آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » مجوز مجلس برای واگذاری قطعی مسکن مهر

مجوز مجلس برای واگذاری قطعی مسکن مهر

o_78470159

امکان واگذاری قطعی زمین‌های مسکن مهر ۹۹ ساله، پیش‌بینی افزایش ۴۰ درصدی اعتبارات وزارت راه، افزایش ۸۰ درصدی معاملات مسکن، پیشرفت ۸۳ درصدی طرح مسکن مهر، پیش‌بینی ردیف بودجه برای تکمیل مسکن مهر، اعلام قیمت نهایی مسکن مهر پرند در هفته آینده، تاکید رییس اتحادیه مشاوران املاک بر تداوم آرامش بازار مسکن و فراگیر بودن لغو الزام به اخذ کد رهگیری از اهم رویدادهای بخش مسکن در هفته دوم آذرماه بود. “کافه صما” مهمترین اخبار بخش مسکن در این هفته را مورد بررسی قرار داده است.

امکان واگذاری قطعی زمین‌های مسکن مهر ۹۹ ساله

در هفته ای که گذشت نمایندگان مجلس به وزارت راه و شهرسازی اجازه دادند نسبت به واگذاری قطعی زمین‌های اجاره‌ای ۹۹ ساله پروژه مسکن مهر اقدام کنند.

بهارستان‌نشینان به وزارت راه و شهرسازی اجازه دادند در صورت درخواست مالکان نسبت به واگذاری قطعی زمین‌های اجاره‌ای ۹۹ ساله پروژه مسکن مهر به قیمت کارشناسی روز اقدام و درآمد حاصله را به حساب خزانه واریز کند.

به موجب مصوبه مجلس مقرر شد ۱۰۰ درصد درآمد حاصله از طریق بودجه سنواتی برای اجرای طرح‌های زیرساخت  (تاسیسات زیربنایی و روبنایی) مسکن مهر با اولویت همان مجموعه‌ها و یا شهرهای جدید به مصرف می‌رسد.

پیش‌بینی افزایش ۴۰ درصدی اعتبارات وزارت راه

در این هفته معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور پیش‌بینی کرد که اعتبارات این وزارت‌خانه سال آینده افزایش ۴۰ درصدی داشته باشد.

علی نورزاد در حاشیه بازدید از پروژه‌های راه سازی استان فارس گفت: اعتبار سال ۹۳ وزارت راه و شهرسازی یک هزار میلیارد تومان بوده و با افزایش ۴۰ درصدی، این اعتبار در سال آینده به یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

وی ادامه داد : ظرف ۱۰ سال گذشته تعداد وسایل نقلیه کشور از پنج میلیون به ۱۸ میلیون خودرو افزایش یافته است و با در نظر گرفتن افزایش این روند، دولت و مجلس نسبت به تخصیص اعتبار به راه‌ها توجه خاصی معطوف کرده‌اند.

افزایش ۸۰ درصدی معاملات مسکن

در هفته جاری گزارشی توسط مرکز آمار منتشر شد. بر اساس این گزارش در تابستان امسال متوسط قیمت هر متر زیر بنای مسکونی و هر متر زمین کاهش یافت، اما معاملات در این دو بخش نسبت به سال گذشته با افزایش همراه بود.

مرکز آمار اعلام کرد که در تابستان امسال متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای مسکونی ۰٫۸ درصد نسبت به همین فصل در سال ۱۳۹۲ افزایش یافته است.

براین اساس با توجه به کاهش ۳٫۵ درصدی قیمت هر متر خانه در تابستان نسبت به بهار متوسط قیمت به حدود سه میلیون و ۷۸۰ میلیون تومان رسیده است.

بنابراین گزارش تعداد معاملات فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران نسبت به فصل بهار ۱۳٫۳ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۰٫۸ درصد افزایش دارد.

پیشرفت ۸۳ درصدی طرح مسکن مهر

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم معاون وزیر راه و شهرسازی کشور گفت: اگر مسکن مهر در اندازه کوچک تر تعریف و ارائه می شد توفیقات بیشتری از این طرح بزرگ حاصل می شد.

محسن نریمان اظهار کرد: زمانی که مسکن مهر به دولت جدید رسید تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت در صورتی که بر مبنای برنامه ریزی و زمانبندی پروژه ، باید ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی آن کامل می شد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ادامه داد: طبق آخرین گزارش ها، مسکن مهر هم اکنون در سراسر کشور به پیشرفت ۸۳ درصدی رسیده و پیشرفت فیزیکی پروژه های آن در شهرهای جدید تاسیس نیز به بالای ۷۷ درصد رسیده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: همچنین پیشرفت این طرح ها در حوزه های پردیس نیز از مرز ۵۰ درصد گذشته است.

پیش‌بینی ردیف بودجه برای تکمیل مسکن مهر

در هفته دوم آذرماه، مجری ویژه و قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گفت: قرار است برای تکمیل خدمات زیربنایی و روبنایی مسکن مهر در سال ۹۴، مبلغ هزار میلیارد تومان در نیمه نخست سال پرداخت شود و هزار میلیارد دیگر با بهبود شرایط مالی دولت نیمه دوم سال پرداخت شود.

احمد اصغری مهرآبادی درباره مشکل به وجود آمده با وزارت نیرو برای تامین آب و برق واحدهای مسکن مهر اظهار کرد: درباره تامین آب و برق واحدهای مسکن مهر با وزارت نیرو در حال همکاری هستیم که نهایتا تا امروز توانسته ایم یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد را تحویل دهیم.

مهرآبادی با بیان این‌که روند تأمین خدمات بسیار کند است، ادامه داد: برای تغییر روند احداث و تکمیل پروژه های مسکن مهر به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی و معاون اول رییس جمهور دو کارگروه تشکیل شده، یکی کارگروه خدمات زیربنایی و دیگری کارگروه خدمات روبنایی است.

وی با اشاره به تشکیل ۳۶ جلسه با حضور مدیران کل شهرسازی، مدیران عامل آب و برق و فاضلاب، گفت: اعتبار مورد نیاز برآورد شده که با جمع بندی نظرات استانها به رقم ۵۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

مهرآبادی ادامه داد: گزارش و جمع بندی جلسات در جلسه‌ای در دفتر جناب آقای جهانگیری معاون اول محترم رئیس جمهور مطرح شد و آقای جهانگیری تأکید کردند هزار میلیارد تومان در نیمه نخست سال پرداخت شود و هزار میلیارد دیگر با بهبود شرایط مالی دولت نیمه دوم سال پرداخت شود.

سودجویی تعاونی‌های مسکن مهر ازعدم اتمام پروژه‌ها

همچنین در هفته ای که گذشت، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گفت: درباره مشکلات تعاونی های مسکن جلساتی با همه مدیران تعاونی‌ها داشته ایم و مشکلات را بررسی و صورت جلسه کردیم و براساس آن تصمیم گیری‌هایی صورت گرفته است.

احمد اصغری مهرآبادی درباره مشکلاتی که در بعضی از تعاونی‌های مسکن مهر وجود دارد اظهار کرد: اعضای هیات مدیره تعاونی ها نمی خواهند ساخت واحد های مسکونی به اتمام برسد، چون برای برخی از هیأت مدیره تعاونی های مسکن عدم اتمام واحدهای مسکونی یک منبع خوب درآمدی است و اگر پروژه را تحویل دهند این باب بسته می‌شود.

مهرآبادی افزود:‌ از طرفی بعضی از تعاونی‌ها هم خوب کار کرده‌اند و در زمان پیش بینی شده واحدها را تحویل داده‌اند.

قائم مقام وزیر در طرح مسکن مهر با اشاره به این‌که یکی از مشکلات این است که باید وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی بیشتر وقت بگذارد، تصریح کرد:‌ در جلساتی که با همه مدیران تعاونی‌ها داشته ایم مشکلات را بررسی و صورت جلسه کردیم و براساس آن تصمیم گیری‌هایی صورت گرفته است از جمله یک بخش نامه مشترک به استان‌ها فرستاده شده تا براساس آن مشکلات بررسی و حل شوند.

اعلام قیمت نهایی مسکن مهر پرند در هفته آینده

این هفته مدیرعامل شرکت عمران پرند از اعلام قیمت نهایی و دقیق پروژه‌های مسکن مهر این شهر منطبق بر تفاهم‌نامه‌ها خبر داد و گفت: ساخت ۲۱هزار مسکن مهر به اتمام رسیده، اما این واحدها بعضاً یا انشعاب آب ندارند یا برق یا گاز.

باران هاشم‌زهی اظهار کرد: در مجموع حدود ۴۵ هزار واحد مسکن مهر از ابتدا تاکنون تکمیل شده که از این میزان ۲۱ هزار واحد یا آب دارند، برق ندارند یا برق دارند یا آب ندارند یا هیچ‌کدام از این دو را ندارند و گاز دارد.

وی با بیان این‌که اشتراکات این تعداد واحد (۲۱ هزار مسکن مهر) به‌ طور ناقص نصب شده است، تصریح کرد: متقاضیان مسکن مهر این واحدها را برای دریافت دفترچه اقساط معرفی کرده‌ایم و دستگاه‌های متولی آب، برق، گاز و فاضلاب می‌توانند اسکان جمعیت را فراهم کنند. ضمن این‌که اگر مردم سهم نقدینگی خود را که نسبت به آن تعهد دارند، پرداخت کنند حدود ۱۵ هزار واحد را برای دهه فجر جهت افتتاح و واگذاری آماده می‌کنیم.

هاشم‌زهی با اشاره به تأسیسات زیربنایی پروژه‌های مسکن مهر، گفت: زیرمجموعه‌های وزارت نیرو و نفت در این خصوص با همه مشکلات عملکرد خوبی داشته‌اند و هم‌اکنون حدوداً در خطوط انتقال خطوط اصلی و فرعی و انشعابات تا بلوک پیشرفت دارند.

تاکید رییس اتحادیه مشاوران املاک بر تداوم آرامش بازار مسکن

در هفته دوم آذرماه رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه قیمت و حجم معاملات مسکن به طور مستقیم تحت تاثیر مناقشات و مذاکرات سیاسی، منطقه ای و بین المللی قرار ندارد، گفت: تا پایان امسال افزایش قیمتی نداریم.

حسام عقبایی با بیان اینکه تمدید مذاکرات ژنو به رغم تاثیر بر پارامترهای کلان اقتصادی نمی‌تواند نقش مستقیمی در تغییر قیمت و همچنین حجم معاملات مسکن در ماه های آتی داشته باشد، گفت: بازار مسکن در ایران بازار خاصی است که کمتر تحت تاثیر تغییرات ناگهانی قرار می‌گیرد و مانند برخی بازارها همچون نفت، طلا و ارز نیست که به سرعت و در نتیجه برخی تغییرات سیاسی و اقتصادی، دستخوش تحول شود.

عقبایی ادامه داد: به این ترتیب، تمدید مذاکرات سیاسی ایران با گروه ۱+۵ در کوتاه مدت اثری بر قیمت مسکن نخواهد داشت و به طور قطع تا پایان سال، تحت تاثیر تمدید این مذاکرات، تاثیر و تغییر قابل بحثی در این زمینه اتفاق نمی‌افتد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه تا پایان امسال شاهد هیچ گونه افزایش قیمت در بازار مسکن نخواهیم بود، در فروردین سال ۹۴ هم تغییر خاصی در این بازار رخ نخواهد داد.

وی افزود: برخی افراد سودجو با سوءاستفاده از امیدواری‌های موجود نسبت به موفقیت تیم مذاکره کننده سیاسی با جامعه جهانی، احتمال جهش و سونامی قیمت در بازار مسکن در سال آینده را مطرح می کنند تا به این وسیله ابزاری برای سودجویی و سوداگری های خود فراهم کنند.

فراگیر بودن لغو الزام به اخذ کد رهگیری

در هفته جاری رییس کانون سردفتران و دفتریاران، گفت: رای دیوان عدالت اداری مبنی بر لغو الزام اخذ کد رهگیری از مشاورین املاک برای دریافت مفاصا حساب مربوط به منطقه خاصی نیست و در همه نقاط کشور باید اجرا شود.

محمدرضا دشتی‌اردکانی در رابطه با اظهارنظر رئیس اتحادیه مشاورین املاک در خصوص رای دیوان عدالت اداری، گفت: رای‌ای که از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص لغو الزام به اخذ کد رهگیری از مشاورین املاک صادر شد مربوط به منطقه خاص یا قراردادهای خاص نیست بلکه این رای در همه نقاط کشور اجرا می‌شود.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: رای دیوان عدالت اداری در این رابطه به منظور ایجاد سهولت در نقل و انتقال است و به همین منظور بخشنامه‌ای که به صورت غیرقانونی صادر شده بود، ابطال شد.

وی درباره اجرای آیین‌نامه قانون پیش‌فروش ساختمان، گفت: بعد از تصویب این آیین‌نامه جلساتی در کانون سردفتران با مسئولان وزارت راه و شهرسازی داشتیم. طبق قانون و آیین‌نامه مربوطه یکی از ملزومات برای تنظیم سند رسمی داشتن شناسنامه فنی است و دفاتر اسناد بدون وجود شناسنامه نمی‌توانند مبادرت به صدور سند کنند.

تدوین نحوه نظارت بر کاردان ها در آینده نزدیک

در هفته دوم آذرماه سیزدهمین مجمع عمومی سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران درحالی برگزار شد که در این مجمع مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه‌و‌شهرسازی اظهار کرد: ایجاد همبستگی ملی در صنعت ساختمان ضروری است و با انجام این مهم و ایجاد وفاق بین زنجیره‌های صنعت ساخت‌و‌ساز از جمله مهندسان و کاردان‌های فنی، معماران تجربی و کارگران ماهر «مهندسی ساختمان» توان و قدرت کافی پیدا می کند.

شیبانی افزود: در برنامه های کوتاه‌مدت، پیرو جلساتی که با حضور اعضای شورای مرکزی سازمان‌های نظام کاردانی و نظام مهندسی ساختمان برگزار شد، به زودی نحوه نظارت کاردان ها تدوین و ابلاغ می شود.

وی با بیان اینکه از همه ظرفیت های قانونی، علمی و فرآیندها استفاده می کنیم تا کاردان ها در جایگاه واقعی شان قرار گیرند ، افزود: حذف هیچ بخشی از چرخه ساختمان به نفع مهندسی ساختمان نیست، لذا باید تلاش کنیم تا کاردان‌های فنی، معماران تجربی و کارگران ماهر نقش خود را به خوبی در این صنعت ایفا کنند.

شیبانی ادامه داد: شخصا به کاردان‌های فنی ایمان و اعتقاد دارم و این قشر یکی از مهمترین اجزای زنجیره ساخت‌و‌ساز هستند.

وی با طرح این سوال که چرا تا کنون نتوانستیم از کاردان های فنی در جایگاه خودشان استفاده کنیم، گفت: به ‌جای تفکر جدا از هم، باید خرد جمعی در صنعت ساخت‌و‌ساز حاکم و به یک فرهنگ تبدیل شود.

مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه‌ و‌شهرسازی با بیان این که در بخش اجرای ساختمان به کاردان ها خیلی چشم امید دارم، افزود: تلاش می‌شود کاردان ها را به جایی برسانیم تا آنانی که در مقطع کارشناسی ناپیوسته ادامه تحصیل دادند، بخواهند از شرایط و مدارک قبلی خود (کاردانی) استفاده کنند.

منبه: شبکه اطلاع رسانی صما

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.