آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » متن بیانیه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت حمله به اقامتگاه سفیر ایران در یمن

متن بیانیه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت حمله به اقامتگاه سفیر ایران در یمن

13930909000145_PhotoA

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای حمله به اقامتگاه سفیر ایران در وین را محکوم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بیانیه‌ای را در محکومیت حمله به اقامتگاه سفیر ایران در یمن منتشر کرد که متن آن به شرح زیر است:

اعضای شورای امنیت با شدیدترین لحن، حمله روز سوم دسامبر به اقامتگاه سفیر ایران در یمن را که منجر به کشته شدن و مجروح شدن تعدادی شد، محکوم کردند.

اعضای شورای امنیت همدردی عمیق خود را با خانواده‌ها و دوستان افراد مقتول و مجروح این اقدامات شنیع ابراز داشتند.

این اعضا همچنین تمام اقدامات خشونت‌بار علیه هیات‌های دیپلماتیک، که باعث به‌خطر انداختن جان افراد بی‌گناه می‌گردد و در کارهای روزمره نمایندگان دیپلماتیک خلل ایجاد می‌کند، محکوم کردند.

اعضای شورای امنیت مجددا تاکید کردند که تروریسم در همه شکل‌ها و انواع خود همچنان یکی از مهم‌ترین تهدیدات برای پلح و امنیت بین‌المللی است و هرگونه اقدام تروریستی، بدون توجه به انگیزه، مکان، زمان و قربانیانش جنایتکارانه و غیرقابل توجیه است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنین بار دیگر تصمیم خود برای مقابله با تمامی انواع تروریسم را در تطبیق با مسئولیت‌های این شورا و تحت منشور ملل متحد مورد تاکید قرار دادند.

این اعضا بر لزوم اعمال عدالت در خصوص مرتکبین، سازمان‌دهندگان، تامین‌کنندگان مالی و حامیان چنین اقدامات قابل سرزنش، بر اساس مسئولیت‌هایشان تحت قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مرتبط شورا و همکاری با مقامات یمنی در این خصوص تاکید کردند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به کشورها یادآوری کردند که بر اساس وظایفشان طبق قوانین بین‌المللی و بالاخص قوانین بین‌المللی حقوق بشر، پناهندگان و قوانین بشری وظیفه دارند تا اقدامات لازم جهت مقابله با تروریسم را به عمل آورند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل اصل اساسی مصونیت مکان‌های دیپلماتیک و کنسولی و وظیفه دولت‌ها برای محفوظ نگه داشتن آنها بر اساس کنوانسوین ۱۹۶۱ و ۱۹۶۳ وین را یادآوری کردند که بر اساس آنها، دولت‌ها باید هر اقدامی را برای جلوگیری از نفوذ به حریم و خسارت زدن به مکان‌های دیپلماتیک انجام دهند و از هرگونه مزاحمت برای ماموران دیپلماتیک و یا اهانت به شخصیت آنها و همچنین حمله به اشخاص و مقامات دیپلماتیک جلوگیری کنند.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.