آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » طبیعت,بهترین معلم معماری….
طبیعت,بهترین معلم معماری….

طبیعت,بهترین معلم معماری….

گزارش اختصاصی «صما» از نهمین دوره جایزه معماری میرمیران:
طبیعت، بهترین معلم معماری است
به مناسبت بزرگداشت سوم اردیبهشت «روز معمار»، مراسم یادمان و نهمین دوره جایزه بنیاد معماری میرمیران عصر روز چهارشنبه دوم اردبیهشت ماه در خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار «صما» در این مراسم پیروز حناچی، معاون وزیر راه و شهرسازی و جمعی از اساتید و پیشکسوتان حوزه معماری از جمله پروفسور ایرج اعتصام، محمود گلابچی، حمید میرمیران، رییس هیئت مدیره بنیاد معماری میرمیران، علیرضا قهاری، رییس انجمن مفاخر معماری ایران و همچنین مهندسان و دانشجویان رشته معماری حضور داشتند.

بر اساس این گزارش، در این مراسم پروفسور محمود گلابچی، چهره ماندگار ایران در مهندسی راه و ساختمان با اشاره به طراحی مفهومی یا معماری بایونیک به عنوان موضوع نهمین دوره مسابقات معماری میرمیران گفت: معماری بایونیک یکی از جدیدترین مفاهیم در حوزه معماری است که به طور خلاصه، در الهام گرفتن از طبیعت در طرح های معماری خلاصه می شود.

وی با بیان اینکه ساختارهای طبیعی موجود در طبیعت اعم از انسان، حیوانات، گل ها و گیاهان، قطرات آب و سایر موجودات طبیعی، منابع الهام در معمای بایونیک را تشکیل می دهند، افزود: منابع الهام در طبیعت بسیار زیاد است و در گذشته نیز مورد توجه قرار گرفته، به گونه ای که با نگاهی به بسیاری از آثار شاخص و مشهور، ردپای الهام گرفتن معماران و طراحان از فرم های طبیعی را در آنها مشاهده می کنیم.

گلابچی با تاکید بر اینکه علاوه بر فرم ها، فرآیند و حرکت موجودات نیز منابع الهام را تشکیل می دهند و در شکل گیری طرح های شهری دخیلند گفت: طبیعت، اولین و بالاترین و برترین معلم ما در طرح های معماری است و این مقوله، جهان آینده معماری را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد.

استاد صاحب کرسی یونسکو در معماری ایرانی اسلامی، با تاکید بر اینکه نگاه معماران در ایده گرفتن از طبیعت نباید محدود به چند مورد باشد، افزود: معماران باید نوآوری و خلاقیت را سرلوحه کار خود قرار دهند. برای مثال نحوه حرکت، نقش بال و فرم بدن پرندگان می تواند منشا الهام گرفتن معماران از طبیعت باشد و معماران با یک معماری سازنده و پویا، به سمت ساختن مکان هایی بهتر برای انسان ها حرکت کنند.

وی تاکید کرد: البته شناخت درست منابع الهام از طبیعت بسیار ضروری است و بهره گیری از طبیعت باید برمبنای الهام گرفتن از طبیعت -و نه تقلید از آن- صورت پذیرد و هر دریافت مناسب از طبیعت می تواند مبنای شکل گیری یک طرح بزرگ باشد.

گلابچی خاطرنشان کرد: امروز حوزه های علمی جدیدی در بخش معماری بایونیک ایجاد شده تا بتوانیم طبیعت را بیشتر تجزیه و تحلیل کنیم و از آن بدرستی بهره بگیریم و این آغاز راه است تا به یک معماری مطلوب و بهینه برسیم.

همچنین در این مراسم معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات ارزنده مرحوم هادی میرمیران و نگاه حرفه ای وی نسبت به معماری گفت: در حرفه معماری وی تنها کسی بود که نشان درجه یک را دریافت کرد و به عنوان نفر اول تشکل های حرفه ای انتخاب شد و در سال ۸۰ و ۸۴، رییس جمهور وقت بر این موضوع صحه گذاشت.

پیروز حناچی، تپه های عباس آباد و پارک آب و آتش را از جمله طرح های شاخص حوزه معماری و شهرسازی پس از انقلاب توصیف کرد و گفت: مرحوم میرمیران در دولت هفتم و در حالی که کشور دشوارترین شرایط خود را سپری می کرد و نقطه نظرات کاملا متفاوتی در مملکت حاکم بود، مصوبه شورای عالی شهرسازی را گرفت و کار حرفه ای خود را آغاز کرد.

به گزارش «صما» در ادامه این مراسم داراب دیبا یکی دیگر از پیشکسوتان حوزه معماری به ایراد بیانیه جایزه معماری میرمیران پرداخت و گفت: هادی میرمیران در کنار نوآوری و ابتکار، بحث اصالت و وفاداری در معماری را دنبال می کرد و با الهام گرفتن از طبیعت، برای تبدیل یک مفهوم شهودی به یک مفهوم فضایی تلاش می کرد.

وی همچنین با اشاره به معیارهای انتخاب طرح های برتر در این دوره از جایزه معماری میرمیران تصریح کرد: داشتن محتوا اعم از محتوای اجتماعی، انسانی، معنوی، طبیعی و بایونیک، اصالت طرح و میزان توجه به فرهنگ غنی ایرانی اسلامی، توجه به ارزش های جهانی، قدرت بیان و گیرایی طرح و بالاخره ارزش های زیباشناختی و نگاه به شهر و شهروندان این معیارها را تشکیل می داد.

گفتنی است، اعضای هیئت داوران نهمین جایزه معماری میرمیران شامل ایرج اعتصام، داراب دیبا، صارمی، کاتوزیان، علیرضا قهاری، کیارستمی، محمود گلابچی، حمید میرمیران، پیروز حناچی و علیزاده بودند که از بین ۲۵۰ طرح ارائه شده، طرح های برتر را انتخاب و معرفی کردند. در پایان این مراسم از نفرات برتر تقدیر و جوایزی به آنها اهدا شد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.