آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » قضات استفاده کننده از قانون مجازات های جایگزین تشویق می شوند
قضات استفاده کننده از قانون مجازات های جایگزین تشویق می شوند

قضات استفاده کننده از قانون مجازات های جایگزین تشویق می شوند

قضات استفاده کننده از قانون مجازات های جایگزین تشویق می شوند
کرج-ایرنا- رییس کل دادگستری استان البرز گفت: قضات استفاده کننده از قانون مجازات های جایگزین تشویق می شوند.
[قضات استفاده کننده از قانون مجازات های جایگزین تشویق می شوند]

به گزارش ایرنا، احمد فاضلیان، روز یکشنبه در نشست با مدیرکل زندان های استان البرز از اعمال سیاست های تشویقی پایان سال برای قضاتی خبر داد که از قانون مجازات های جایگزین بیشتر استفاده کرده اند و اظهار داشت: البته این بدان معنا نیست که افراد خطرناک نیز آزاد شوند، بلکه این افراد باید در زندان نگهداری شوند و فرصت و امکانات بیشتری جهت اصلاح این دسته از زندانیان فراهم شود.
وی همچنین خواست موضوع ایجاد بازداشتگاه موقت برای نگهداری قرار موقت ها پیگیری شود تا آن ها در فرآیند بررسی و صدور رای به زندان نروند.
وی در ادامه اظهارات خود به نقش دستگاه های اجرایی در برطرف کردن مشکلاتی که سازمان زندان ها و دستگاه قضا با آن درگیر هستند پرداخت و گفت: اگر این دستگاه ها می خواهند محصول فعالیت های خود را ببیند بهتر است سری به زندان ها و مجتمع های قضایی بزنند؛ آنچه اکنون در حال رخ دادن است نتیجه سیاست های غلطی است که اجرا شده که امیدواریم در آینده شرایط مناسبی در زندگی مردم ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه شرایط ندامتگاه ها نگران کننده است، گفت: دستگاه قضایی و سازمان زندان ها با مشکلاتی درگیر هستند که ناشی از بی توجهی سایر دستگاه هاست. این بی توجهی ها در طول سال ها انجام شده و استان با توجه به مشکلاتی که دارد از امکانات کشور سهم عادلانه ای ندارد.
این مقام قضایی با بیان اینکه شرایط کنونی استان معلول عدم انتقال کامل اطلاعات و کمبودهای استان به مسئولان یا نداشتن اراده جدی در آن ها برای کمک به البرز است، متذکر شد: در این ۴-۵ ماه با همه ظرفیت ها پای کار آمدیم و در دیدارهای مختلف با مسئولان دستگاه قضایی، سیمای استان ترسیم شد و نسبت به مشکلات دستگاه قضایی در سطح قوه و استان حساسیت ایجاد شده و در نتیجه اتفاقات خوبی در استان رخ داده که در آینده با تکمیل پروژه های در دست احداث و شروع شده، به اندازه ۴-۵ سال در استان کار خواهد شد.
وی تصریح کرد: در حوزه زندان مشکلات و نگرانی های عدیده ای وجود دارد که مسئولان زندان ها با همه توان در حال فعالیت هستند که منجر به وارد شدن فشار زیادی به نیروها شده که باید چاره اندیشی شود و مستلزم این است که سازمان زندان های کشور نگاه ویژه ای به استان البرز داشته باشد.
عالی ترین مقام قضایی استان با ابراز امیدواری به اینکه تا پایان سال با اقدامات انجام شده جمعیت کیفری استان کاهش یابد، گفت: دیدار مرتب قضات از ندامتگاه ها فرصت خوبی است که باید از ظرفیت هایی که قانون در اختیار قضات قرار داده استفاده شود و بخشی از مشکلات زندان ها برطرف شود.
وی با تاکید بر اینکه برای کاهش جمعیت کیفری استان باید راهکارهای کوتاه مدت هم در پیش گرفته شود، تاکید کرد: در قانون جدید ظرفیت ها برای این منظور پیش بینی شده و راهکارهایی هم ارائه شده است و دستور العمل ارائه شده نیز می تواند آغاز کاری باشد تا در دستورالعمل های بعدی دیگر موانع نیز با اختیارات رئیس کل دادگستری استان مرتفع شود.
فاضلیان در ادامه به فلسفه زندان پرداخت و گفت: زندان محل اصلاح و تربیت است و ما می خواهیم انسان های صدمه دیده را اصلاح کنیم؛ این صحیح است که زندان، موجب تسلی خاطر زیان دیده است ولی هدف اصلی از زندان، اجرای عدالت و اصلاح و تربیت بزهکار است.
این مقام قضایی افزود: دولت باید توجه ویژه ای داشته باشد و اعتبارات لازم را در اختیار زندان ها قرار دهد، امکانات زندان ها باید با شرایط مکانی و زمانی همخوانی داشته باشد و تا زمان کاهش جرایم، این توجه همیشه وجود داشته باشد.
وی در پایان اعلام آمادگی کرد که همایش مشترک یک روزه بین دستگاه قضا و سازمان زندان ها برگزار شود تا در آن اساتید برجسته کشوری به تببین راهکارهای قانونی به قضات برای کاهش جمعیت کیفری استان بپردازند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.