آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » مخالف حذف مجازات اعدام برای قاچاق مواد مخدر هستیم

مخالف حذف مجازات اعدام برای قاچاق مواد مخدر هستیم

13920520000136_PhotoA

قائم‌مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر از وجود ۴۰ منطقه آلوده به اعتیاد در تهران خبر داد، آمار مصرف‌کنندگان شیشه را ۲۶ درصد کل معتادان کشور اعلام کرد و از مخالفت ستاد مبارزه با مواد مخدر با حذف مجازات اعدام برای جرایم مربوط به مواد مخدر خبر داد.

علیرضا جزینی امروز در نشست خبری در رابطه با موضوع اشتغالزایی برای بهبود یافتگان گفت: طبق برنامه‌ها ۵۰۰ نفر از بهبود‌یافتگان تا پایان سال مشغول به کار می‌شوند ضمن اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای متعهد شده تا ۲۵ هزار نفر را در موضوعاتی که ما اعلام می کنیم آموزش بدهد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به قول مساعدت شهرداری تهران برای احداث سه کمپ ترک اعتیاد با ظرفیت ۶ هزار و ۸۰۰ نفر گفت: با توجه به ۳ مرکزی که قرار است بهزیستی در اختیار بگذارد ظرفیت نگهداری از معتادان در شهر تهران به ۱۰ هزار نفر افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: تفاهمنامه‌ای با صندوق مهر رضا و ۵۰ کارآفرین و کارفرما به امضا رسیده که مطابق آن هر کارفرمایی که معتادان بهبود یافته را بکارگیری کند ۷۰ درصد اعتبار در نظر گرفته شده را از صندوق مهر رضا دریافت می‌کند و ۳۰ درصد دیگر نیز به بهبود‌یافته تعلق می‌گیرد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از تصویب تعرفه خدمات درمان اعتیاد در هیأت  دولت خبر داد و گفت: بودجه‌ای که امسال برای بیمه معتادان در نظر گرفته شده ۳۰ میلیارد تومان است که همین مقدار نیز برای سال بعد در نظر داریم.

وی یادآور شد: البته بیمه سلامت این مقدار را کم دانسته که ما نیز در صدد افزایش آن هستیم.

در ادامه این نشست خبری خبرنگاری به جزینی گفت: برخورد با مصرف کنندگان مواد مخدر در محلات تهران به خوبی صورت نمی‌گیرد و کسی به تماس‌های مردمی توجه نمی‌کند. پاسخ شما چیست؟

وی در پاسخ به این خبرنگار گفت: ما در تهران ۴۰ منطقه آلوده داریم که باید پاکسازی شود البته ۲۴ تن از مواد مخدر که امسال کشف شده است در این محلات بوده که ۷۶ هزار نفر نیز دستگیر شده‌اند.

جزینی تأکید کرد: هدف ما جمع‌آوری معتادان نیست بلکه نگهداری آنهاست و با قولی که شهرداری تهران داده امیدواریم بتوانیم معتادان جمع‌آوری شده را نگهداری کنیم.

در ادامه خبرنگاری از وی در مورد آمار مصرف شیشه در کشور پرسید که جزینی پاسخ داد: آماری از افزایش مصرف شیشه نداشتیم و می‌توانم بگویم که ۲۶ درصد معتادان کشور را مصرف‌کنندگان شیشه تشکیل می‌دهند.

وی آمار کل معتادان را یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر عنوان کرد و افزود: ۱۰ درصد این مقدار زنان هستند اما ما آماری در مورد نوزادان و کودکان در اختیار نداریم چرا که کف سنی که ما بررسی می‌کنیم ۱۵ سال است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد عرضه مواد مخدر توسط دولت و طرحی که در مجلس در حال بررسی است گفت: دوستان ما اعلام کردند که مواد مخدر را به افراد ۶۵ سال به بالا بدهیم که این افراد جامعه هدف ما محسوب نمی‌شوند و بنابراین با آنها به تفاهم نرسیدیم.

جزینی به تولید ۷ هزار تن مواد مخدر در سال ۲۰۱۴ در افغانستان و در ۱۹ استان این کشور اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه سفرای اروپایی برای بازدید از مرزهای ایران و افغانستان به ایران سفر کردند و اقدامات ایران را مناسب دانستند اما ما همچنان برای خرید تجهیزات در تحریم هستیم و از این نظر از همکاری سازمان‌های بین‌المللی راضی نیستیم.

وی در رابطه با جمع‌آوری معتادان کارتن‌خواب گفت: قانون به ما اجازه می‌دهد که معتادان را تنها به مدت ۶ ماه نگهداری کنیم که ما به دنبال افزایش این مدت هستیم.

وی در پاسخ به خبرنگاری تاکید کرد: برخلاف آنچه که برخی نهادهای بین‌المللی می‌گویند ما همچنان مخالف حذف مجازات اعدام در رابطه با مواد مخدر هستیم.

جزینی بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر برای سال آینده را ۱۴۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این مبلغی است که ما به مجلس پیشنهاد داده‌ایم حالا در مجلس چه اتفاقی بیفتد ما بی‌اطلاعیم.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.