آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » فرصتی برای معرفی توانایی‌های فنی بانوان مهندس مهیا نیست
فرصتی برای معرفی توانایی‌های فنی بانوان مهندس مهیا نیست

فرصتی برای معرفی توانایی‌های فنی بانوان مهندس مهیا نیست

مشاورامور بانوان رییس سازمان نظام مهندسی در گفتگو با «صما»:
فرصتی برای معرفی توانایی‌های فنی بانوان مهندس مهیا نیست/ نگرش جنسیتی نسبت به انتخابات نظام مهندسی وجود ندارد
مشاور امور بانوان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به نقش بانوان مهندس در انتخابات پیش روی سازمان های نظام مهندسی، گفت: مشارکت فعالانه بانوان مهندس در مباحث صنفی علاوه بر اینکه کمک کننده در جهت ارتقا حرفه مهندسی است بلکه فرصت لازم برای معرفی توانایی‌های فنی مهندسی و مدیریتی بانوان مهندس برای جامعه‌ مخاطب را فراهم خواهد کرد.

مهروش کاظمی در گفتگوی اختصاصی با «صما» ضمن بیان مطلب فوق، تصریح کرد: انتخابات نظام مهندسی ساختمان به لحاظ گستره، حوزه نفوذ، نوع خدمات و ارتباطی که با مهندسان رشته‌های هفتگانه ساختمان و مردم به عنوان ذی‌نفعان پروژه‌ها دارد در نوع خود انتخابات مهمی است. همچنین تلاش در جهت ارتقای هر چه بیشتر سازمان‌ها از نظر مدیریتی و کیفیتی تاییدی بر این امر است.

کاظمی با بیان اینکه انتظار می‌رود مهندسان سراسر استان‌ها همانند گذشته مشارکتی شایسته و در شان سازمان‌های نظام مهندسی را در این انتخابات داشته باشند ، افزود: گرچه در سالی که گذشت با رکود فعالیت در حوزه ساخت و ساز مواجه بودیم و جامعه مهندسی ساختمان ماه‌های رضایت‌بخشی را سپری نکرده‌اند اما امید است این امر، انتخابات را تحت‌الشعاع قرار ندهد.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه دستیابی به اهداف مندرج در قانون نظام مهندسی با حضور افراد توانمند در سازمان ها محقق می شود، گفت: ضروریست به منظور دستیابی به اهداف قانون و حمایت از حقوق مهندسین، کارفرمایان و بهره‌برداران به عنوان ذی نفعان صنعت ساختمان افراد توانمند، با سابقه و آگاه در سازمان ها حضور یابند همچنین دستیابی به این مهم حمایت حداکثری اعضا را در زمان انتخابات و در طول دوره می‌طلبد.

وی افزود: به نظر می رسد فرصت خطیر ۱۶ مهرماه و انتخابات بر هیچ یک از اعضا سازمان ها پوشیده نباشد لذا میتوان این پیش بینی را کرد که در انتخابات پیش رو شاهد مشارکتی بیش از دوره‌های قبل خواهیم بود.

کاظمی با اعتقاد به اینکه اقدامات شورای مرکزی توانسته میزان و نحوه مشارکت بانوان مهندس در این دوره خصوصا در بحث انتخاب را نسبت به گذشته افزایش دهد، اذعان داشت: تجربه دوره‌های قبل نشان می‌دهد بانوان مهندس در حالت کلی از تمایل و انگیزه بالایی جهت حضور در رقابت‌های انتخاباتی برخوردار نبوده‌اند مگر در دو دوره قبلی که این امر تا حدودی بهبود یافته بود.

مشارکت گسترده در انتخابات، تقاضایی عمومی از مهندسان

این مسئول با بیان اینکه شرکت در رقابت های انتخاباتی دارای چالش هایی است که این امر یکی از دلایل عدم انگیزه ورود بانوان به این عرصه هاست، افزود: خصوصا شرکت در انتخابات کاملا صنفی و حرفه‌ای این حساست را دارد که باید داوطلب موفق به اخذ رای اعتماد از متخصصان حرفه شود و دوما برای اخذ رای، لازم است جامعه حرفه‌ای از توانایی‌ و مهارت های مدیریتی و صنفی داوطلب نیز مطلع باشند.

کاظمی با بیان اینکه اکنون فرصت در حد انتظاری برای بانوان مهندس به منظور معرفی توانایی‌های فنی شان مهیا نیست، افزود: تجربه‌های داخلی و خارجی از کشور نشان می دهد حضور بانوان توانمند در مجموعه‌های هیئت مدیره‌ای اثرات مثبتی بر خروجی تصمیمات جمعی داشته است لذا چنین مجموعه‌ای از فرصت رویکرد و تفکر مدیریتی متفاوت بهره‌مند بوده و نتیجه آن حاکمیت یک تفکر جامع‌نگر بر سازمان می شود.

وی تصریح کرد: در گذشته حضور بانوان مهندس در هیئت مدیره تعدادی از استان‌ها، حمایت هیئت‌مدیره استان‌ها از بانوان مهندس داوطلب عضویت در شورای مرکزی تمهیداتی است که توانست حساسیت در بین این گروه از مهندسان کشور را نسبت به امر انتخابات و سرنوشت سازمان‌ها افزایش دهد.

کاظمی با بیان اینکه مشارکت گسترده در انتخابات، تقاضایی عمومی از مهندسان است و تلاش در این زمینه تفاوت چندانی میان بانوان و آقایان نمی کند، ادامه داد: هر داوطلبی که دارای توانایی و قابلیت در حرفه بوده و دانش و مهارت‌های مدیریتی داشته باشد مورد اعتماد، حمایت و انتخاب اعضا است و تاکنون نگرش جنسیتی نسبت به موضوع وجود نداشته است.

وی محدودیت حضور بانوان در ترکیب هیئت مدیره‌ها و سایر بخش‌های مدیریتی سازمان را به جهت مهیا نبودن شرایط کافی در جامعه خصوصا در بخش‌های فنی برای ارائه قابلیت‌ها و توانایی‌های حرفه‌ای و فنی بانوان دانست و افزود: همچنین با توجه به ترکیب جمعیتی خانواده نظام مهندسی ساختمان، افراد توانمند بسیاری در جمع آقایان مهندس نیز وجود دارد که متاسفانه به جهت محدودیت نفرات هیئت مدیره، سازمان‌ها از حضور پتانسیل‌های این چنینی محروم هستند.

مشاورامور بانوان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در پایان ضمن آرزوی توفیق برای تمامی داوطلبین عضویت در هیئت مدیره استان‌ها، یادآور شد: احساس مسئولیت داوطلبین برای شرکت در این رقابت و مسئولیت پذیری آنان در قبال مجموعه قابل تقدیر است و امید است در روزهای آتی بهترین انتخاب‌ها از سوی اعضا صورت پذیرد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.