آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » مخالفت یکپارچه تشکل‌های ساختمانی با استیضاح آخوندی
مخالفت یکپارچه تشکل‌های ساختمانی با استیضاح آخوندی

مخالفت یکپارچه تشکل‌های ساختمانی با استیضاح آخوندی

صما در آستانه استیضاح وزیر راه و شهرسازی گزارش می‌دهد:
مخالفت یکپارچه تشکل‌های ساختمانی با استیضاح آخوندی
صما: استیضاح وزیر راه و شهرسازی فردا در حالی شکل عملیاتی به خود می‌گیرد که در جوامع فکری تصور سیاسی بودن این استیضاح جا افتاده است. در این گزارش تفصیلی، خبرنگار صما طی مصاحبه اختصاصی با مسئولان تشکل‌های ساختمانی نظرات آنها را در خصوص جنبه‌های مختلف این موضوع جویا شده که مشروح آن به شرح ذیل است:

اکبر ترکان، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور:

آخوندی، وزیر توانمند و مبتکر کابینه است

عباس آخوندی فردی کارآمد و قابل است. وزیر راه و شهرسازی از نظر هوشمندی، ابتکار و خلاقیت، فردی بسیار برجسته و از وزرای توانمند کابینه دولت است. منتها مشکلات و محدودیت‌هایی که برای بودجه کشور و برای طرح های عمرانی وجود دارد، همه وزارتخانه ها را تحت تاثیر خود قرار داده و بیشتر از همه وزارتخانه متبوع آخوندی، تحت‌الشعاع فشارهای کمبود منابع اعتباری قرار گرفته است. وقتی بودجه های عمرانی تحت فشار قرار می گیرد، وزارتخانه راه و شهرسازی تحت فشار قرار می‌گیرد. چون وزارتخانه نفت ساز و کارهای خاص خود را در قانون بودجه دارد و یا وزارت نیرو از ساز و کارهای فروش برق تاحدودی تامین مالی می‌شود. اما تنها راه تامین منابع مالی برای تکمیل و ساخت طرح‌های وزارتخانه راه و ترابری سابق یا وزارت راه و شهرسازی فعلی، بودجه‌های عمرانی دولت است. در چنین شرایطی آخوندی با ابتکارات خاص خود توانسته قراردادهای مشارکتی را در آزاد راه ها فعال و از منابع مالی خارجی برای ساخت راه آهن استفاده کند. وزیر راه همچنین از روش‌های مختلف خصوصی‌سازی ظرفیت سازی کرده که این اقدامات همه نشان دهنده ابتکار، خلاقیت و قابلیت آخوندی است. استیضاح آخوندی سیاسی نیست و از جنبه تخصصی برخوردار است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی دقیق و آگاهند و به طور سنجیده در این زمینه عمل و از آخوندی حمایت می‌کنند. لذا استیضاح وزیر راه و شهرسازی در مجلس رای نمی‌آورد.

منوچهر ملکیانی فرد، رییس انجمن شرکت‌های ساختمانی:

آخوندی یک ثروت ملی است

صددرصد با استیضاح مخالفم. آقای آخوندی یک ثروت ملی و یک فیلسوف و اندیشمند در بخش ساخت و ساز مملکت است و استیضاح وی اصلا مفهومی ندارد. متاسفانه در این مملکت بر علیه هر فردی که اصلاحی را مطرح می‌کند، بلافاصه دسیسه چینی می‌شود. درواقع عملکرد وزیر باید مورد تشکر قرار گیرد. افکار آخوندی در حوزه ساخت و سازهای کشور، چه در حوزه ساخت زیربناها و چه در حوزه ساخت و سازهای عمومی که به بدترین شکل انجام می‌شود، همه درست است و بنده به عنوان رییس بزرگترین تشکل فنی حرفه‌ای کشور، افکار و نقطه‌ نظرات وی را کاملا تایید می‌کنم.

محمدرضا انصاری، رییس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی:

استیضاح، امور وزارتخانه را مختل می‌کند

ما به عنوان هیئت مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، استیضاح آخوندی را ایجاد اختلالی می‌دانیم در سامان نگرفتن امور فوق‌العاده زیادی که وزارتخانه راه و شهرسازی باید آنها را به سرانجام برساند. در این شرایط بحرانی این وزارتخانه بار سنگینی دارد که باید بتواند آن را به مقصد برساند. ماموریت وزارتخانه به سبب تنوع مسئولیت‌هایی ازجمله راه، آب، هوا، دریا، مسکن، اتوبان و… که برعهده دارد، بسیار سنگین و پیچیده است و وزیر راه باید بتواند تمام این عرصه‌ها را سر و سامان بدهد.

در این دوره بحرانی که هنوز آثار تحریم‌ها روی کشور سنگینی می‌کند، وزیر راه و شهرسازی بتواند وزارتخانه متبوع را با موفقیت از بحران‌ها عبور دهد و به عنوان ماموریت خود، خدمات لازم را به کشور ارائه کند. لذا استیضاح وزیری که سعی می‌کند با علاقه و با صداقت ماموریت خود را انجام دهد و سپردن مسئولیت این وزارتخانه به افراد دیگری که احتمالا با حوزه آشنا نیستند، در امور وزارتخانه اختلال ایجاد می‌کند. چرا که کارنامه آخوندی در دوره قبلی وزارت هم درخشان و موفق بوده و باید به او کمک و از او حمایت کنیم تا کار خود را ادامه دهد و این بار سنگین را به سرمنزل برساند. چون عملکرد آخوندی از نظر ساماندهی به امور وزارتخانه و انتخاب یاران خود مثبت ارزیابی می شود.

علی آزاد، دبیر انجمن شرکت های راهسازی ایران:

استیضاح مایه سرشکستگی جامعه فنی و مهندسی است

اصلا با استیضاح موافق نیستم، چون در شرایط امروز که کشور دچار مسائل و گرفتاری های متعددی است، چنین اقداماتی ایجاب نمی کند و اثرات بسیار منفی در وزارت راه و شهرسازی خواهد داشت. چون هر کاری زمان مناسب خود را دارد. شاید ما زمانی انتظار جدا شدن وزارتخانه های راه و ترابری و وزارت مسکن و شهرسازی را داشتیم، اما اکنون اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم؛ بزرگترین ضربه را به وزارت راه و شهرسازی وارد خواهیم کرد. با توجه به ۵۳ سال سابقه در حوزه راه سازی، تلاش های آقای آخوندی را بسیار مثبت و سازنده ارزیابی می کنم اما متاسفانه شرایط اقتصادی مملکت نامساعد است و امیدواریم که نمایندگان مجلس خردمندانه تر با مسایل برخورد کنند. اما در هر حال ما این استیضاح را یک اقدام سیاسی و جناحی می بینیم که اگر به نتیجه برسد، بزرگترین لطمات بر پیکر صنعت راهداری و راهسازی کشور وارد خواهد شد. چرا که عوض شدن یک وزیر در این مملکت به معنای به هم ریختن کل ساختار وزارتخانه ذیربط است. برخلاف کشورهای خارجی که مسئولان نهادی اجرایی راه عبث طی نمی کنند، در ایران تا کسی مثل آخوندی می خواهد امور را به دست بگیرد و نظم و نسقی به وضعیت شهرسازی و خانه سازی و مسکن مهر و … بدهد و امور را به درستی هدایت کند، او را به زمین می زنیم که چنین اقداماتی برای جامعه فنی و مهندسی و کل کشور باعث سرشکستگی است. لذا هیچ دلیلی برای این استیضاح نمی بینیم.

حسین احمدی‌زاده، رییس کانون انجمن‌های صنفی موسسات و شرکت‌های حمل و نقل داخلی کالای کشور: این استیضاح هیچ مشکلی از مردم را حل نمی‌کند

در شرایط فعلی استیضاح آخوندی مشکلی را حل نمی‌کند و موافق با این استیضاح نیستیم. اگر مسئه‌ای در میان باشد که نمایندگان مجلس بخواهند آن را حل کنند، باید با خود دولت این مسائل را بررسی و حل کنند. مسلما آخوندی بسیاری از امور را در حد توان انجام می‌دهد، اما با توجه به وضعیت اقتصادی و مسائل موجود، ما باید مشکلات و مسائل دولت را درک کنیم. لذا این استیضاح را سیاسی می‌دانیم که هیچ نفعی برای مردم ندارد و علاوه بر اینکه مشکلی از مردم را حل نمی‌کند بلکه باعث تضعیف دولت می‌شود.

هرمزد رامینه، رییس جامعه مهندسان مشاور ایران:

در این استیضاح اصلا مباحث فنی مطرح نیست

استیضاح آخوندی کاملا سیاسی است و ما از طرف جامعه مهندسان مشاور مجاز به ورود به مسائل سیاسی نیستیم. تنها نظری که می‌توانم ارائه کنیم این است که در این استیضاح اصلا مباحث فنی مطرح نیست و اگر مباحث فنی در میان بود، بیشتر می‌توانستیم اظهارنظر کنیم.

حسن سعادتمند، رییس کانون سراسری پیمانکاران عمرانی ایران:

ابلاغیه‌های اخیر باعث موضع‌گیری نسبت به وزیر شده است

با استیضاح کاملا مخالفم و آن را منطقی نمی‌دانم. در این رابطه بیشتر بحث سیاسی مطرح است تا مسائل و موضوعات تخصصی که مرتبط با حوزه کاری وزیر است. دکتر آخوندی جزو وزرای موفق است و وظایف خود را به درستی انجام می‌دهد. اما تصمیم‌گیری‌ها و ابلاغیه‌های اخیر وی در مورد سازمان نظام مهندسی، باعث شده که نسبت به او موضع‌گیری کنند. یعنی جریاناتی که منافعشان در این قضیه به خطر افتاده، دست به کار شده‌اند و تلاش می‌کنند تا او را استیضاح کنند. سابق بر این در سال‌های قبل چنین شرایطی پیش آمد و سعیدی‌کیا وزیر وقت در مورد لزوم اجرای مجریان ذی‌صلاح ابلاغیه ای صادر کرد که این ابلاغیه چند ماهی دوام نیاورد و گروه‌هایی که منافعشان به خطر می‌افتاد، دست به کار شدند و مراجع مربوطه را تحت فشار قرار دادند. درنهایت این ابلاغیه از طرف شاهرخی، مدیرکل دفتر تشکل‌های مهندسی وزارتخانه وقت لغو شد و اعتراضات هم به نتیجه نرسید. به لحاظ اینکه وزارت راه و شهرسازی با سازمان نظام مهندسی و ساخت و سازهای شهری ارتباط مستقیمی دارد حساسیت در مورد آن بالاست. ازطرفی چون مباحث اقتصادی کلانی در این حوزه مطرح است، جاذبه‌های خاص خود را دارد و گروه‌هایی که منافع خیلی زیادی از این حوزه کسب می‌کنند، به هم ریختگی وضعیت آن را به نفع منافع خود می‌دانند و بحث دیگری در این استیضاح مطرح نیست.

متاسفانه هرگاه که جریانی و گروهی درصدد قانونمند کردن این حوزه برآمده، با مخالفت روبرو شده است. زمان ابلاغ ۶ نظریه، قابل پیش‌بینی بود که جریاناتی او را تحت فشار قرار خواهند داد و کسانی پشت این موضوع هستند که منافع آنها به خطر افتاده است. در حالی که عملکرد آخوندی قابل قبول بوده و وی مستحق استیضاح نیست.

مهدی موذن، رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور:

دلیل استیضاح، نگرانی از مشکلات صنعت ساختمان نیست

استیضاح وزیر راه منطقی و اصولی نیست. کسانی که در جرگه امورند، آگاهند که در این مقطع زمانی و در بحبوحه این کشمکش‌هایی که بین کمیسیون عمران و بطور اولی رییس کمیسیون عمران مجلس و وزارتخانه ‌مطرح بوده، نمی‌توان گفت که دلیل این استیضاح، نگرانی از مشکلات صنعت ساختمان است.

نمایندگان مجلس مواردی مثل راه‌های روستایی را به عنوان یکی از دلایل استیضاح مطرح کرده‌اند که هر فرد مسئول و دست‌اندرکار در صنعت ساختمان می تواند متوجه شود که حتی ممکن است دلایل مهمتری برای استیضاح موجود باشد که عنوان نمی‌شود.

آنچه مسلم است، در دوره چهار ساله وزارت نیکزاد هیچ قدمی در صنعت ساختمان برداشته نشد و حال بهتر است به وزیر فعلی به عنوان مدیری مدبر و فرهیخته که به اذعان کارشناسان و دست اندرکاران حوزه مسکن، تئوری‌های خوبی برای صنعت ساختمان دارد، اجازه و فرصت دهیم که آنها را پیاده کند و فعالیت های کارآزموده خود را ادامه دهد. چون در کوتاه مدت امکان اجرای طرح‌ها وجود ندارد که درنهایت این موضوع دلیلی برای استیضاح آخوندی شود.

چندین ماه است شاهدیم که موضوع استیضاح آسیب جدی به پیشرفت صنعت ساختمان وارد کرده است. چون تمام انرژی مسئولان وزارت راه و شهرسازی، مصروف به پاسخگویی به سوالات نمایندگان در اتاق‌های مجلس و کمیسیون عمران شده است. لذا بنده به عنوان مسئول سازمان نظام کاردانی و با ۴۳ سال سابقه فعالیت در صنعت ساختمان، معضل و پدیده خاصی را در این وزارتخانه نمی‌بینم که این ضرورت را بوجود آورده باشد که با این دستپاچگی بخواهند آخوندی را استیضاح کنند. چون بدون شک در دوره ۴ سال قبلی، دلایل بسیار بیشتری برای استیضاح نیکزاد وجود داشت که این موارد مغفول ماند.

جمشید برزگر، رییس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور:

عملکرد آخوندی معقول بوده است

استیضاح وزیر راه و شهرسازی سیاسی است. یکی از دغدغه های مهم آخوندی تامین مسکن مورد نیاز جامعه است و تمام تلاش خود را برای این منظور گذاشته تا بتواند اقشار جامعه را در قالب تسهیلات کم بهره صاحب خانه کند که امیدواریم به مرحله اجرایی هم برسد. در وضعیت کنونی که که وزارت راه و شهرسازی همت به اتمام مسکن مهر بسته و وزیر راه تلاش برای اتمام مسکن مهر در سال جاری دارد، درخواست ما از نمایندگان این است که به استیضاح رای ندهند تا این اقدام آنها کمکی به حوزه مسکن باشد. چون وزارت راه و شهرسازی حوزه بسیار وسیعی را دربرمی گیرد و اداره کردن این وزارتخانه عظیم با توجه به کمبود اعتبارات عمرانی اقدام بسیار دشواری است. با این حال آخوندی تاکنون عملکرد معقولی داشته و با توجه به وضعیت موجود کشور نباید توقع معجزه از وزارتخانه داشته باشیم.

احمد خرم، رییس انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان:

استیضاح باید با هدف ارتقای عملکرد وزیر باشد

اصولا استیضاح و سوال باید با هدف ارتقای عملکرد وزیر و وزارتخانه متبوع او باشد. به طورکلی نمی توان ادعا کرد که نمایندگان تندرو مجلس به دنبال افزایش توان و ظرفیت وزارتخانه ها هستند؛ بلکه آنها دقیقا درصددند که مجموعه دولت و کابینه یازدهم را ناکارآمد جلوه دهند. با توجه به شواهد متاسفانه برخی از نمایندگان در تکاپو هستند که روند کاری برخی وزارتخانه های مهم را مختل کنند و نوع رفتار آنها بیانگر یک برخورد کاملا سیاسی با وزرا است.

تهدید شدن وزرا به استیضاح و سوالات پی در پی برخی نمایندگان امری بی سابقه است. این رویه یعنی اینکه یک وزیر به طور مرتب از سوی نمایندگان به استیضاح تهدید شود و یا اینکه مدام باید برای پاسخگویی به سوالات متعدد راهی مجلس شود، در ضعف و ناکارآمد شدن عملکرد آن وزیر نقش چشمگیری دارد. چون وزیری که تحت فشار استیضاح قرار دارد، در تصمیم گیری های مهم مربوط به وزارتخانه متبوع خود، دچار تشویش می شود و به کندی در تصمیم گیری و یا بلاتصمیمی دچار می شود و این مسئله عملکرد وزارتخانه را شدیدا تحت الشعاع قرار می دهد. لذا قضاوت در خصوص عملکرد کلی دولت یازدهم باید منصفانه باشد.

هرمز فامیلی، رییس انجمن بتن ایران:

استیضاح وزیر سیاسی است

استیضاح دکتر آخوندی سیاسی است و چون آدم سیاسی نیستم نظری در این باره ندارم. اما در رابطه با بخشنامه‌ای که ارائه و افراد چندشغله را از حضور در سازمان نظام مهندسی منع کرده، کاملا موافقم و آن را صددرصد تایید می‌کنم.

علیرضا قهاری، رییس انجمن مفاخر معماری ایران:

حتی خود مجلس باور به استیضاح ندارد

با استیضاح مخالفم و احتمالا این استیضاح در مجلس رای نمی‌آورد. این اقدام بیشتر سیاسی است و نیاز فعلی جامعه ما این نیست. یکی از ایراداتی که به آخوندی می‌گیرند، عدم اتمام پروژه‌های مسکن مهر است. در حالی که این ایراد غیراصولی است و مجلس باید در بودجه پیش‌بینی و دولت بودجه لازم را به آن تزریق و تامین اعتبار کند. در حالی که جلوی تزریق سرمایه را گرفته‌اند و از این بابت ایراد می‌گیرند.

البته نمی‌توان گفت که آخوندی بدون ‌ایراد است، اما شرایط مملکت به گونه‌ای است که هیچکدام از دستگاه‌ها اعتبار کافی ندارند. فقط پروژه‌های وزارت راه نیمه‌تمام باقی نمانده و بقیه نهادها هم پروژه‌های نیمه‌تمام دارند. آن روی سکه چیز دیگری است و استیضاح آخوندی به درخواست ۱۳ نماینده منطقی و اصولی نیست و معمولا باید حدود ۷۰ نفر از نمایندگان آن را امضا‌ کنند. تعداد استیضاح‌کنندگان باید منطقی باشد و وقتی نیست، پس این باور در خود مجلس هم نیست. درواقع خود مجلس هم باور ندارد که آخوندی باید مورد استیضاح قرار گیرد وگرنه تعداد استیضاح‌کنندگان نباید تا این حد محدود می‌شد.

علی اصغر کاردوست، رییس انجمن شرکت های کنترل و بازرسی ساختمان:

مغرضانه از آخوندی ایراد می‌گیرند

شرایط فعلی به گونه ای است که بعد از دولت احمدی‌نژاد و وزارت نیکزاد، اگر هر وزیر دیگری غیر از آخوندی روی کار می‌آمد، اقدامات وی نمود پیدا نمی‌کرد و مورد سوال و تذکر قرار می‌گرفت. چون مسائل بجا مانده از دولت قبل به قدری زیاد بوده که رسیدن به شرایط ثبات و ساماندهی به امور نیمه تمام و مشکلات پیچیده، زمانبر است. آخوندی هم از این قاعده مستثنی نبوده و به همین دلیل طی دو سال گذشته اقدامات وی نمود پیدا نکرده است.

مسکن مهر اشتباه بزرگی بود و دولت قبل با دخالت در حوزه کاری بخش خصوصی، خیانت بزرگی به نام مسکن مهر در حق مملکت کرد و حتی به لحاظ اینکه آخوندی حرفی از معضلات آن نمی‌زند، باید از وی تشکر کرد. چون مسکن مهر معضل اجتماعی بزرگی است که در برخی مناطق هیچ دولتی نمی‌تواند آنها را تمام کند. البته در برخی شهرها که ساکنان آن نیاز به مسکن داشته‌اند و تعداد واحدها نیز کم بوده دولت می‌تواند آنها را به سرانجام برساند اما در برخی مناطق مثل خوزستان و شهر جدید پردیس آپارتمان‌هایی روی گسل ساخته‌ شده، بدون اینکه زیرساخت های لازم آن را تامین کنند. لذا این پروژه ها چه از جانب آخوندی و چه از سوی هر فرد دیگری به این زودی قابل حل نیست و بعید است که فردی بتواند آنها را تکمیل کند. افراد مغرضی که سطحی به قضیه نگاه می‌کنند، به راحتی به آخوندی ایراد می‌گیرند. ولی وزیر راه تلاش خود را کرده و اینکه بهتر از این می‌توانست کار کند یا خیر، طبعا هر فردی نسبت به دیروز می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. چون آنچه آخوندی تحویل گرفته، منطقی و معقول نبوده و هیچگاه هم فرصت نشده که تشریح شود وزارتخانه را با چه شرایطی تحویل گرفته است.

حمیدرضا سیفی، رییس انجمن صنفی پیمانکاران و شرکت‌های ساختمانی و تاسیساتی و تجهیزاتی استان تهران: در فضای کنونی باید منطقی‌تر رفتار کرد

استیضاح آخوندی را رد می‌کنم. چون در فضای کنونی باید با مسائل و امور به طور منطقی‌تر و سنجیده‌تر رفتار کرد. البته نمی‌توان گفت که هیچ گونه اشکال و ایراد و نقدی نسبت به سیستم موجود وارد نیست و ممکن است انتقاد نسبت به عملکرد وجود داشته باشد، اما در شرایط فعلی با استیضاح وزیر راه موافق نیستم.

محمدرضا یاسایی، رییس کانون انجمن‌های صنفی مهندسی ساختمان تهران:

بهتر است تغییرات کمتری اتفاق بیفتد

درخصوص استیضاح آخوندی مسئله این نیست که موافق یا مخالف آن هستیم. بلکه در شرایط کنونی مسئله این است که هر چه تغییرات کمتری اتفاق بیفتد، به نفع مملکت است. ما انتخابات مجلس و… را پیش رو داریم و هر چه تغییرات کمتری اتفاق بیفتد و در حالت ثبات بیشتری قرار داشته باشیم، بهتر خواهد بود. اگر از نظر عملکرد مهندسان بخواهیم قضاوت کنیم، بخشنامه‌های ابلاغی از سوی وزیر راه نسبتا موثر و خوب بوده و از جنبه اجرایی هم با توجه به اینکه زمان زیادی از وزارت آخوندی نگذشته برای قضاوت زود است و باید به او فرصت داده شود.

عبدالرضا فرید نایینی، نایب رییس انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان:

آخوندی هم می توانست راه‌حل‌های مردم‌فریب‌تری را به کار بندد

استیضاح آخوندی ابعاد سیاسی دارد و این در حالی است که حوزه کاری ما سیاسی نیست. اگر مسائل وزارت راه را با مباحث سیاسی تلفیق نکنند، اکنون از نظر امور اجرایی فرصت مناسبی برای این کار نیست. اگرچه برنامه‌هایی که آخوندی تعقیب می‌کند، تا به حال خروجی کاملا قابل لمسی نداشته، ولی قطعا در میان‌مدت می‌تواند به خروجی خوبی منتهی شود.

برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حمل و نقل به عنوان یک همایش بین‌المللی، نشان می‌دهد که آخوندی در بین وزرا سریعتر از همه آنها حرکت به سمت شرایط پساتحریم را آغاز کرده و در برنامه‌ریزی برای این منظور فعالتر بوده است. چون جمعیت قابل‌توجهی از شرکت‌های توانمند خارجی در این همایش حضور داشتند و اطلاع‌رسانی خوبی در این زمینه شد. چنین اقدامات خوبی باید انجام شود تا بتوانیم در شرایطی که اقتصاد کشور در شرایط پیچیده‌ای قرار دارد، امور را ساماندهی کنیم.

در فضای امروز آخوندی محدودیت‌های خیلی زیاد و منابع و امکانات بسیار کمی در اختیار دارد و با مشکلات بسیاری مواجه است، ولی بخش عمده معاونان وی با نگاه علمی و عالمانه، مسائل را برنامه‌ریزی می‌کنند. لذا باید فرصت داده شود که این برنامه‌ها به نتیجه برسد و به اقتصاد بسامانی دست یابیم. وزیر شاید می توانست راه‌حل‌های آنی و مردم‌فریبانه‌تری را به کار ببندد، اما آخوندی و عمده معاونان وی برخورد اصولی و علمی با امور می‌کنند که امیدواریم به نتایج خوب و مطلوب برسند.

بهمن حشمتی، رییس انجمن ایرانی مهندسان محاسب ساختمان:

استیضاح جنبه واقعی و عملکردی ندارد

با استیضاح مخالفم، چون آقای آخوندی را به عنوان فردی باتجربه می‌شناسیم که در سال‌های قبل نیز این مسئولیت را برعهده داشته است. البته در آن دوره وضعیت مالی دولت و تعریف پروژه‌ها به شکل دیگری بود. در حال حاضر کل مملکت گرفتار مشکل کمبود منابع است و باید اقداماتی انجام شود که به دلیل نبود پول کافی، امکانپذیر نیست و یا اگر هم بودجه لازم وجود دارد، در جاهایی که باید هزینه نمی‌شود. اکنون اتمام مسکن مهر به میلیاردها تومان پول نیاز دارد و متاسفانه مملکت در شرایطی قرار دارد که این پول در اختیار نیست. دولت هم به خاطر تورم موجود، نقدینگی به جامعه تزریق نمی‌کند. این موضوع هم جای بحث دارد که رکود تورمی تداوم یابد یا رونق به ازای پرداخت بهای آن در کشور حاکم شود. اما این استیضاح جنبه واقعی و عملکردی ندارد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.