آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » صدور خدمات فنی و مهندسی راهکاری در جهت اشتغال مهندسان
صدور خدمات فنی و مهندسی راهکاری در جهت اشتغال مهندسان

صدور خدمات فنی و مهندسی راهکاری در جهت اشتغال مهندسان

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با اشاره به ظرفیت جامعه مهندسی استان اظهار داشت : بیکاری بخش اعظمی از جمعیت مهندسان غیر قابل تصور بود و “صدور خدمات فنی و مهندسی” می تواند راهکار مناسبی جهت بهره گیری از ظرفیت مهندسان باشد.

مهندس تورج نائیج پور با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در حوزه اشتغال مهندسان گفت : نظام مهندسی متولی اشتغال نیست و مسئول تنسیق امور مهندسی و کنترل ساختمان است ولی درصدد هستیم در این بخش باری از دوش دولت و مردم برداریم.

وی با اشاره به سفر اخیر اعضای هیأت مدیره نظام مهندسی به قطر اظهار داشت : این سفر در راستای صدور خدمات فنی و مهندس و شرکت در نمایشگاه صنعت ساختمان قطر انجام شد و ملاقات هایی با  سفیر ایران در قطر ، رئیس اتاق بازرگانی قطر و  مهندس عادلی دبیر کل اوپک گازی صورت گرفت و در صدد هستیم با برنامه ریزی مناسب در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی از ظرفیت ها و قابلیت های نیروی انسانی جامعه مهندسی استان استفاده بهینه کنیم.

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران بیان داشت : سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار  مرحله بعدی کار است ولی متاسفانه با نرخ بالای بهره های بانکی انگیزه ای برای سرمایه گذاری وجود ندارد و سود های بانکی تا ۲۵ درصد نیز می رسد به همین دلیل کسی علاقه ای به سرمایه گذاری ندارد و بنابر این چرخه تولید اتفاق نخواهد افتاد.

این مقام مسئول ادامه داد: منابع انسانی وسیعی داریم ولی بخش اعظمی از مهندسان بیکار هستند و در ۲۰ سال پیش قابل تصور نبود که مهندس بیکار در جامعه وجود داشته باشد ولی الان مهندس بیکار هم داریم.

وی با بیان اینکه ۴۵ درصد اعضای سازمان زیر ۳۰ سال هستند اظهار داشت : ۱۲هزار نفر جمعیت جوان  در جامعه مهندسی داریم و باتوجه به اینکه نرخ رشد جمعیت در دوره ای در کشور کند شده  جمعیت اندکی در نسل بعدی وارد حوزه مهندسی می شوند و در واقع ما علاوه بر اینکه در کشور منابع طبیعی را هدر می دهیم منابع انسانی را نیز هدر می دهیم  و هدر رفت منابع انسانی به هیچ وجه قابل جبران نیست .

مهندس نائیج پور ادامه داد :با قرار دادن ناظر فنی در مراکز تولید مصالح ساختمانی و موضوعات مرتبط با سازمان نظام مهندسی تعدادی اشتغال محدودی ایجاد خواهد شد و در یک سال اخیر حدود ۵ میلیون مترمربع خروجی از نظام مهندسی داشتیم که این عدد زیادی برای ساخت و ساز در استان نیست .

صدور پایان کار منوط به شناسنامه فنی و ملکی می شود

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با اشاره به اهمیت شناسنامه فنی وملکی اظهار داشت : با توجه به اینکه شناسنامه فنی ملکی سندی است که حاوی اطلاعات فنی ساختمان است و بهره بردار ساختمان به راحتی می تواند به تمامی جزئیات ساختمان اشراف داشته باشد ولی به دلیل ضعف هایی از جمله عدم بکارگیری کارگر ماهر و مصالح ساختمانی در ساخت و ساز هنوز این بخش نهادینه نشده است.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران صدور شناسنامه فنی ملکی را از چند سال پیش آغاز کرده و با هماهنگی بعمل آمده با معاون عمرانی مقرر شده از سال ۹۴ شهرداری ها مکلف شوند تا پایان کار را با شناسنامه فنی و ملکی صادر کنند و  این موضوع در جلسه کمیته چهار نفره پایان سال نهایی خواهد شد.

مهندس نائیج پور اظهار داشت : وظایف در نظام مهندسی ساختمان در چهار بعد نهادی ، صنفی ، حفاظتی و نظارتی ، دانشی و فنی گروه بندی شده که در همه این بخش ها سعی کردیم کارهایی فراتر از آنچه در قانون مشخص شده انجام دهیم.

وی افزود: در بعد دانشی و فنی فقط به آموزش مهندسان اکتفا نکردیم و امسال ۳۶۰۰ کارگر از سیستم نظام مهندسی آموزش دیدند و تاکنون ۶۲هزار کارگر ماهر شناسایی شده اند و نظام مهندسی ساختمان مازندران جزء استان ها پیشرو در  این زمینه است.

مهندس نائیج پور با اشاره به فعالیت های انجام شده در حوزه ارتقاء دانش فنی اعضا اظهار داشت :  ۳۰۶۵ نفر دوره های ارتقاء پایه ، ۱۵۰۰ نفر در کارگاه های آموزشی ، ۴۶۹۳ نفر در سمینارهای آموزشی شرکت داشته اند.

این مقام مسئول اظهار داشت :با توجه به اینکه هرم ساخت و ساز با مهندسان ، کارگران و کاردان ها شکل می گیرد پنج تفاهم نامه با اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی ، تامین اجتماعی  ، فنی حرفه ای امضا شد که با انعقاد این تفاهم نامه ها شناسایی و آموزش کارگران در دستور کار قرار گرفت  تا به این طریق از پیش روی بیمارگونه این هرم جلوگیری شود.

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با اینکه کیفیت پایین آموزش های دانشگاهی از دغدغه های نظام مهندسی است گفت :در برخی از شهرها چندین دانشگاه وجود دارد که سالانه تعداد زیادی مهندس در رشته عمران از آن مراکز فارغ التحصیل می شوند و آموزش عالی باید با وزارت مسکن  نشستی داشته و با هماهنگی بیشتر برنامه ریزی های دانشگاهی صورت گیرد.

ضرورت افزایش نظارت بر دانشگاه ها

این مقام مسئول ادامه داد:  پیشینه مهندسی چند هزار ساله کشور نباید خدشه دار شود و باید و نظارت بیشتری بر دانشگاه ها صورت گیرد و ارتباط صنعت با دانشگاه ها نیز باید تقویت شده ، نظام کارآموزی از حالت صوری و شکلی خارج شود.

وی با اشاره به متراژ پروژه های ثبت شده در شهرهای استان در یک سال اخیر اظهار داشت : بیشترین پروانه صادره در شهر آمل با حدود ۶۷۲ هزار مترمربع و پس از آن ساری با ۵۷۷هزار متر مربع  می باشد .

مهندس نائیج پور با بیان اینکه بخش اعظمی از کارها توسط ماده ۱۰۰ و ۹۹ انجام می شود که منجر به عدم ارجاع پروژه ها به نظام مهندسی می شود گفت : قانون ماده ۱۰۰ ظرفیت های خوبی دارد ولی از آنها استفاده نمی شود و بیشتر از این جهت که ساختمان بدون مجوز و بدون کاربری ساخته شود کارایی دارد.

وی با بیان اینکه هر پروژه ه ای در حین ساخت حداقل یک بار توسط نظام مهندسی کنترل می شود گفت : تمامی نقشه هایی که به نظام مهندسی می آید بررسی نقشه می شود و چهار میلیون و ۵۷۷هزار مترمربع کنترل نقشه در سال جاری صورت گرفته و در مجموع ۱۰ هزار پروژه در مازندران کنترل شده است یعنی هر پروژه یکبار توسط نظام مهندسی کنترل می شود و اگر مهندس تخلفی داشته باشد به شورای انتظامی معرفی می شود .

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در توسعه خدمات فنی و مهندسی اظهار داشت :با توجه به اینکه در مازندران ۳۳۰۰ روستا داریم که از این تعداد ۱۹۰۰ دهیاری دارند دوره های آموزشی برای تمامی دهیاران و مسئولین فنی شهرهای استان برگزار شد تا در جریان روند صدور جواز قرار گرفته و با مفاهیم اصلی آشنا شوند.

ساماندهی ساخت و ساز مازندران در دستور کار دولت

مهندس نائیج پور با اشاره به پژوهش صورت گرفته در خصوص آسیب شناسی ساخت و ساز در استان که دو سال به طول انجامید اظهار داشت: این پژوهش ما را به شورای عالی شهرسازی هدایت کرد و جلسه ای با حضور وزیر برگزار شد و مرکز مطالعات معماری و شهرسازی ایران مامور شد که برای سامان دهی ساخت و ساز در مازندران برنامه ریزی کند که به همین منظور عصر روز شنبه نهم اسفند ماه جلسه ای با حضور تمامی مدیران کل و استاندار و نماینده شورای عالی شهرسازی در محل نظام مهندسی برگزار خواهد شد.

مهندس نائیج پور با بیان اینکه نظام مهندسی در ۲۱ شهرستان دفترنمایندگی دارد بیان داشت:همه دفاتر با واریز ۵درصدی درآمد مهندسان به حساب سازمان خریداری شده و در تمام استان به غیر از دو شهرستان مالکیت دفاتر برای سازمان است و تا پایان سال صد در صد مکان ها را خریداری خواهیم کرد .

وی اظهار داشت : نظام مهندسی ساختمان مازندران طبق آخرین آمار ۲۶ هزار و ۴۲۸ عضو دارد که ۸۴ درصد آن را آقایان و ۱۶ درصد دیگر را خانم ها تشکیل می دهند .

این مقام مسئول با اشاره به روند رشد اعضای سازمان گفت: در سال ۷۴  که نظام مهندسی تاسیس شد ۳۰۰ عضو داشتیم ولی اکنون تعداد اعضا به ۲۷ هزار عضو رسید و در واقع۵۴۰درصد رشد داشتیم.

مهندس نائیج پور با بیان اینکه در هفت رشته مهندسی عضو داریم اظهار داشت :بیشترین تعداد اعضا مربوط به رشته عمران است که حدود ۵۰درصد از اعضا را تشکیل می دهند.

مهندس نائیج پور با اشاره به تعداد اعضای سازمان در شهرهای مختلف اظهار داشت: شهر ساری با ۴۸۰۰ مهندس ، بابل ۴۲۰۰ مهندس ، آمل ۳۰۰۰ و قائمشهر با ۲۸۰۰ مهندس به ترتیب بیشترین تعداد مهندسان را دارا هستند و شهر گلوگاه با ۱۱۱ عضو کمترین تعداد اعضا را در بر می گیرد.

روابط عمومی موبایلی در دستور کار است

در ادامه این نشست مهندس یاسر رضازاده مدیر روابط عمومی نظام مهندسی ساختمان مازندران با اشاره با بیان اینکه رسانه و روابط عمومی در یک پروسه در جهت توسعه حرکت می کنند اظهار داشت: ارتباطات یکی از محورهای کلیدی توسعه است که در  روند توسعه، ارتباطات و روابط عمومی  مغفول واقع شده اند.

وی اظهار داشت : در روابط عمومی نظام مهندسی ساختمان در صدد بودیم با بهره گیری از رسانه و جریان سازی های رسانه ای بتوانیم آنگونه که شایسته نظام مهندسی است فعالیت ها را بدرستی منعکس کنیم .

مهندس رضازاده افزود :با شناسایی و بخش بندی فعالیت ها به همراه استاندارد سازی آنها و با بهره گیری از  خبر و اطلاع رسانی بدنبال این بودیم که فارغ از ساختار خبر و با تکیه بر ماهیت خبر و استفاده از کلیدواژه ها رسالت خود را ادا کنیم .

وی ادامه داد: با توجه به اینکه رسانه های محیطی و بیلبردها تبلیغاتی نقش مستقیم رو عمل می کنند هر یک از رسانه ها و ابزارهای رسانه ای برد خاص خود را دارد به همین جهت در فعالیت های صورت گرفته در روابط عمومی نظام مهندسی از طیف های مختلف رسانه ها استفاده های فراوانی شده است.

مدیر روابط عمومی نظام مهندسی ساختمان مازندران اظهار داشت : با توجه به استفاده روز افزون از موبایل و شبکه های مجازی در میان شهروندان ، حرکت به سمت روابط عمومی موبایلی از برنامه سال آینده است .

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.