آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » صدور خدمات فنی و مهندسی راهی برای برون رفت از تحریم هاست

صدور خدمات فنی و مهندسی راهی برای برون رفت از تحریم هاست

5165

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با بیان اینکه در شرایطی هستیم که کشور ما نفت را با قیمت بسیار پایین می فروشد اظهار داشت: باید بتوانیم با کمک صنعت برق در عرصه صدور خدمات مهندسی وارد شویم.

مهندس تورج نائیج پور در آیین افتتاحیه هفتمین کنفرانس دو روزه ملی مهندسان برق که صبح روز شنبه ۲۵بهمن ماه در محل مجتمع رفاهی بانک ملی بابلسر برگزار شد، افزود: صدور خدمات مهندسی هم از این جهت که متخصص به سایر کشورها بفرستیم و هم اینکه به جای اینکه نفت و گاز را با قیمت پایین بفروشیم و درگیر تحریم باشیم که کشورهای همسایه ۱۰ برابر ما گاز برداشت می کنند با تبدیل گاز به برق و صدور برق می توانیم در پیشرفت اقتصاد کشور نقش بسزایی داشته باشیم .

وی افزود: در زمینه برق و الکترونیک بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان مثل امریکا حدود ۷۰۰میلیارد دلار گردش مالی در صنعت برق و الکترونیک دارند در حالی که ما از این صنعت بی بهره ایم .

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با اشاره به توان علمی و فنی مهندسان برق اظهار داشت : در این سازمان۵۶۰۰ مهندس در رشته برق عضویت دارند  که از این تعداد ۱۲۰۰ نفر دارای پروانه اشتغال هستند و این جمعیت باید هدایت شوند.

وی با اشاره به اهمیت بحث میان رشته ای اظهار داشت : سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران اولین سازمانی است که اقدام به راه اندازی کمیسیون میان رشته ای کرده و روسای گروه های تخصصی هفت رشته در این کمسیون عضویت دارند و چک لیستی تهیه شده که این چک لیست را طراحان باید امضا کنند .

مهندس نائیج پور افزود: بخشی از منظر شهری و زیبایی ساختمان ها به ارتباط بین رشته ای برمی گردد  و یک بخشی از آن به برق مربوط می شود .

وی با اشاره به رویکرد انرژی های نو اظهار داشت: دو پژوهش در سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در بحث انرژی های نو انجام شد و با توجه به اینکه از ۳۶۵ روز ،  ۱۳۰ روز آفتاب کافی در استان داریم و این میزان کفایت می کند تا بتوانیم از انرژی های نو استفاده کنیم .

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با بیان اینکه مهندسان باید در حوزه فعالیت شرکت های ذخیره سازی انرژی وارد شوند اظهار داشت: این شرکت ها با استفاده از مکانیزم هایی میزان انرژی مصرفی در ساختمان ها را کاهش می دهند و این امر حاصل پیوند مهند سین برق و مکانیک است که هوشمندسازی موتورخانه ها یکی از راهکارهای مطرح در این بخش است .

۵۲درصد انرژی برق تولیدی کشور در بخش ساختمان صرف می شود

مدیر عامل برق منطقه ای مازندران و گلستان در ادامه این مراسم بیان داشت: طبق آمارهای به دست آمده ۵۲ درصد از برق کشور در ساختمان های تجاری، مسکونی، اداری و صنعتی مصرف می‌شودو باید برنامه ریزی‌های دقیق و مناسب برای استفاده بهینه از برق در کشور صورت گیرد.

مهندس حسین افضلی افزود : یکی از مهم‌ترین اهداف این کنفرانس، معرفی آخرین نوآوری‌ها، دستاوردها و موارد محققان و مهندسان صنعت برق به سایر مهندسان کشور بوده تا آنها بتوانند در طراحی و نظارت خود این موارد را لحاظ کنند.

مدیر عامل برق منطقه ای مازندران و گلستان، بیان کرد: تجربه ای که از برگزاری کنفرانس‌های قبلی داریم، نشان داده که آنچه در این کنفرانس‌ها ارائه می‌شود بعدها به مرحله اجرا در می آید و صنعت برق ساختمان را با تحول روبرو می‌کند.

مهندس افضلی افزود :در بهمن ماه امسال، ۱۰ پروژه برای افتتاح و کلنگ زنی در دستور کار برق منطقه ای مازندران و گلستان قرار گرفته بود از این تعداد ۵ افتتاح شده و کلنگ ۵ پروژه دیگر نیز زده شده است..

مدیر عامل برق منطقه ای مازندران و گلستان، افزود: یکی از مهم‌ترین دلایل برگزاری کنفرانس ملی مهندسان برق برای هفتمین در مازندران به این خاطر بوده که متاسفانه رشد مصرف برق در مازندران، بیشتر از سایر استان‌های کشور است.

مهندس افضلی، با بیان اینکه متوسط رشد مصرف برق در کشور به نسبت سال گذشته ۷ درصد بوده است، گفت: این در حالی است که متوسط رشد مصرف برق در مازندران به نسبت سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه پیک مصرف برق مازندران در سال گذشته ۲۷۸۰ مگا وات بوده است، گفت: این رقم در سال ۹۳ به ۳۳۸۴ مگا وات افزایش یافته که نشان از افزایش ۲۵ درصدی مصرف برق در استان است.

مدیر عامل برق منطقه ای مازندران و گلستان، با بیان اینکه میزان برق مصرفی مازندران در سال جاری ۳٫۵ برابر بیشتر از متوسط رشد برق کشور بوده است، افزود: با توجه به این آمار تلاش داریم تا با برنامه‌های مناسب و اجرای مدیریت بهینه، مصرف برق در مازندران کاهش یابد.

مهندس افضلی، مهم‌ترین عوامل افزایش مصرف برق در مازندران را استفاده از لوازم سرمایشی برقی عنوان کرد و با اشاره به اینکه استفاده از این لوازم اجتناب ناپذیر است، گفت: استفاده از لوازم برقی به ویژه لوازم سرمایشی می‌تواند در کاهش مصرف برق تاثیرگذار باشد.

نصب پنل خورشیدی در سقف ساختمان ها با هزینه ۹ تا ۱۲ میلیون تومان انجام می شود که ۵۰درصد آن رایگان است.

نصب پنل های خورشیدی در ساختمان ها با تخفیف ۵۰درصدی صورت می گیرد

مهندس منوچهر جعفری در این مراسم ضمن تقدیر از برگزار کنندگان همایش ملی با اشاره به خسارت های ناشی از سوخت بخاری های گازسوز و خودروها به محیط زیست اظهار داشت: با توجه به خسارتها وارد شده به محیط زیست بحث خودروهای برقی و استفاده از انرژی های تجدیدی پذیر در دستور کار وزارتخانه قرار دارد.

وی با اشاره به فراخوان شرکت توزیع برق به مردم و مسئولین بیان داشت: بر اساس این فراخوان نصب پنل خورشیدی در سقف منازل ، مساجد و مدارس با هزینه ۹ تا ۱۲ میلیون تومان انجام می شود که ۵۰درصد آن رایگان است و مشترکین فقط ۵۰درصد دیگر را پرداخت می کنند.

مهندس جعفری افزود: مشترکین به به برق شهر نیز وصل هستند و این طرح با هزینه دولت در چند مدرسه و مسجد با موفقیت اجرایی  شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران اظهار داشت: با استفاده بی رویه در انرژی، خسارت های جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می شود که این خسارتها معضلاتی را بدنبال خواهند داشت.

ارسال۲۰۰ مقاله به دبیرخانه علمی هفتمین کنفرانس ملی مهندسان برق

دبیر برگزاری هفتمین کنفرانس ملی مهندسان برق  اظهار داشت:در یک فرصت زمانی کمتر از ۵ ماه حدود ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه کنفرانس ملی برق ارسال شد که پس از انجام داوری مقدماتی، ۱۷۳ مقاله برای انجام داوری به ۳۷ داور کشوری و استانی ارسال شد.

مهندس عباسعلی عنایتی با اشاره به اینکه در یک فرصت زمانی کمتر از ۵ ماه حدود ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه کنفرانس ملی برق ارسال شد، گفت: پس از انجام داوری مقدماتی، ۱۷۳ مقاله برای انجام داوری به ۳۷ داور کشوری و استانی ارسال شد.

دبیر برگزاری هفتمین کنفرانس ملی مهندسان برق با بیان اینکه پس از داوری‌های نهایی و با توجه به ظرفیت سالن‌های محل برگزاری تعداد ۴۹ مقاله برتر توسط کمیته علمی هفتمین کنفرانس ملی برق انتخاب شد، افزود: از این تعداد مقاله ۲۰ مقاله برای ارائه شفاهی، ۱۶ مقاله برای ارائه پوستری و ۱۳ مقاله برای چاپ انتخاب شد.

وی افزود: برپایی ۶ کارگاه آموزشی با موضوعات مربوط به صنعت برق در ساختمان و حضور ۴۲ شرکت در نمایشگاه حاشیه کنفرانس با برپایی ۵۷ غرفه فرصت مناسبی را برای علاقه‌مندان و صنعت‌گران جهت ارائه و بازدید محصولات فراهم کرده است

مهندس عنایتی اظهار داشت : علم به آینده انرژی و اهمیت یافتن منابع جایگزین انرژی فسیلی و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان از مهمترین دلایل برگزاری این کنفرانس بوده است.

وی افزود: نباید به دلیل اینکه هزینه استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر نسبت به انرژی‌های فسیلی بیشتر است، به سمت آن نرفت و بهره‌ای که از این منابع پایدار خدادادی برده می‌شود، تنها در حد آشنایی با آن باشد.

دبیر برگزاری هفتمین کنفرانس ملی مهندسان برق، تصریح کرد: اگر با دقت بیشتری به این موضوع نگاه شود، در حقیقت تاوانی که در اثر استفاده از منابع انرژی‌های فسیلی پرداخت می‌شود، خود دلیل محمکی برای استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر است.

مهندس عنایتی با بیان اینکه شرایط اقلیمی کشور به گونه ای است که ظرفیت‌های زیادی از انرژی اولیه به صورت انرژی تجدید پذیر یافت می‌شود، گفت: در واقع بهره‌گیری مناسب از وجود این شرایط می‌تواند بخش عمده ای از انرژی کشور را تامین کند.

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.