آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » محال است جلوی آمریکایی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

محال است جلوی آمریکایی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

13930916000740_PhotoA

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محال است جلوی آمریکایی‌ها فرش قرمز پهن کنیم، گفت: برخی در روزنامه‌ها رسماً به استقبال آمریکا رفته‌اند.

غلامعلی حداد عادل نماینده مجلس شورای اسلامی با حضور در مراسم بزرگداشت ۱۶ آذر که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در دانشکده ادبیات این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنم که این هجوم افتخارآمیز مردم ما برای زیارت کربلا و پیاده رفتن از نجف تا کربلا یک اخلاصی به ساحت امام حسین(ره) است و پیامی نیز به استکبار دارد که آنان بدانند ملت ایران همچنان حسینی است و دنباله‌رو راه خمینی(ره) است.

حداد عادل تصریح کرد: در حقیقت در آن دوران کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ به آمال و آرزوهای ملت ایران در مبارزه با استعمار انگلیس و ملی کردن صنعت نفت خاتمه داد و تلاش‌هایی که در طول چندین سال صورت گرفته بود با کودتا برباد رفت که ۲۵ سال بعد از آن خون از چشم ملت ایران آمد تا انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه کودتای ۲۸ مرداد برای ملت ایران بسیار سخت بود، گفت: در آن دوران فضای اختناق با طراحی آمریکا و خباثت و دسیسه‌بازی‌های انگلیس در آن دوران وجود داشت و دولتی که می‌خواست نفت را ملی کند سرنگون و دولت طراحی شده توسط آمریکا به قدرت رسید که در ادامه هیچ کس جرات نفس کشیدن نداشت.

وی افزود: در آن دوران تنها خبر از چوبه‌های اعدام، محاکمه و زندانی شدن بود. از دانشگاه نیز دانشجویان دلشان خون بود و بغض‌ها در گلو نگه داشته بودند تا در فرصت مناسب پرده ظلمت را بدرند و فریاد و اعتراض خود را اعلام کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر نیکسون (معاون وقت رئیس جمهور آمریکا) به ایران گفت: این سفر نیکسون گویی این بود که سردار فاتحی می‌خواهد کشور فتح‌شده را بازدید کند و ببیند طرح‌ها به کجا رسیده است.

حداد عادل با اشاره به اعتراض دانشجویان به سفر نیکسون به ایران گفت: این سفر بسیار تلخ بود به همین خاطر دانشجویان به آن اعتراض می‌کردند و سربازان گارد شاهنشاهی نیز سه نفر از دانشجویان را در دانشکده فنی شهید کردند.

وی در ادامه افزود: کسی که این ماجرا را از نزدیک مشاهده کرده و راوی صادق آن ماجرا بوده شهید چمران است که باید آن را به حق اسوه استادان و دانشجویان بسیجی بدانیم. ایشان در آن زمان دانشجوی دانشکده فنی بود و از نزدیک آن حادثه را دیده است و این اتفاق در سراسر ایران پیچید. بعد از آن نیز سال‌های سال ۱۶ آذر را گرامی می‌داشتند و این روز را روز دانشجو نامیدند و از این سه شهید به عنوان سه قطره خون یاد می‌کردند.

حداد عادل در ادامه خاطرنشان کرد: روح مبارزه‌ای که اوج آن در ۱۶ آذر متجلی شد مبارزه همزمان با استعمار و استبداد بود یعنی دانشجویان هم با آمریکا به عنوان طراح کودتا و هم با شاه به عنوان مزدور آمریکا مبارزه می‌کردند.

نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: عجیب این است که نیکسون در سال ۵۰ نیز دوباره به ایران سفر کرد اما دانشجویان با خاطره‌ای که از ۱۶ آذر ۳۲ داشتند وقتی ماشین نیکسون از کنار دانشگاه عبور می‌کرد به ماشین وی سنگ پرتاب کردند که همان شب ساواک به کوی دانشگاه حمله کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: بعضی‌ها وجود داشتند که اصلا مبارزه نمی‌کنند، بعضی تنها به مبارزه با استبداد داخلی می‌پرداختند و بعضی نیز می‌گفتند اولویت اول مبارزه با استکبار خارجی است اما دانشجویان هم با استعمار و هم با استبداد همزمان مبارزه می‌کردند.

حداد عادل با بیان اینکه روحیه حق‌طلبی طبیعت دانشجو است، گفت: دانشجو هنوز آلوده به تعلقات دنیوی نشده است به همین خاطر آزادگی و حق‌طلبی از خصوصیات دانشجو است.

وی افزود: استقلال‌طلبی و علاقه به استقلال کشور و دشمنی با هر کسی که در سرنوشت کشور دخالت کند از خصوصیات دانشجویان است البته ما شاهد بودیم این دانشجویان در انقلاب نیز فعال بودند.

حداد عادل در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان در انقلاب اسلامی خدمات و فداکاری‌های بسیاری را انجام داده‌اند، گفت: بسیاری از دانشجویان و اساتید با پیروزی انقلاب به نظام اسلامی خدمات بی‌شماری را انجام دادند و از سنگر انقلاب اسلامی دفاع کردند.

وی ادامه داد: برخی از این دانشجویان چند ماهی تا دفاع از پایان‌نامه خود در دانشگاه فاصله داشتند، اما با اجازه‌ای که از امام خمینی(ره) گرفتند دانشگاه را رها کرده و به کمک انقلاب اسلامی آمدند که نمونه بارز آن در جنگ در حماسه هویزه توسط شهید علم‌الهدی رخ داد.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از این دانشجویان در قالب فرمانده، گردان، تیپ و لشگر در جنگ حضور یافته اند، خاطرنشان کرد: بسیاری از سرداران بسیجی، دانشجویان و از دانشگاهیان در جنگ بودند.

حداد عادل اظهار داشت: امروز نیز معتقدیم که دانشجو باید در مسائل سیاسی دخالت کند، دانشجو نباید به مسائل سیاسی کشور خود بی‌اعتنا باشد و نباید از مشکلات جامعه خود بی‌خبر باشد و باید از آن آگاهی داشته باشد.

وی با بیان اینکه نقد و بصیرت وظیفه دانشجویان است، خاطرنشان کرد: افرادی که امروز در پست‌های مختلف مسئولیت‌هایی را برعهده دارند همان افرادی هستند که ۲۰ سال پیش در همین دانشگاه ها درس خوانده‌اند و اگر دانشجوی ما امروز نتواند جایگاه کشور خود را در جهان و جغرافیای سیاسی کشورش را درک کند، چگونه می‌تواند بعدها مسئولیتی را به عهده بگیرد.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دانشجویان و تشکل های دانشجویی بسیج خدمات بسیاری را به انقلاب انجام داده‌اند خاطرنشان کرد: دانشجو نباید در عین سیاسی بودن، ابزار دست گروه‌های سیاسی خارج از دانشگاه باشد.

حداد عادل با تأکید بر این نکته که بعد از سال‌های ۷۶ آمریکایی‌ها و سازمان سیا برنامه‌ای را برای دانشگاه‌های کشورمان طراحی کردند خاطرنشان کرد: آنان در تلاش بودند تا به نام ۱۶ آذر دانشجویان را در مقابل نظام اسلامی قرار دهند.

وی ادامه داد: آنان در صدد بودند تا دانشجویان با ادبیات دانشجوی متفاوتی دانشجویان را با انقلاب اسلامی در تعارض قرار دهند و تصور آنان این بود که همانگونه که دانشجویان در زمان رژیم شاه با حکومت وقت آن زمان مبارزه کردند، بعد از انقلاب نیز دانشجویان باید با حکومت اسلامی به مبارزه بپردازند، اما این اتفاق نیفتاد.

حداد عادل در ادامه سخنان خود به طرح یک سؤال پرداخت و گفت: سؤالی که در مجامع دانشجویی مطرح می‌شود آن است که چرا جمهوری اسلامی با آمریکا کنار نمی‌آید، اگر سرمقاله برخی از روزنامه‌ها را بررسی کنیم خواهیم دید که آنها رسماً به استقبال آمریکا رفته‌اند.

وی ادامه داد: قبل از آنکه این موضوع را پاسخ دهیم باید به این نکته توجه کنیم که بعد از جنگ جهانی دوم بیش از ۸۰ کودتا به دست آمریکا در کشورهای مختلف طراحی و اجرایی شده است و بعد از فروپاشی شوروی، آمریکایی‌ها خود را آقای مطلق دنیا می‌دانستند، چرا که آنان به عنوان کسی که خود را کدخدای دهکده جهانی می دانستند به این نتیجه بودند که هیچ قدرتی در مقابل آنها نیست.

حداد عادل با اشاره به نظریات اندیشمندانی فوگویاما، هگل یا هانتینگتون در پایان تاریخ و پایان تئوری سخن می‌گویند خاطرنشان کرد: آنان در هر کجای دنیا به دنبال مصادره نفت آن کشور بودند تا بتوانند با پول نفت آن کشور و یا با فروش کالاهایی که خود می‌خواهند به سرمایه‌داران خود کمک کنند که این یک نمونه کوچکی از اقدامات امریکاست.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکایی‌ها که خود را مدعی آزادی بیان و دموکراسی می دانند، اما در عمل اینگونه نیستند، خاطرنشان کرد: یکی از فجایع آمریکایی این است که در هر کجایی حضور پیدا می‌کند فرهنگ خود را به زور گسترش می‌دهد و این امر به کشورهای اسلامی اختصاص ندارد، در حالی که آنان خود را مدعی آزادی و دموکراسی بیان می‌دانند، اما سکولاریسم را در جهان گسترش می‌دهند.

حداد عادل با بیان اینکه آمریکایی‌ها اهداف رژیم صهیونیستی را در جهان پیاده می‌کنند، خاطرنشان کرد: اینکه ۷۰ درصد از مقامات بلندپایه آمریکایی صاحب دو گذرنامه آمریکایی و اسرائیلی هستند که اقدامی که آنان انجام دادند این بود که از حدود ۶۰ تا ۷۰ سال پیش صهیونیست‌ها را نقاط مختلف جهان به فلسطینی که مسلمانان در آنجا زندگی می‌کردند انتقال دادند.

حداد عادل اظهار داشت: هیچ کشوری در طول تاریخ اینگونه نبوده است و امروز را نبینید که حزب‌الله در لبنان در مقابل آنان ایستاده‌اند، اما روزی آنان شعار از نیل تا فرات سر می‌دادند و آنان از دموکراسی و حقوق بشر صحبت می‌کنند.

حداد عادل با بیان اینکه محال است برای آمریکایی‌ها فرش قرمز پهن کنیم، تصریح کرد: آن مرد و زنی که پیاده به کربلا می‌روند پیام هیهات من الذله خود را به آمریکایی‌ها می‌دهند که باید ببینیم همین فردا یا امشب رسانه‌های انگلیسی و آمریکایی مانند صدای آمریکا و بی‌بی‌سی از کدام تجمع راضی می‌شوند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به وقایع صورت‌گرفته در آمریکا درباره سیاه‌پوستان آمریکایی‌ اظهار داشت: آمریکایی‌ که با ملت خود اینگونه برخورد می‌کند و ملت آمریکا اکنون شعار نمی‌توانیم نفس بکشیم را سر می‌دهد با دیگران چه کار می‌کند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها همان کاری را که در عراق و افغانستان انجام دادند، ادامه می‌دهند.

نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه دانشجو باید همواره مشعل روشن و حیات‌بخش باشد، خاطرنشان کرد: ۱۶ آذر را باید نسل به نسل به آیندگان تحویل بدهیم و امیدوارم همگی پاسدار ارزش‌های انقلاب اسلامی باشیم.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.