آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » لزوم تهیه برنامه مدون مقدمات کنترل ساختمان در دوره بهره‌برداری
لزوم تهیه برنامه مدون مقدمات کنترل ساختمان در دوره بهره‌برداری

لزوم تهیه برنامه مدون مقدمات کنترل ساختمان در دوره بهره‌برداری

وزیر راه و شهرسازی گفت: سازمان‌های نظام مهندسی و شهرداری‌ها با همکاری وزارت راه و شهرسازی باید برنامه‌ریزی و تهیه برنامه‌ای مدون، مقدمات کنترل ساختمان در دوره بهره‌برداری را فراهم کنند.

ششمین همایش مقررات ملی ساختمان امروز و فردا در شهر شیراز در حال برگزاری است.

مقرر بود وزیر راه و شهرسازی در این همایش حضور یابد، اما به علت انجام سفرهای استانی هیأت دولت به استان قم و افتتاح آزادراه قم ـ گرمسار رئیس‌جمهور موفق به حضور در این همایش نشد که پیام وی به این همایش امروز قرائت شد.

بنا بر این گزارش، عباس آخوندی در پیام خود آورده است: برگزاری همایش مقررات ملی ساختمان که با عنوان مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها در شهر زیبا و تاریخی شیراز برگزار می‌شود، فرصت خوبی است تا مهندسان و دست‌اندرکاران حوزه مهندسی ساختمان در این خصوص با هم تبادل‌نظر کنند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: واقعیت این است که جامعه مهندسی ما اگر چه در سال‌های گذشته به پیشرفت‌های خوبی در بخش مهندسی نائل آمده است،اما هنوز با اهداف عالی مقررات ملی ساختمان فاصله داریم.

آخوندی بیان کرد: مقررات ملی ساختمان مجموعه‌ای از روابط و الزامات و بایدها و نبایدهای ساخت و ساز است که با رعایت آنها ایمنی، آسایش، صرفه‌ اقتصادی فرد، جامعه و بهداشت مردم تأمین می‌شود.

به گفته آخوندی، هنوز اهداف مهم مقررات ملی ساختمان یعنی آسایش و صرفه اقتصادی فرد و جامعه به طور کامل محقق نشده است؛ پرداختن به موضوع مراقبت و نگهداری از ساختمان می‌تواند رسیدن به این اهداف راسرعت بخشدد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ساختمان‌ها به عنوان اصلی‌ترین سرمایه مردم هر کشور محسوب می‌شوند و بدون تردید مراقبت از این سرمایه‌ها می‌تواند سالانه میلیاردها ریال از هدررفت جلوگیری کند.

بنا به گفته وزیر راه شهرسازی در حال حاضر ساختمان‌ها پس از اتمام کار و آغاز دوره بهره‌برداری از کنترل مهندسان خارج می‌شوند و مالکان و متصرفان، خود ناچار به مراقبت و نگهداری از ساختمان هستند؛ در واحدهای کم‌حجم و ساختمان‌های کوچک نگرانی از مراقبت و نگهداری از ساختمان جدی است.

در بخش دیگری از پیام آخوندی آمده است: امروزه با توسعه فناوری‌های نوین در صنعت ساختمان و کاربرد مصالح و روش‌های نوین ساخت و همچنین استفاده از سیستم‌های پیشرفته مکانیکی و برقی، نیاز به مهارت‌های ویژه نگهداری و مراقبت از ساختمان بیشتر شده است.

بنا به گفته آخوندی، اگرچه این پیشرفت‌ها هزینه نگهداری را افزایش می‌دهد، اما بدون شک در بلندمدت در ارتقای آسایش و صرفه اقتصادی ساخت تأثیر بسزایی دارد.

آخوندی در پیام خود تأکید کرده است که در مجموعه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های نظام مهندسی و شهرداری‌ها می‌خواهم که با برنامه‌ریزی و تهیه برنامه مدون، مقررات کنترل ساختمان در دوره بهره‌برداری را فراهم کنند و از طریق رسانه‌های تخصصی و جمعی موضوع را برای مردم ترویج کنند.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.