آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » متولی گری معماری مطلق نیست…
متولی گری معماری مطلق نیست…

متولی گری معماری مطلق نیست…

پروفسور گلابچی در گفتگو با «صما» مطرح کرد:
افزایش بهره‌گیری از توان علمی و فنی ساختمانی با رفع تحریم‌ها/ متولی گری معماری مطلق نیست
چهره ماندگار ایران در مهندسی راه و ساختمان گفت: بدون تردید برطرف شدن تحریم‌هایی که بطور ظالمانه نسبت به کشور اعمال شده، می‌تواند امکان بهره‌گیری بیشتر از توان علمی و فنی کشور را در زمینه ساختمان و به تبع آن در زمینه مسکن فراهم کند.

پروفسور محمود گلابچی در گفتگو با «صما» با بیان این مطلب اظهار داشت: طی سالیان گذشته، به خاطر تحریم‌ها کمتر امکان بهره‌گیری کافی از بعضی یافته‌ها یا پیشرفت‌ها در سطح بین‌المللی را داشتیم و کمتر توانستیم امکان مشارکت و فعالیت‌های مشترک در زمینه‌های فنی و مهندسی را به دست بیاوریم.

وی در ادامه افزود: اگر بخواهیم به آن جایگاه واقعی که در حوزه مسائل معماری و مهندسی در جهان داشته‌ایم و داریم برگردیم، می‌توانیم به خوبی از این فرصت و از این امکان برای نشان دادن توانایی‌های خود هم در زمینه مهندسی و هم در زمینه مسکن استفاده کنیم و در حوزه مسکن از فرآورده‌ها و مشارکت‌های بیشتری برای رسیدن به یک مسکن مناسب و مطلوب بهره‌ بگیریم.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه رفع تحریم‌ها، ارتباطات بین‌المللی ما را مجامع علمی جهان، دانشگاه‌ها و حتی با سازندگان و تولیدکنندگان تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین در جهان بیشتر خواهد کرد، ادامه داد: طبیعتا این موضوع تاثیراتی بر بخش مسکن و مهندسی ساختمان و نیز معماری کشور خواهد گذاشت.

معماری و شهرسازی مطلوب، نیازمند قوانین یکپارچه

گلابچی همچنین در پاسخ به اینکه آیا معماری نیاز به متولی دارد و آیا حاکمیت و مجلس باید در توسعه حوزه معماری ورود پیدا کنند یا خیر، گفت: معماری یک حوزه وسیع و گسترده و دارای ابعاد متنوعی است و حرکت معماری به سمت یک هویت و استقرار به لحاظ تفکر و اندیشه و مبانی طراحی، نیازمند یک کار فرهنگی است که با قوانین و مقررات به نتیجه نمی‌رسیم.

وی ادامه داد: یعنی دانشگاه‌ها باید در مسیر تدریس و آموزش معماری و اساتید نیز در راه توسعه معماری متناسب با اقلیم و فرهنگ و تاریخ و ویژگی‌های جغرافیایی کشور گام بردارند تا دانشجویان معماری اینگونه دانش‌آموخته شوند و در عمل هم چنین معماری در کشور شکل بگیرد تا معماری و شهرسازی ما به یک جایگاه مطلوب برگردد.

گلابچی با تاکید بر اینکه البته در ابعادی از طراحی و معماری و شهرسازی نیازمند مقررات هستیم تصریح کرد: یعنی حتما باید قوانینی بر ساخت و ساز کشور حاکم باشد، وگرنه سیمای بدون هویت شهرهای ما به سامانی نخواهد رسید. لذا اگر شهرداری، دستگاه‌های نظارتی، وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان الزامات کافی در طراحی برای معماری و شهرسازی وضع نکنند، نمی‌توانیم به معماری و سیمای مطلوب شهری دست پیدا کنیم.

وی افزود: بنابراین اینگونه نیست که ما به طور مطلق این تفکر را بپذیریم که معماری نیازمند یک متولی در سطح کشور است یا خیر. درواقع ما نیازمند قوانین مناسب و یکپارچه برای رسیدن به یک معماری و شهرسازی مطلوب هستیم.

سازنده پاسخگو قوانین و مقررات می‌خواهد

به گفته این مدرس دانشگاه، ما برای حفظ سیمای شهرها و رسیدن به معماری مطلوب و ساختمان‌های دارای کیفیت‌ لازم و عمر مفید بالا و نیز برای رسیدن به یک سازنده پاسخگو و معماری و مهندسی ساختمان با کیفیت مطلوب، نیازمند قوانین و مقررات هستیم.

گلابچی با تاکید بر اینکه این قوانین، از مقررات ملی ساختمان که بحث کیفیت و بایدها و نبایدهای این حوزه را تعیین می‌کند تا مقررات ساخت و ساز در کشور را شامل می شود، عنوان کرد: البته بخشی از معماری تابع این قوانین نیست و ما باید اندیشه معمار و مبانی شکل‌گیری یک طرح معماری را در فضایی علمی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی جستجو کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز ما باید به معمار و استاد معماری خود این ویژگی و توانایی‌های معماری را به گونه‌ای نشان دهیم که خود مردم و طراحان علاقه‌مند و در صدد رسیدن به معماری مطلوب در ابعادی باشند که ما به لحاظ تاریخ و فرهنگ و گذشته خود بیان می‌کنیم و آنجا جایی است که باید از مسیر دیگری به این هدف دست پیدا کنیم.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.