آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » قانون مجری ذی‌صلاح ابطال شد
قانون مجری ذی‌صلاح ابطال شد

قانون مجری ذی‌صلاح ابطال شد

طی حکمی از سوی دیوان عدالت اداری کشور
قانون مجری ذی‌صلاح ابطال شد
با توجه به شکایتی در خصوص قانون مجری ذی‌صلاح، مبنی بر اینکه دستورات درج شده در ماده ۷ از فصل سوم مبحث دوم مقررات ملی ساختمان فراتر از مـاده ۳۳ قانون نظام مهندسی است، این قانون ابطال شد.

به گزارش «صما»، طی حکمی از سوی دیوان عدالت اداری، ماده (۷) فصل سوم از مبحث دوم و بند ۱۹-۱-۹ فصل ششم از مبحث دوم مقررات ملی ساختمان (آیین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان) ابطال شد.

بر اساس ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اصول و قواعد فنی که رعایت آنها در طراحی، محاسبه، اجرا، بهره‌برداری و نگهداری ساختمان‌ها به منظور اطمینان از ایمنی، بهداشت، بهره‌دهی مناسب، آسایش و صرفه اقتصادی ضروری است به وسیله وزارت مسکن و شهرسازی تدوین خواهد شد. این درحالی است که آیین نامه اجرایی آن (ماده ۷ از فصل سوم از محبث دوم مقررات ملی ساختمان) فراتر از دستورات قانونی تدوین شده و مالک را اجبار می کند که تمامی عملیات اجرایی ساختمان منحصراً تـوسط دفـاتر مهندسی یا مجریان حقوقی یا مجریان انبوه‌ساز و یا دارندگان صلاحیت طرح و ساخت ساختمان … و بر اساس نقشه‌های مصوب و کلیه مدارک منظم به قرارداد که با صاحب کاران منعقد شده انجام شود.

همچنین ماده ۱۹-۱-۹ مبحث مذکور نیز به سازمان استان اجازه می دهد که تنها پس از معرفی مجری توسط مالک و با دریافت یک نسخه از قرارداد، مجری و مالک را به همراه ناظران به مرجع صدور پروانه معرفی کند.

گفته می شود که مقررات ماده ۳۳ قانون مذکور تنها تدوین اصول و قواعد فنی است که باید در ساختمان رعایت شود ولی وزارت راه و شهرسازی فراتر از آن اقدام کرده و مالکان را مجبور به عقد قرارداد با مجریانی می کند که اکثراً پس از اخذ پروانه ساختمان با دریافت مبلغی قرارداد مذکور را فسخ و صاحبکاران با مجریان مورد نظر خود کار می کنند.

۴ نظر

  1. این مثل این میمونه که یه دکتر نمیخواد یه بیمار عمل کنه یا یه قاضی نمیخواد رای بده فقط یه دکتر یه قاضی یا ناظر ساختمان که کارش در اصل نظارت عالیه است کافیه ، متاسفانه با دادن این رای مشخص شد جون مردم مهم نیست و مهم تر اینه که سازنده های که میخوان از زیر همه چیز برای منافع مالی فرار کنن بتوننع به مناف مالیشون برسن در نهایت همون حادثه ای که سر مردم شهر بم پیش امد متاسفانه ممکنه سر بقیه مردم بیاد که اون مقع دیگه هیچ فایده ای نداره.

  2. ببخشید خسته بودم غلط هایه املای داره اگه تاییدش کردید اصلاحش کنید ممنون

  3. دوست عزیز که دم از حقوق حقه میزنید ؛ به چه جراتی زبان به توهین به قشر مهندسین می گشایی ! شما اگر توانایی علمی داشتید قطعا به علوم مرتبط می پرداختید پس این ادله محکمی بر ناتوانی مغز شما در تحلیل علوم مهندسی است. تجربه ای را که شما مدعی شدید که ما نداریم باید بدانید افراد فاقد صلاحیتی نظیر شما تایید نمی کنند و قطعا تایید نخواهند کرد به جای جرمهایی که مرتکب می شوید که کم از مقابله با قانون و بالطبع آن به مخاطره انداختن ایمنی مردم است بهتر است به عنوان یک سرمایه گذار اگر دوست دارید در بستر صنعت ساختمان بمانید اگر نه که هیچ قطعا به دلیل تخصصی که ندارید جایی در این صنعت خطیر نداشته و ندارید. سعی کنید در انعقاد کلام دقت بفرمایید و بدانید با قشر فرهیخته کشور گفتمان می کنید … به شما توصیه می کنم که اگر دوست دارید همچون ما جز فرهیخته به حساب بیایید و در این صنعت باقی بمانید به تحصیل در رشته های مربوط به صنعت ساختمان بپردازید ! اگر مجالی دارید آنگاه است که جایگاه شما برای ما هم به عنوان سرمایه گذار و هم به عنوان فرد متخصص بیش از پیش ارزشمندتر خواهد شد. یا حق – با دور زدن قانون در پی خدشه وارد کردن به نظام نباشید.

  4. چرا پاسخ بنده به دوستمون که جامعه مهندسین ساختمان کشور رو زیر سوال برده بودن منتشر نکردین؟؟؟ و نظر توهین آمیز ایشان رو پاک کردین ؟؟؟؟؟؟؟ خود سانسوری تا چه حد ؟؟؟؟ این از وضعیت شهرها و ساختمان سازی ها ، این هم از وب سایت بسیج نظام مهندسی ….!!!!!! خیلی وقت است امید به بهبود این شرایط نابسامان از ذهن و دلمان رخت بر بسته است….. افسوسا که روز بروز به سمت بی فرهنگی و بیسوادی و خودخواهی با شتاب در حرکتیم…..

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.