آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » ظریف: تأکید رهبران آمریکا و غرب بر فتوای مقام معظم رهبری

ظریف: تأکید رهبران آمریکا و غرب بر فتوای مقام معظم رهبری

13920524000314_PhotoA

وزیر خارجه با بیان اینکه امروز حتی رهبران آمریکا و غرب در صحبت راجع به ایران بر فتوای درخشان رهبری تأکید می‌‌کنند، گفت: طرف‌های ما در مذاکرات به خوبی درک کرده‌اند تهران پایبند مذاکره و بیزار از ذلت است، ما اهل استدلالیم و حرف ناحساب نمی‌پذیریم.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ظهر امروز -سه‌شنبه- با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالات کریمی قدوسی نماینده مشهد اظهار داشت: قدرت ایران از عوامل متعدد طبیعی، انسانی، اعتقادی، دفاعی و سیاسی نشأت می‌گیرد که برجسته‌ترین آن فرهنگ استقلال طلبی، عزت مداری، اعتماد به نفس و مقاومت مردم دلاور ایران است که همانا گفتمان اصیل انقلاب، یادگار امام راحل و تأکید مکرر مقام معظم رهبری است. قدرتی که تمام ابزارها و حربه‌ها علیه این ملت دلاور را ناکارآمد کرده است.

وی ضمن درود فرستادن به روان پاک شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی افزود: در شرایط انتقالی کنونی جهانی که منابع قدرت و نفوذ، چندبعدی و متکثر شده‌اند، برخورداری از این منبع عظیم قدرت معنایی توان و حضور نقش آفرین موثر و جدی در صحنه منطقه‌ای و جهانی را به ایران بخشیده و عجیب نیست که بدخواهان ایران، اسلام و انقلاب با هراس از این توانمندی برای اعمال این قدرت و نفوذ ایران مانع تراشی کنند.

وزیر خارجه با اشاره به تهدید انگاری و تهدیدنمایی برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران خاطرنشان کرد: این با دو هدف عمده طراحی شده بود، اول ترسیم چهره‌ای ناامن و خطرناک از ایران که صلح و امنیت را به خطر می‌اندازد و دوم تضعیف توان اقتصادی، دفاعی و صنعتی کشور و تحمیل فشار بر مردم ایران از طریق تحریم‌های ظالمانه و نامشروع شورای امنیت، دوجانبه و چند جانبه.

* مذاکرات از گسترش تحریم‌ها جلوگیری و در ساختمان تحریم‌ها خلل انداخت

ظریف با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: مردم ایران با مشارکت گسترده و آگاهانه در انتخابات ریاست جمهوری و با پشتیبانی هوشمندانه از رویکرد تدبیر و اعتدال زمینه ورود ایران به مذاکرات هسته‌ای را فراهم کردند. این مذاکرات از یکسو چهره‌ای تعامل گرا، باثبات و قدرتمند از ایران نشان داد و از سوی دیگر از گسترش تحریم‌ها جلوگیری و در ساختمان تحریم‌ها خلل انداخت.

وی ادامه داد: با این ابتکار سیاسی آنها که در کوره ایران هراسی می‌دمیدند و با هدف مهار ایران افراط گرایی و فرقه گرایی را تقویت می‌کردند، اکنون در چاله کوررنگی استراتژیک خود گرفتار شده‌اند.

وی گفت: ایران امروز به اقرار دوست و دشمن نه مشکل منطقه که عامل ثبات و امنیت است. سیاست‌های بصیرانه ایران تحت هدایت مقام معظم رهبری سبب شد که حتی دولتمردان آمریکایی به نقش مهم ایران در تحولات منطقه اذعان کنند.

*سیاست خارجی سهم کوچکی در ارتقای امنیت و اقتدار کشور ایفا کرده

ظریف ادامه داد: سیاست خارجی توانسته در پی توافق ژنو با فضاسازی‌های خصمانه و بهانه‌جویی‌ها هر روزه علیه نظام مقدس ایران مقابله و سهم کوچکی در ارتقای امنیت و اقتدار کشور ایجاد کند و این جزیی از وظایف قانونی و ذاتی دستگاه دیپلماسی است.

وی گفت: همانطور که رهبر فرزانه انقلاب در دیدار امسال سفرا فرمودند که یک دیپلماسی هوشمندانه و فعال می‌تواند دستاوردهای بسیار مهم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به همراه بیاورد که با هیچ حرکتی از جمله جنگ‌های پرهزینه و پرخطر حاصل نمی‌شود و این واقعیت نشانگر وزن و جایگاه دستگاه دیپلماسی در مجموعه مدیریت یک کشور است. قدرت‌هایی تلاش کردند با زور و اسلحه منافع خود را تأمین کنند که ناکام ماندند اما کسانی با ظرافت، هوشمندی و تحرک توانستند منافع خود را تامین کنند.

*دولت و تیم مذاکره کننده هیچ هدف سیاسی و جناحی را در مذاکرات هسته‌ای دنبال نکرده و نخواهد کرد

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: به شما اطمینان می‌دهم دولت و تیم مذاکره کننده هیچ هدف سیاسی و جناحی را در مذاکرات هسته‌ای دنبال نکرده و نخواهد کرد. بنده کمترین با بیش از سه دهه مطالعه، تجربه و تدریس در سیاست خارجی عمیقا اعتقاد دارم که جناحی شدن سیاست خارجی نقطه بی بازگشت شکست آن است و هزینه کردن از منافع ملی برای اهداف سیاسی و جناحی گناهی نابخشودنی است و به همین دلیل بحث هسته‌ای بر مبانی فتوای درخشان مقام معظم رهبری طراحی شده و به عنوان یک امر ملی و فراجناحی پیگیری می‌‌شود ما از منافع همه مردم دفاع و اهداف عالی کشور را مدنظر قرار می‌دهیم.

ظریف خاطرنشان کرد: یقین دارم همه برادارن و خواهران در خانه ملت همین هدف را دنبال می‌کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در قسمت دوم سخنانش در پاسخ به سؤالات کریمی قدوسی اظهار داشت: یک بار دیگر از کریمی قدوسی و سایر سوال کنندگان تشکر می‌کنم مخصوصا برای موضع ملی در حمایت از تصمیم اجماعی نظام برای ادامه مذاکرات.

وی گفت: به جای پاسخ به برخی نکات مطروحه از سوی آقای کریمی قدوسی جمله‌ای را از مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر در جمع مجمع عالی بسیج خدمت شما تقدیم کنم. حضرت آقا اینگونه فرمودند و اجازه دهیم قبل از اینکه جمله ایشان را بخوانم بنده و تیم مذاکره کننده همه وام دار لطف و عنایت مقام معظم رهبری و از همه مهمتر دعای ایشان برای تیم هستیم و خود را لایق این بزرگواری و لطف و عنایت ایشان نمی‌دانیم. ایشان فرمودند «هیات مذاکره کننده ما حقا و انصافا پرتلاش و جدی هستند و ایستادگی می‌کنند و با منطق حرف می‌زنند زیر بار حرف زور نمی‌روند، دارند کار می‌کنند و همه این را توجه داشته باشند، حالا همه جزییات و آنچه را در این گفت‌وگوها می‌گذرد غالبا مردم مطلع نیستند و با جدیت و با منطق با دلسوزی دارند کار می‌کنند و منطقی عمل می‌کنند.»

*بنده و همکاران در وزارت خارجه همواره به دنبال فرصت سازی به منظور تقویت اقتدار ملی بوده‌ایم

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: بنده و همکاران در وزارت خارجه همواره به دنبال فرصت سازی به منظور تقویت اقتدار ملی بوده‌ایم. سال گذشته که در اینجا حاضر شدم سخنم را با این نکته شروع کردم که ایران اسلامی قدرتمند است. قدرت ایران را باور کنید. من هیچگاه نگفته‌ام این دولت یا دولت قبلی یا دولت قبل‌تر از آن برای ایران اسلامی قدرت آورده است.

وی افزود: قدرت ما نتیجه منابع مختلف قدرت، لطف خدا و ایمان به خدا، مقاومت مردم و تلاش همه جانبه تمامی ارکان نظام در طول ۳۵ سال است. این را در روز نخست درخواست رای اعتماد گفتم و هیچگاه ادعا نکردم که اقدامات ما برای کشور قدرت و اقتدار آفریده است.

* توانسته‌ایم موانع را برداشته و تیرشان را به سنگ بزنیم

ظریف گفت: ما توانسته‌ایم موانعی را که بدخواهان برای اعمال این قدرت و اقتدار ایجاد کرده‌اند به لطف خدا با عنایت خدا و  اتکار به رای مردم و حمایت مقام معظم رهبری از راه برداشته و تیرشان را به سنگ بزنیم و این اهداف را با توجه به منویات رهبری دنبال کرده‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: نگاه به درون و اتکا به توان مردم، اقتصاد مقاومتی مبتنی بر تولید و کارآفرینی، توانایی دفاعی، حضور موثر، سازنده و نقش آفرین در صحنه منطقه‌ای و جهانی و از همه مهمتر انسجام ملی، شالوده اقتدار کشور را تشکیل می‌دهد.

وزیر خارجه گفت: حفظ عزت این مرز و بوم و مردم و دفاع از منافع مردم و کشور مستلزم مقابله همه جانبه و هوشمندانه در ابعاد سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی با تحریم‌هایی است که با هدف به زانو درآوردن این ملت طراحی شده است.

ظریف افزود: همگان می‌دانند که هدف تحریم‌های ظالمانه، تضعیف و فرسایش توان اقتصادی و ملی و تحمیل هزینه‌های ناروا بر مردم و اقشار آسیب پذیر ماست.به لطف خدا و با درایت مسئولان عالی نظام و در رأس همه مقام معظم رهبری با پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، آسیب پذیری‌های کشور دربرابر فشارها و نوسانات بین‌المللی کاسته شده و وزارت خارجه به سهم خود حمایت از اقتصاد مقاومتی را در مهمترین اولویت برنامه کاری تمام سفارتخانه‌ها و دستگاه‌ها قرار داده است و در این زمینه سهم خود را ایفا کرده و انشاءالله در آینده ایفا می‌کند.

وی گفت: همزمان در کنار همه این اقدامات به عنوان دستگاه دیپلماسی که وظیفه پیگیری سیاست خارجی را برعهده دارد با مذاکرات هوشمندانه هسته‌ای از اجرای طرح‌های تصویب شده محافل صهیونیستی و تندروهای آمریکایی که با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران تولید و تصویب شده بود، جلوگیری شد و بخشی از دارایی‌های به ناحق حصر و ضبط شده این مردم مظلوم به کشور بازگردانده شد.

وزیر خارجه اضافه کرد: به لطف خدا فشارهای روانی ناشی از روند صعودی تحریم‌ها برداشته شد و مردم ما امروز در آرامش در فضای اقتصادی و روانی در جامعه زندگی می‌کنند.

به گفته ظریف فضای منفی بین‌المللی که با استفاده از تحریم‌ها رو به گسترش بود امروز به میزان قابل توجهی فروپاشیده و ساختمان تحریم‌ها متزلزل شده و کشورهای عمده، اقتصادهای بزرگ جهان و بنگاه‌های کلان اقتصادی بین‌المللی امروز پشت در خانه این ملت بزرگ صف بسته‌اند تا با این ملت تعامل کنند.

* امروز هیچ عاقلی از جنگ با ایران و از همه ابزارها روی میز است، صحبتی نمی‌کند

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: امروز ایران بستر آماده رشد و توسعه علمی و فناوری در عرصه کار، سرمایه‌گذاری و تولید است. امروز هیچ عاقلی از جنگ با ایران سخن نمی‌گوید، هیچ عاقلی دیگر از همه ابزارها روی میز است، صحبتی نمی‌کند.بلکه بحث ما و دنیا در مورد زمان و نحوه رفع تحریم‌هاست.

ظریف ادامه داد: به نظر بنده و هر حقوقدان بیطرف دیگری کلیه تحریم‌ها غیرقانونی اند و به ناحق وضع شده‌اند و باید همه برداشته شوند و سیاست ما در مذاکرات پافشاری بر همین نکته است.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: امروز طرف‌های مذاکرات ما و سایر بازیگران جهانی این نکته را دریافته‌اند که برای رسیدن به توافق با ملت بزرگ ایران باید همه تحریم‌های ظالمانه رفع شود، چرا که تحریم میوه‌ای جز نفرت و کینه به بار نمی آورد و هیچ خللی در عزم راسخ مردم ما برای پیگیری حقوق و دستاوردهای فناوریشان ایجاد نمی‌کند.

*تنها صحبت امروز راجع به میزان غنی سازی است

رئیس دستگاه دیپلماسی خطاب به نمایندگان و ملت بزرگ ایران گفت: امروز در مذاکرات ما به هیچ وجه کسی راجع به اصل غنی سازی صحبت نمی‌کند. این هم در توافق ژنو آمده است و هم در تمامی مذاکرات ما بر خلاف تمامی تحلیل‌هایی که بعد از توافق ژنو انجام شد و بنده و همکارانم در برابر آن به خاطر منافع ملی سکوت کرده و می‌کنیم و خواهیم کرد ولی در برابر همه آن تحلیل‌ها امروز کسی راجع به غنی سازی خارج از ایران صحبت نمی‌کند، امروز کسی راجع به اصل غنی سازی صحبت نمی‌کند، تنها صحبت امروز راجع به میزان غنی سازی است چرا که امروز غنی سازی و حرکت به سمت غنی سازی صنعتی به عنوان یک واقعیت مسلم برای همه حاصل شده و دیگر کسی نسبت به آن تردیدی ندارد و همه این به مدد مقاومت مردم، تلاش دانشمندان هسته‌ای و خون پاک شهدای هسته‌ای است.

*امروز کسی از تعطیلی فردو یا اراک صحبت نمی‌کند

وی ضمن گرامیداشت یاد شهدای هسته‌ای و قرائت صلوات، خاطرنشان کرد: امروز کسی از تعلیق غنی سازی صحبت نمی‌کند، امروز کسی از تعطیلی فردو یا اراک صحبت نمی‌کند. کارشناسان توانمند ما در مذاکرات کارشناسی با همتایان در گروه ۱+۵ مشغول مباحث ریز فنی درباره جزییات هستند. درباره جزییات ادامه کار تاسیسات هسته‌ای ایران و به حول و قوه الهی و به مدد همدلی مردم، در بحث‌های سیاسی و فنی از کارشناسان کارکشته پیشرفته‌ترین کشورهای هسته‌ای جهان، کم نمی‌آورند.

ظریف در عین حال یادآور شد: البته در این شرایط نباید تعجب کرد و یا حتی نگران شد که طرف‌های مذاکره ما ادعاهایی مطرح کنند. ادعاهایی برای اقناع افکار عمومی خود و مهمتر از آن ساکت کردن گروه‌های فشار داخلی و خارجی، مثلا بگویند که با تفاهم هسته‌ای امنیت رژیم صهیونیستی افزایش یافته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی خطاب به نمایندگان مجلس افزود: امروز دیگر رهبران غربی هم به عنوان ترجیع بند سخنانشان از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ما به عنوان برنامه سلاح هسته‌ای یاد نمی‌کنند و نتانیاهو در این ادعا در دنیا منزوی شده است.

وزیر خارجه گفت: امروز حتی رهبران آمریکا و غرب در صحبت راجع به ایران در مورد مخالفت ایران با سلاح‌های کشتار جمعی مبنی بر فتوای درخشان مقام معظم رهبری تأکید می‌‌کنند. ادعای تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای یک توهم بزرگ و دروغ هراس افکن در حمایت از رژیم صهیونیستی بوده است.

وی افزود: القای بمب هسته‌ای ایران، کوشش رژیم صهیونیستی برای تداوم اشغال، تجاوز و کشتار است و با بی اعتبار شدن این پیش فرض ایران ستیزانه القایی رژیم صهیونستی، اسرائیل خود را در برابر فلسطینیان، مسلمانان و مردم جهان بی دفاع می‌بیند.

ظریف افزود: بی جهت نیست که امروز نتانیاهو با عصبانیت و درماندگی جامعه جهانی را به دلیل تثبیت برنامه هسته‌ای ایران سرزنش و نکوهش می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: زمانی نتانیاهو با نقاشی‌های مضحک خود در مجمع عمومی سازمان ملل دنیا را در برابر تهدید ایران بسیج می‌کرد و در هر سفر به آمریکا یک قطعنامه با تحریم‌های فزاینده‌تر علیه مردم مظلوم و دلاور ایران از کنگره آمریکا می‌گرفت، اما دو سال است از این بازی خبری نیست.

*امروز تهدیدها و سیاست‌های نتانیاهو بی رمق و مجالسش از شنونده تهی شده

وزیر خارجه ادامه داد: امروز تهدیدها و سیاست‌های نتانیاهو بی رمق و مجالسش از شنونده تهی شده است. این نتیجه سیاست‌های خردمندانه و هماهنگ ایران بوده که رژیم صهیونیستی را مجبور کرده به جای مخفی شدن پشت پرده ایران هراسی و خطر انگاری ایران پاسخگوی رفتار ضد انسانی خود در برابر مردم مظلوم فلسطین باشد. هر روز با یک کشور اروپایی که دولت فلسطین را به رسمیت می‌شناسد، دعوا کند و نگران عضویت فلسطین در دیوان بین‌المللی کیفری و ارجاع جنایات ضد بشری‌اش به دیوان باشد.

وی گفت: در چنین شرایطی مقاومت علیه اسرائیل محکم‌تر می‌شود و پایه‌های سیاست‌های ظالمانه و ضد انسانی رژیم صهیونیستی سست‌تر می‌شود.

*امروز رژیم صهیونیستی در اهداف شوم خود علیه ایران، اسلام و منطقه شکست خورده

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: در یک کلام افتخار می‌کنم که امروز رژیم صهیونیستی در اهداف شوم خود علیه ایران، اسلام و منطقه شکست خورده و ما نقش کوچکی در این پیروزی داشته‌ایم. در مقابل امروز همه دنیا جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک بازیگر قدرتمند و منطقی که نه می‌توان نقش آن را نادیده گرفت و نه ضروری است که نقش آن فراموش شود، در نظر می‌گیرد.

وی گفت: امروز هیچ کس، ایران و دوستان ما را عامل و حامی کشتارهای فرقه‌ای نمی‌داند، بلکه ایران قدرتمند و نیروهای معتدل برادران اهل سنت و تشیع در منطقه به عنوان مهمترین سد در برابر آتش فرقه‌گرایی عوامل قدرت‌های خارجی و منطقه‌ای می‌دانند.

وزیر خارجه گفت: طرف‌های ما در مذاکرات امروز به خوبی درک کرده‌اند که ایران پایبند مذاکره و بیزار از ذلت است. ما اهل استدلالیم و حرف ناحساب نمی‌پذیریم.

وی در پایان اظهاراتش با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری گفت: ایشان در جلسه مجمع بسیج فرمودند «اگر حرف منطقی وسط بیاید حرفی نداریم، ما حرف‌های منطقی را قبول می‌کنیم قرارهای عادلانه و عاقلانه را قبول می‌کنیم، اما آنجایی که پای زورگویی و زیاده طلبی باشد نه جمهوری اسلامی از صدر تا ذیل، هم مردمش و هم مسئولانش قبول نخواهند کرد.»

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.