آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » عملکرد هیئت مدیره ها؛ درست یا غلط؟
عملکرد هیئت مدیره ها؛ درست یا غلط؟

عملکرد هیئت مدیره ها؛ درست یا غلط؟

«صما» در آستانه انتخابات نظام مهندسی بررسی می کند:
عملکرد هیئت مدیره ها؛ درست یا غلط؟
صما: با توجه به حساسیت جایگاه سازمان نظام مهندسی به عنوان نهادی که جمعیت انبوهی از مهندسان را در خود جای داده است، حضور و فعالیت افراد شایسته در بدنه هیئت مدیره این سازمان‌ها امری ضروری و بدیهی است. علیرغم اینکه به ادعای برخی افراد بعضا تخلفاتی در بین هیئت مدیره ها قابل مشاهده است، اما برخی دیگر باوری غیر از این دارند و معتقدند که حتی در صورت گزارش یک تخلف، این تخلف باید به همراه مدارک معتبری ارائه شود تا صحت و سقم آن مورد بررسی قرار گیرد. بر این اساس، در این گزارش تلاش کرده‌ایم تا عملکرد هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی را از دیدگاه مسئولان و روسای این سازمان بررسی کنیم.

تخلفات باید با مستندات ارائه شود

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان به «صما» گفت: گاهی زمزمه هایی درباره تخلفات هیئت مدیره‌ها به گوش می‌رسد، اما از آنجایی که این نظرات می‌تواند فضای جامعه و مخصوصا مجموعه مهندسی را متشنج و حتی جامعه مهندسی و اعضای سازمان را نسبت به هیئت مدیره‌ها بدبین کند، باید به همراه مستندات ارائه شود.

فریبرز یداللهی در ادامه تاکید کرد: بر همین اساس اگر برخی افراد ادعای تخلفات هیئت‌مدیره‌ها را دارند، بهتر است به طور مستند و دقیق مشخص کنند که این تخلف در کدام استان‌ها اتفاق افتاده و کلی‌گویی نکنند. اما تا جایی که اطلاع دارم، عملکرد هیئت مدیره ششم نظام مهندسی ساختمان مثبت و قابل قبول بوده است.

وی با تاکید بر اینکه بازرسان وظیفه کنترل هیئت مدیره‌ها را در سازمان‌ها دارند یادآور شد: البته ممکن است در برخی استان‌ها تخلف هم وجود داشته باشد، اما حداقل باید مشخص شود که در کدام استان چنین اتفاقی افتاده و در این صورت، وظیفه همه مهندسان این است که آنها را پیگیری کنند و به انجام برسانند. اما دامن زدن به موضوعات به فضای جامعه مهندسی آسیب می‌رساند و شاید همین مباحث موجب شد که اصلاحیه قانون نظام مهندسی در مجلس رد شد و مجموعه نظام مهندسی ضرر زیادی متحمل شدند.

اختلافات بدون سابقه در هیئت مدیره دوره ششم

این مسئول سازمانی در حالی این مباحث را مطرح می کند که به باور رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی اعضای هیئت مدیره دوره ششم سازمان‌ها جزو بدترین هیئت مدیره‌ها هستند. چون اختلافاتی در بدنه آنها وجود دارد که تاکنون در هیچ دوره‌ای وجود نداشته است.

بر اساس اظهارات غلامحسن اله‌دادی، در هیئت مدیره استان‌ها مجادلات و کشمکش‌های زیادی وجود دارد و در انتخاب اعضا دقت کافی اعمال نشده است. هرچند برخی اعضا سمت می‌گیرند تا به آن پست‌ها ارزش بدهند، اما افرادی نیز هستند که سمت می‌گیرند تا جایگاه خود را ارتقا دهند. این در حالی است که امروز مباحث و امور مربوط به سازمان نظام مهندسی بسیار حساس شده و برای اعضا تعهد، اخلاق حرفه‌ای و حقوق مردم باید در اولویت باشد.

در این میان برخی روسای استانی، ورود افراد تازه به دوران رسیده به هیئت‌مدیره‌ها را از عواملی عنوان می کنند که سرمنشا آسیب‌های نظام مهندسی را تشکیل می‌دهد. بنا بر اذعان این دسته از افراد در دولت‌های نهم و دهم، با رد صلاحیت افراد پیشکسوت، در نهایت عده‌ای افراد تازه به دوران رسیده و همسو با دولت به ساختار هیئت مدیره‌ها ورود پیدا کردند که این رویکرد باعث شد تا سازمان‌های استانی قداست خود را از دست دهند. به طوری که اکنون صحبت‌هایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه برخی هیئت مدیره‌ها با تشکیل جریاناتی از موقعیت خود سوءاستفاده می کنند.

شورای انتظامی بهترین مرجع تخلفات

در این راستا عضو اصلی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ضمن تایید وجود برخی تخلفات در بدنه هیئت مدیره برخی استان ها معتقد است: بهترین مرجع برای اخذ آمار مربوط به تخلفات، شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است.

به اذعان علی فرج‌زاده‌ها در ۱۶ سال گذشته از عمر شورای مرکزی، سازمان‌های استانی تا این حد آشفته نبوده اند. به طوری که در طول یک سال گذشته، به خاطر اختلافات داخلی و مشکلات حرفه‌ای و تخصصی با تغییراتی در ساختار هیئت‌مدیره و هیئت‌رییسه ۱۴ استان مواجه شده‌ایم. به طوری که هیئت‌رییسه‌ها مقابل هم ایستادند و جلسات تشکیل نشد.

ورود افراد کم‌سن و متعصب

البته در این میان برخی روسای استانی بر این باورند که مشکلات فعلی موجود در سازمان‌ها، بیشتر مربوط به نقطه نظرات و دیدگاه‌های افراد نسبت به برخی رشته‌‌های خاصی است. یعنی تعصب و وابستگی اعضا به رشته‌های مربوط به خود، از آفت‌های سازمان‌های نظام مهندسی در بین هیئت‌مدیره‌ها است.

برخی مسئولان نیز ورود افراد کم‌سن و کم‌تجربه به بدنه هیئت مدیره را منشا وقوع اتفاقات اخیر در هیئت‌مدیره‌ها تلقی می‌کنند و با انتقاد از حرفه‌ای نبودن برخی اعضای هیئت مدیره از لحاظ علمی و نیز پایه معتقدند: برخی اعضا در حالی وارد هیئت مدیره می‌شوند که هیچ پروژه‌ای طراحی و اجرا نکرده‌اند و با این اوصاف معلوم نیست چگونه می‌توانند مسائل جامعه مهندسی را حل کنند. لذا لازم است که شرایط برای ورود افراد حرفه‌ای‌تر به بدنه هیئت مدیره‌ها فراهم شود، نه اینکه افراد تازه از راه رسیده که حتی اطلاعی از مفاد قانون و بخشنامه‌ها ندارند، وارد این ساختار شوند و برای جامعه تصمیم گیری کنند.

با این تفاسیر و در شرایطی که در آستانه برگزاری انتخابات هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی قرار داریم، به نظر می‌رسد که توجه دقیق به مسائل فوق و رفع این چالش‌ها در بدنه هیئت مدیره‌های دوره جدید، باید به عنوان یک الزام در دستور کار مسئولان ذی‌ربط قرار گیرد تا افراد اصلح در این جایگاه حساس و مهم قرار گیرند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.