آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » فقط ساختمان‌های جوان در برابر حوادث آتش‌سوزی ایمن است

فقط ساختمان‌های جوان در برابر حوادث آتش‌سوزی ایمن است

5107

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران با اشاره به حادثه آتش سوزی اخیر محله مجیدیه که مرگ سه تن از شهروندان را در پی داشت ، گفت: باتوجه به اینکه ساختمان‌های قدیمی دربرابر حوادث ناشی از آتش‌سوزی ایمن سازی نشده است ، پیشنهاد می‌شود کارگروهی متشکل از نمایندگان نهادها تشکل و راهکار نهایی برای این مشکل تبیین شود.

به نقل از واحد مرکزی خبر، چند روز پیش آتش سوزی خودروهای سواری در پارکینگ یک ساختمان شش طبقه مسکونی در کوی مجیدیه شمالی تهران باعث فوت سه نفر از ساکنان و گرفتارشدن ده ها نفر در میان دود و حرارت شد.

همزمان با این حادثه ، بسیاری از کارشناسان درباره ناایمن بودن وضع ساختمان‌ها در برابر حوادث مختلف و از جمله آتش‌سوزی اظهار نگرانی کردند.

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران با اشاره به اینکه بررسی های ابتدایی نشان می دهد ساختمان طعمه حریق در محله مجیدیه فاقد سیستم اعلام حریق بوده است ، خاطرنشان کرد : اگر این مجتمع به تجهیزات اعلام حریق می شد، شاهد تلفات جانی در این آتش سوزی نبودیم.

وی درباره راهکار تجهیز ساختمان‌ها به تجهیزات ایمنی کنترل اتش سوزی گفت: از ۴ سال پیش تفاهم‌نامه ای بین سازمان آتش‌نشانی و نیز شهرداری تهران منعقد و به موجب آن نصب تجهیزات ایمنی از شروط پایان کار ساختمان شده است.

 

این مسئول درباره جزییات و چگونگی ایمن سازی ساختمان‌ها در برابر آتش‌سوزی گفت: براساس تفاهم نامه قرار است همه واحدهای بالاتر از شش طبقه مسکونی و نیز بیش از یک طبقه با هر کاربری برای دریافت پایان کار تاییدیه آتش نشانی را دریافت کند.

ملکی با بیان اینکه ساز و کار و سخت‌گیری های آتش‌نشانی در این باره باعث شده است بسیاری از سازندگان معترض شوند ، خاطرنشان کرد : آتش نشانی در این‌باره به شدت سخت‌گیری می‌کند و ساختمان‌هایی که تاییدیه آتش نشانی را نداشته باشد نمی‌تواند پایان کار دریافت کند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران همچنین درباره ساختمان‌هایی که مشمول این تفاهم نامه‌ها نمی‌شود و وضعیت ایمن سازی آنها در برابر حوادث ناشی از آتش سوزی ؛ اظهار داشت : متاسفانه حجم ساختمان‌های قدیمی‌تر که از عمر بنای آنها سالهاست گذشته ، بسیار زیاد است و ایمن کردن آنها از عهده یک سازمان برنمی‌آید.

وی به ارایه راهکار در این زمینه پرداخت و گفت: برای رفع این مشکل لازم است که کارگروهی متشکل از نمایندگان سازمانهای مختلفی نظیر آتش‌نشانی، شهرداری، سازمان نظام مهندسی ساختمان، وزارت راه و شهرسازی و… ورود پیدا کند تا از طریق هم اندیشی و هم فکری بتواند به یک راهکار و فرمول امکان پذیر برای ایمن سازی ساختمان‌های قدیمی در برابر حوادث ناشی از

اتش سوزی دست یابد.

ملکی گفت : سازمان آتش نشانی در این زمینه پیشگام و حاضر است از تمام توان خود برای تحقق این ایده بهره بگیرد و امیدواریم که مسئولان دولتی در این زمینه ورود جدی داشته باشند.

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.