آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » طرح حذف نظام مهندسی در مجلس…
طرح حذف نظام مهندسی در مجلس…

طرح حذف نظام مهندسی در مجلس…

گزارش «صما» از مصوب‌نشدن کلیات قانون نظام مهندسی:
طرح حذف نظام مهندسی هم در مجلس رای می‌آورد
طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان صبح چهارشنبه در صحن علنی مجلس مطرح شد و پس از اظهارات موافقان و مخالفان، کلیات این طرح به رای گذاشته شد که با ۶۳ رای موافق، ۱۱۴ رای مخالف و ۱۹ رای ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر مورد موافقت مجلس قرار نگرفت.

هیچکدام از استدلال‌های مخالفان ریشه فنی نداشت

عضو کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» با اشاره به اینکه چیزی که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید مورد توجه ویژه فعالان حوزه نظام مهندسی ساختمان قرار بگیرد شرایط موجود در مجلس شورای اسلامی است، اظهار داشت: در شرایط فعلی و برداشتی که مجلس شورای اسلامی از روند فعالیت حوزه نظام مهندسی دارد، در صورتی که طرح حذف نظام مهندسی از حوزه ساخت و ساز هم با دو فوریت وارد مجلس شود، این نمایندگان به آن رای خواهند داد.

علیرضا خسروی از موافقان طرح اصلاح قانون نظام مهندسی در ادامه گفت: با توجه به اینکه تعدادی از دوستان کمیسیون عمران در جلسه امروز مجلس حاضر نبودند استدلال‌ها در دفاع از طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان کافی نبود و نتوانست موافقت مجلس را به‌دست آورد.

خسروی با بیان اینکه هیچکدام از استدلال‌های مخالفان ریشه فنی نداشت، اذعان کرد: یکی از مباحث مورد نظر بحث کارگران ساختمانی بود که بر اساس قانون، برای بیمه کارگران داشتن کارت مهارت فنی یک الزام است، در حالی که تعدادی با داشتن کارت مهارت مخالفت کردند که این دو موضوع در تناقض با یکدیگر هستند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: ماده ۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، داشتن کارت مهارت برای کارگران ساختمانی را شرط دریافت خدمات بیمه دانسته است.

خسروی سرعت عمل درکارها و نقشه‌ها، صرف هزینه‌های زیاد و بحث مجری ساختمان را از جمله انتقادات مجلس به نظام مهندسی ساختمان دانست و گفت: جو امروز را باید به فال نیک گرفت؛ قدر مسلم ایرادتی به نحوه فعالیت و سیاستگذاری نظام مهندسی وارد است که این موارد باید برطرف شود.

این موافق طرح اصلاح قانون، با اعتقاد به اینکه قرار نبوده که قانون نظام مهندسی تغییرات اساسی داشته باشد، تصریح کرد: هدف از ارائه طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تنها اجرای اصلاحاتی بر روی آن بوده است؛ اما موضوع مورد اهمیت این است که استدلال‌های مخالفان که نهایتا هم مجلس به آنها رای داد، جای تجدید نظر برای اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان را باقی می‌گذارد.

به گفته عضو کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی انتقاداتی بر این سازمان وارد است که بنده به عنوان یکی از اعضای این سازمان معتقدم اشکالات موجود باید برطرف گردد.

این نماینده مجلس، با بیان اینکه برخی از نظرات غیرکارشناسی تاثیر سوء در اذهان نمایندگان دارد، اظهار داشت: از ایرادات این جلسه همین مسئله بود، به عنوان نمونه موضوع کارت مهارت به شکلی اشتباه در مجلس مطرح شد وگرنه در قوانین و ضوابط ساخت و ساز هم داشتن کارت مهارت فنی برای بیمه کارگران یک ضرورت محسوب می‌شود.

خسروی همچنین تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی باید، با جدیت بیشتری به مباحث هزینه‌ها، سرعت عمل، عدم پاسخگویی، مجری ذیصلاح و… توجه و سعی در رفع نقاط ضعف مطروحه داشته باشد، چرا که رای امروز خبر از آن دارد که رضایت چندانی از این نهاد وجود ندارد.

طرح فعلی اصلاح قانون جوابگوی نیازهای جامعه نبود

محمد دامادی دیگر عضو کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی به خبرنگار «صما» گفت: با توجه به اینکه از زمان تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان‌ سال‌ها می‌‌گذرد در نتیجه بازنگری و اصلاح این قانون یک ضرورت است اما چیزی که به عنوان طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به صحن آمد جوابگوی نیازهای جامعه نبود و در برخی از بندها ابهاماتی وجود داشت.

دامادی از مخالفان طرح اصلاح قانون، با اعتقاد به اینکه اصلاحات انجام شده بر روی قانون مذکور اصلاحات ساختاری نیست و تنها شکل قضایا تغییر کرده که نمی‌تواند به صورت جامع در حوزه ساخت و ساز مورد استفاده قرار بگیرد، اذعان داشت: در زمان قانون نویسی باید دقت شود قانونی نوشته و به مرحله اجرا برسد که برای سال‌ها مورد استفاده و نیاز به تغییر نداشته باشد. لذا این قانون باید در کمسیون عمران مجلس مورد بررسی دقیق‌تری انجام بگیرد تا بتواند مسائل و مشکلات موجود را مرتفع کند.

وی به روزرسانی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را یک بخش کار دانست و گفت: برای به روزرسانی قانون نیاز به اجرای اصلاحات ساختاری است و اصلاحات شکلی نمی‌تواند تاثیر چندانی در بهبود وضعیت فعلی قانون مطروحه داشته باشد؛ گفتنی است که با این شرایط در سال‌های آتی مجددا مجبور به بازنگری قانون خواهیم بود.

دامادی با تاکید براینکه طراحان قانون نظام مهندسی معتقدند که این قانون کامل است و مخالفان معتقدند که این قانون نمی‌تواند همه نیازها را مرتفع کند، یادآورشد: مخالفان اصلاح قانون هم به عنوان فعالان حوزه نظام مهندسی ساختمان با این قانون در ارتباط مستقیم هستند و بر همین اساس مدعی هستند که این اصلاحیه نیاز مهندسان را مرتفع نخواهد کرد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.