد: علل قبل از تولد در ابتلای کودکان به فلج مغزی حتی در کشورهای توسعه یافته شامل ۷۰ درصد بیماران می شود که عفونت های داخل رحمی، نارسایی جفت، استروک های داخل رحمی و عوامل ژنتیکی از جمله آنها هستند. در کشورهای درحال توسعه، عوامل حین تولد و موقع زایمان و مشکلات ماههای اول تولد نیز به آن ها اضافه می شود.

این استاد دانشگاه، اظهارداشت: اختلالات شناختی، اختلالات حرکتی، اختلالات رفتاری و تشنج از جمله علائمی است که در بیماران فلج مغزی مشاهده می شود ولی آنچه مسلم است درطول زمان ممکن است علائم این بیماری تغییر کنند ولی بیماری پیشرفت نخواهد کرد، اما تشخیص زودهنگام و شروع درماندر بهبودی بیماری تاثیر دارد.

وی با اشاره به اینکه، فلج مغزی شامل سه دسته، فیزیولوژیک ، توپوگرافی و اتیولوژی است، گفت: خفیفی ترین نوع فلج مغزی با تشنج کم در بیمار همراه است. ضمن آنکه نشستن و راه رفتن کودک دچار مشکل است و موقع بلند کردن کودک از زیر بغل ، پاهای او بصورت تقاطعی قرار می گیرند.

این متخصص مغزو اعصاب کودکان درباره چگونگی تشخیص فلج مغزی نیز گفت: علاوه بر معاینات بالینی، تصویربرداری مغز و مشاهده ضایعات مغزی به تشخیص بیماری کمک می کند.

توسلی، انجام توانبخشی، فیزیوتراپی، دارودرمانی و در برخی از موارد، انجام جراحی را از جمله اقدامات درمانی ذکر کرد که می تواند به بیمار کمک کند.

وی در پایان سخنانش، با اشاره به اینکه همواره پیشگیری مهمتر از درمان است ، تاکید کرد: تشخیص زودرس، آغاز سریع و پیگیری جدی مراحل درمان و راهنمایی خانواده جهت همراهی با گروه درمانگر، در بهبودی بیمار فلج مغزی بسیار حائز اهمیت است.

نخستین همایش اختلالات عصبی – تکاملی طی روزهای ۱۷ و ۱۸ دی ماه جاری با حضور جمعی از پژوهشگران روانپزشکی، روانشناسی بالینی، متخصصان مغزواعصاب، متخصصان بیماریهای اطفال ومتخصصان توانبخشی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.