آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » ضریب نفوذ مقررات ملی در ساخت و ساز کشور ارتقا می یابد
ضریب نفوذ مقررات ملی در ساخت و ساز کشور ارتقا می یابد

ضریب نفوذ مقررات ملی در ساخت و ساز کشور ارتقا می یابد

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگوی اختصاصی با «صما»:
ضریب نفوذ مقررات ملی در ساخت و ساز کشور ارتقا می یابد
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ضرورت ارتباط سطح علمی مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان با ساخت و سازهای کشور، تصریح کرد: هدف تدوین کنندگان دوره جدید قانون مقررات ملی ساختمان، ارتقای ضریب نفوذ قانون مقررات ملی ساختمان در ساخت و ساز کشور است.
محمد شکرچی‌زاده در گفتگوی اختصاصی با «صما» ضمن اعلام مطلب فوق تصریح کرد: در دوره جدیدی که تدوین مقررات ملی ساختمان به عهده مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفته، تمام سعی ما بر این است که زمینه‌ نفوذ بیشتر قانون مقررات ملی ساختمان را در ساخت و ساز مهیا کنیم.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کشور به آزمون‌های نظام مهندسی اشاره کرد و گفت: آزمون مقررات ملی ساختمان براساس تجارب سال‌های گذشته به صورت متداول به منظور شناسایی و جذب مهندسان هر ساله برگزار می‌شود.
شکرچی‌زاده در ادامه قانون مقررات ملی ساختمان را میثاق‌نامه تعاملات فنی و منطقی دست‌اندرکاران اجرایی ساختمان دانست و یادآور شد: در حال حاضر تنها راه آشنایی مهندسان با مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان برگزاری آزمون‌های نظام مهندسی است.
وی همچنین تصریح کرد: اظهارنظر در خصوص اینکه آیا این روش کارآمد است و یا اینکه می‌تواند روش کارآمدی جایگزین آزمون‌ها کرد نیاز به مطالعات و آسیب‌شناسی کارشناسانه دارد.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه اکنون مطالعه و آسیب‌شناسی آزمون‌های نظام مهندسی در دستور کار معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است، گفت: نیاز به بررسی نقاط قوت و ضعف آزمون ها با توجه به متداول بودن آن احساس می‌شود اما تا زمانی که روش جدیدی جایگزین آن نشود، برگزاری آزمون روش جاری خواهد بود.
توانایی مهندسان با تجارب واقعی آنان سنجیده شود
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ضرورت ارزیابی مهندسان تاکید کرد: شایسته است توانایی و قابلیت مهندسان با اتکا به تجارت واقعی آنان و بر اساس نقطه‌نظرات شرکت‌های حقیقی و حقوقی که مهندسان در آن مشغول به فعالیت بودند سنجیده شود و سیستمی که این اطلاعات در اختیار همگان قرار گیرد راه‌اندازی شود.
شکرچی‌زاده در ادامه افزود: در فرآیند شناسایی مهندسان ضمن اتکا به بحث‌های تئوریک و علمی آنان، باید به تجارب آنان نیز وزن بیشتری داده شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی به نتایج حاصله از آزمون‌های نظام مهندسی که در راستای مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان سالی دو بار برگزار می‌شود، اشاره کرد و گفت: این که به چه میزان آزمون های منظور هدفمند بوده و چه نتایجی از آن حاصل شده است به شخصه در جریان آن نیستم اما خوشبختانه بررسی دقیق آن در دستور کار معاونت مسکن وزارت و راه و شهرسازی قرار گرفته است.
شکرچی‌زاده در پایان با بیان اینکه در حال حاضر نگاه ویژه‌ای برای تدوین مقررات ملی ساختمان در نظر گرفته شده است، خاطرنشان ساخت: اکنون بازنگری و تدوین مباحث ۲۲ گانه قانون مقررات ملی ساختمان به عهده مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است که با جدیت رفع نسبی نقایص دنبال می شود و بازنگری بندها براساس دستاوردهای نوین در دستور کار قرار دارد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.