آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » فیلترینگ تنها راه مقابله با تهاجم فرهنگی نیست

فیلترینگ تنها راه مقابله با تهاجم فرهنگی نیست

13921121000359_PhotoA

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه فیلترینگ تنها راه برای مقابله با تهاجم فرهنگی نیست گفت: باید با اجرای برنامه‌های فرهنگی و شتاب در این زمینه جوانان و نوجوانان را در کشور به سمت فعالیت‌های فرهنگی پیش ببریم.

علی جنتی ظهر امروز در مراسم اختتامیه جشنواره عکس طبیعت اظهار کرد: هم اکنون اقدامات و برنامه‌ریزی‌های بسیاری در حوزه فرهنگ و هنر در کشور انجام شده است و موفقیت‌های بسیاری نیز در این حوزه کسب شده است.

وی با بیان اینکه باید برنامه‌ها و طرح‌های فرهنگی را از حالت شعار خارج کرده و به مرحله اجرایی برسانیم افزود: فرهنگ ایرانی اسلامی، ‌فرهنگی قوی و تأثیرگذار است و می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای اساسی برای مقابله با هجمه دشمنان استفاده شود.

وزیر ارشاد عنوان کرد: هم اکنون برنامه‌ریزی‌های کلان و وسیعی در حوزه فرهنگ انجام شده است و فضای فرهنگی در کشور رو به رشد است.

جنتی بیان داشت: توجه به مشکلات فعالان فرهنگی در کشور و بسط و گسترش آزادی قلم و اندیشه در کشور از جمله مهم‌ترین برنامه‌ها و اقداماتی است که باید بیش از پیش به آن توجه شود.

وی با بیان اینکه آزادی قلم به معنای ولنگاری نیست، افزود: نویسندگان و صاحبان قلم باید در چارچوب قانون قلم بزنند و آثار خود را به نمایش بگذارند.

وزیر ارشاد گفت: وزارت ارشاد هیچ‌گاه به کتاب‌، موسیقی، تئاتر و سایر حوزه‌های هنری که مسمومیت جامعه را در پیش داشته باشد،‌ مجوزی را صادر نخواهد کرد لذا تمامی هنرمندان باید در حوزه قوانین تعیین شده تلاش‌های خود را ادامه دهند.

جنتی عنوان کرد: باید حساسیت ویژه مقام معظم رهبری را بر اجرای برنامه‌های کلان فرهنگی بیش از پیش اجرایی کنیم و با استفاده از ابزارهای هنری، فرهنگ غنی ایرانی – اسلامی را به جهان معرفی و بسط و گسترش دهیم.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود با بیان این که دشمنان برای رسیدن به اهداف شوم خود سرمایه‌گذاری‌های بسیاری را انجام داده‌اند و با راه انداختن شبکه‌های مختلف در نظر دارند تا تفکر جوانان ما را مورد هدف قرار دهند،‌ تأکید کرد: ما باید با اجرای برنامه‌های فرهنگی و شتاب در این زمینه جوانان و نوجوانان را در کشور به سمت فعالیت‌های فرهنگی پیش ببریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود رفع محرومیت‌ها در حوزه فرهنگ را مهم ارزیابی کرد و گفت: در برخی از شهرهای استان‌های کشور سینما و یا حتی یک مرکز فرهنگی وجود ندارد.

جنتی تأکید کرد: فقر فرهنگی در کشور باید زدوده شود و خدمات‌رسانی‌ها به صورت یکسان و هماهنگ ایجاد شود.

وی از مهم‌ترین دلایل فقر فرهنگی در برخی از استان‌های کشور را عدم امکانات و بودجه مناسب عنوان کرد و ادامه داد: تخصیص بودجه‌های محدود به امر فرهنگ سبب می‌شود تا نتوانیم رفع محرومیت‌ها در حوزه فرهنگ را به درستی اداره کنیم.

این مسئول ایجاد عدالت فرهنگی در کشور را نیز یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و اولویت‌های این وزارتخانه به منظور توسعه امر فرهنگ در تمام استان‌های کشور عنوان کرد و افزود: اولویت ارائه امکانات باید با مناطق محروم باشد.

وی گفت: در حال حاضر ۳۰۰ مجتمع فرهنگی، هنری در کشور در حال ساخت است که امید است با تزریق اعتبارات هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد.

به گفته جنتی از مهم‌ترین اولویت‌های این وزارتخانه تکمیل و بهره‌برداری پروژه‌هایی با پیشرفت فیزیکی بالا عنوان کرد و گفت: این طرح‌ها تقریبا آماده بهره‌برداری است که باید با تلاش و برنامه‌ریزی‌های لازم این طرح‌ها هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد.

وزیر ارشاد در ادامه سخنان خود به برگزاری جشنواره عکس طبیعت استان اشاره کرد و گفت: برگزاری این جشنواره نشان دهنده وجود استعدادها و پتانسیل‌های فرهنگی در استان البرز است.

جنتی ادامه داد: این استان دارای استعدادها و پتانسیل‌های بسیاری در حوزه گردشگری است که لازم است به درستی به مردم شناسانده شود.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.